MF wycofało projekt zmian w VAT na niektóre produkty medyczne; prowadzi analizy

Projekt nowelizacji ustawy o VAT przewidujący podniesienie stawki tego podatku na smoczki, czy soczewki inne niż korekcyjne został wycofany; MF sprawdzi, czy jest możliwe pozostawienie części stawek na obecnym poziomie - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe resortu finansów.

MF wycofało projekt zmian w VAT na niektóre produkty medyczne
MF wycofało projekt zmian w VAT na niektóre produkty medyczne (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Chodzi o przygotowany w MF projekt podwyższający VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóre wyroby z gumy i soczewki kontaktowe oraz okularowe inne niż korekcyjne. Jest on po konsultacjach, w zeszłym tygodniu miał się nim zająć rząd.

"Ministerstwo Finansów wycofało projekt ustawy w tej sprawie i będzie analizować możliwości pozostawienia części stawek na obecnym poziomie" - poinformowało MF. "Zmianę dotyczącą stawki podatku VAT na niektóre towary związane z ochroną zdrowia, na smoczki dla dzieci wymusza na Polsce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał stwierdził bowiem, że Polska naruszyła przepisy dyrektywy VAT w związku z utrzymywaniem obniżonej 8 proc. stawki podatku VAT - zamiast stawki podstawowej 23 proc." - dodano.

Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o VAT, w myśl której obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatyw) i poduszek pneumatycznych. Zostanie natomiast podwyższona do 23 proc. np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory. "Produkty, które nie posiadają statusu wyrobu medycznego, będą podlegały opodatkowaniu podstawową stawką VAT" - pisano w uzasadnieniu do projektu.

Analogicznie stawka 8 proc. pozostałaby w odniesieniu do soczewek, które służą do korekcji wzroku, natomiast zostałaby podwyższona do stawki podstawowej 23 proc. w odniesieniu do innych szkieł i soczewek (np. okularów przeciwsłonecznych). Nowela miała wejść w życie od 1 lipca 2016 roku. (PAP)

mmu/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ytrewq

Rząd oczywiście zwali winę na poprzedników i UE. Wstrzymali tylko chwilowo bo nie było odpowiedniej nagonki w mediach "No my chcieliśmy obniżyć ale to ta niedobra unia. Jak wystąpimy z unii to dopiero damy polakom wszystko czego zapragną, już teraz możemy obiecać dobrą zmianę" Rządowa kłamliwa propaganda.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~zeflik

Buahahahaha! PISdzielska polityka prorodzinna! Smoczki 23% vat a kondomy 8%! Na dziurawe powinna być stawka 0%!

! Odpowiedz
0 7 ~Mary

Doić, doić i jeszcze raz doić. Tylko tyle potrafią. Nikt nie umie rządzić tym państwem i długo nie będzie umiał.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 ~Tomek

Ładną politykę prorodzinną prowadzi UE. Drogie smoczki i okulary przeciwsłoneczne (bo przecież "nie chronią wzroku") a prezerwatywy w cenie z niższym VAT ... gratuluję!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.