Koniec podatku miedziowego? MAP nie wyklucza

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie wyklucza wycofania się z podatku miedziowego, gdyby KGHM miał ograniczone środki inwestycyjne - wynika z wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych Zbigniewa Gryglasa w radiu Wnet. Gryglas dodał, że na razie nie ma takiej potrzeby.

(fot. Łukasz Król / FORUM)

"Patrzymy na to racjonalnie. Jeśli byłaby taka sytuacja, że firma (KGHM - przyp. PAP) miałaby ograniczone środki inwestycyjne, to nie wykluczamy wycofania się z tych rozwiązań, ale na razie nie ma takiej potrzeby" - odpowiedział pytany, czy są plany dotyczące zlikwidowania podatku miedzowego.

W budżecie na 2020 rok zaplanowano 1,7 mld zł wpływów z podatku miedziowego.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od kwietnia 2012 roku. Wielkość podatku zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W 2019 roku obniżono podatek o 15 proc.

W maju 2019 roku KGHM informował, że w sumie z tytułu podatku firma zapłaciła ponad 11 mld zł.

epo/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 16 inic

Baju baju. Obiecanki - cacanki.

! Odpowiedz
4 51 nhl

Kongresmeni z USA ,Neal P. Dunn i Joe Wilson widać mieli dobre argumenty parę miesięcy temu lobując w "polskim rządzie" za zmianą tegoż podatku . Dziwnym trafem zbiegło się to z odkryciem dużych złóż miedzi i srebra pod Zieloną Górą , i zainteresowaniem amerykańskich i kanadyjskich spółek . A może tylko się mylę ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 8 mjwhite

Do wydobycia pod zieloną górą b.daleka droga...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.