REKLAMA

Lewica: ustawa o obronie ojczyzny zapewni polityczne poukładanie polskiej armii

2021-10-26 15:04
publikacja
2021-10-26 15:04
Lewica: ustawa o obronie ojczyzny zapewni polityczne poukładanie polskiej armii
Lewica: ustawa o obronie ojczyzny zapewni polityczne poukładanie polskiej armii
fot. Bumble Dee / / Shutterstock

Ustawa o obronie ojczyzny ma zapewnić możliwości politycznego poukładania polskiej armii, a nie jej zmodernizowania - ocenił we wtorek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Według niego wicepremier Jarosław Kaczyński "podważył sojusz z NATO jako fundament polskiego bezpieczeństwa".

Założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny przedstawił we wtorek wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Kaczyński mówił, że państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą i możliwość skutecznej obrony przez dłuższy czas samodzielnie.

Gawkowski, odnosząc się na konferencji prasowej w Sejmie do przedstawionych założeń ustawy o obronności, podkreślił, że "Jarosław Kaczyński przygotowuje Polskę na to, co będzie po stanie wyjątkowym". "Przygotowuje Polskę na stan wojenny, przygotowuje Polskę do odparcia ataków wrogów, których sam wymyślił, albo wrogów, których sam znajduje" - ocenił poseł Lewicy.

"Jarosław Kaczyński dzisiaj z Mariuszem Błaszczakiem wskazali, jak traktują bezpieczeństwo - traktują je partykularnie i traktują je w celu politycznym" - oświadczył.

"Bezpieczna granica, odpowiedzialne sojusze, bezpieczna Polska - to zarówno dla opozycji, jak i dla partii rządzących zawsze powinien być priorytet, ale odpowiedzialna i zabezpieczona granica, dobrze przygotowane bezpieczeństwo, to ustawy, które powinny wskazywać rzetelne i dobre rozwiązania" - podkreślił szef klubu Lewicy.

Według niego, "Jarosław Kaczyński podważył sojusz z NATO jako fundament polskiego bezpieczeństwa". "Ustawy, które proponuje skompilować z wielu w jedną, mają zapewnić możliwości politycznego poukładania polskiej armii, a nie jej zmodernizowania" - ocenił poseł.

Gawkowski odniósł się także do uelastyczniania awansów w wojsku, o czym na prezentacji mówił minister obrony. "To nic innego jak doprowadzenie do sytuacji, że będą awansowali oficerów szczebla, z niższą rangą, na wyższe stanowiska po to, żeby mieć swoich dowódców" - podkreślił.

"Silna armia XXI wieku to armia, która inwestuje w nowe technologie, a która nie zbroi się w człowieka. Nowoczesne armie to nie takie, które mają silną drużynę osobową, ale takie, które mają możliwości lokacji wojsk, które mają możliwości przenoszenia szybko jednostek, które mają możliwości odpierania ataków hybrydowych. O tym w ogóle dzisiaj nie usłyszeliśmy" - zauważył szef klubu Lewicy.

(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Opozycja po prostu krytykuje bo to jej zostało.
ssmentek
No lepiej późno niż wcale. Miejmy nadzieje, że za aktami prawnymi pójdą realne wysiłki.
alberto2020
Mam tylko nadzieję, że oni żartują z tym zwiększeniem liczebności armii ze 100 tys obecnie do 250 tys. Przecież wypłacanie pensji a następnie emerytur dla tak dużej grypy to będzie albo masakryczne zadłużenie kraju albo ostry wzrost podatków dla firm, które już teraz mają mega wycisk od rządu
ssmentek
Wojskom przysłanym przez Kreml zapłacisz o wiele wiele więcej, i twoja córka także będzie musiała okazać im wdzięczność...
alberto2020 odpowiada ssmentek
Tylko liczebność wojska nic dzisiaj nie daje. Ważne są sojusze i sprzęt a nie dodatkowe tysiące facetów, którzy większość kariery wojskowej udają, że pracują a następnie w wieku 55 lat idą na emeryturę gdy inni zasuwają do 65 roku życia
fiat126p odpowiada alberto2020
Porządnie wyekwipować taką armię to ruina dla finansów, przecież już dla obecnej armii trzeba większość sprzętu wymienić. Albo będzie totalna prowizorka i jedyne co na serio to pobieranie uposażenia.
PiS się zabezpiecza na wypadek przegranych wyborów, chce na przyszłość mieć stały elektorat. Jednych socjalem
Porządnie wyekwipować taką armię to ruina dla finansów, przecież już dla obecnej armii trzeba większość sprzętu wymienić. Albo będzie totalna prowizorka i jedyne co na serio to pobieranie uposażenia.
PiS się zabezpiecza na wypadek przegranych wyborów, chce na przyszłość mieć stały elektorat. Jednych socjalem innych stałym, może nie najlepiej płatnym ale jednak - etatem. No i skrócenie drogi awansu, żeby można było jeszcze szybciej swoich awansować. Czy ktoś wie jak awansował wojak, który (na rozkaz?) wysmażył opracowanie, że przekop Mierzei zwiększy bezpieczeństwo militarne Polski?
podatnik-
Czy prezes mógłby dookreślić słowo "ojczyzna", czyżby to był siermiężny PRL bis?, który jak wiemy w dniu 26.10.2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną Czy prezes mógłby dookreślić słowo "ojczyzna", czyżby to był siermiężny PRL bis?, który jak wiemy w dniu 26.10.2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nikt się nie pyta miliarderów skąd mają majątek ?

borat123
O znaczeniu tego słowa uczyli w szkole podstawowej.Niektórych nawet wcześniej w domu rodzinnym.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki