REKLAMA
WAŻNE

Koniec podatku miedziowego? MAP nie wyklucza

2020-02-25 09:02
publikacja
2020-02-25 09:02

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza wycofania się z podatku miedziowego, gdyby KGHM miał ograniczone środki inwestycyjne - wynika z wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa w radiu Wnet. Gryglas dodał, że na razie nie ma takiej potrzeby.

/ fot. Łukasz Król / FORUM

"Patrzymy na to racjonalnie. Jeśli byłaby taka sytuacja, że firma (KGHM - przyp. PAP) miałaby ograniczone środki inwestycyjne, to nie wykluczamy wycofania się z tych rozwiązań, ale na razie nie ma takiej potrzeby" - odpowiedział pytany, czy są plany dotyczące zlikwidowania podatku miedzowego.

W budżecie na 2020 rok zaplanowano 1,7 mld zł wpływów z podatku miedziowego.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od kwietnia 2012 roku. Wielkość podatku zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W 2019 roku obniżono podatek o 15 proc.

W maju 2019 roku KGHM informował, że w sumie z tytułu podatku firma zapłaciła ponad 11 mld zł.

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
nhl
Kongresmeni z USA ,Neal P. Dunn i Joe Wilson widać mieli dobre argumenty parę miesięcy temu lobując w "polskim rządzie" za zmianą tegoż podatku . Dziwnym trafem zbiegło się to z odkryciem dużych złóż miedzi i srebra pod Zieloną Górą , i zainteresowaniem amerykańskich i kanadyjskich spółek . A może Kongresmeni z USA ,Neal P. Dunn i Joe Wilson widać mieli dobre argumenty parę miesięcy temu lobując w "polskim rządzie" za zmianą tegoż podatku . Dziwnym trafem zbiegło się to z odkryciem dużych złóż miedzi i srebra pod Zieloną Górą , i zainteresowaniem amerykańskich i kanadyjskich spółek . A może tylko się mylę ?
mjwhite
Do wydobycia pod zieloną górą b.daleka droga...

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki