Kwieciński o prognozach MFW: Polska ma być najszybciej rozwijającym się krajem w regionie

MFW podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na ten rok do 3,8 proc. i mówi, że w przyszłym roku ten wzrost będzie na poziomie 3,1 proc.; Polska ma być najszybciej rozwijającym się krajem w regionie - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

W niedzielę na Twitterze MIiR opublikowano komentarz ministra Kwiecińskiego do prognoz MFW dot. wzrostu gospodarczego dla Polski.

"Niestety te prognozy nie są zbyt pomyślne dla świata, bo po raz kolejny MFW obniżył prognozy wzrostu dla świata. MFW przewiduje, że wzrost PKB dla świata ma spaść do 3,3 proc. PKB. Zwalniać będą nie tylko gospodarki strefy euro, ale również Stanów Zjednoczonych" - powiedział Kwieciński. Zaznaczył, że prognozy mogą być jeszcze zrewidowane, jeżeli nastąpi tzw. chaotyczny brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy.

"Można powiedzieć, że te prognozy są mniej więcej takie, jak wędrówka po górach. Przy czym nie wspinamy się wyżej, nie rośniemy, tylko schodzimy na przełęcz i obyśmy nie musieli schodzić jeszcze niżej do doliny. Na tym tle można powiedzieć, że Polska i polska gospodarka nadal świeci jasno" - powiedział.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanej we wtorek kwietniowej edycji raportu World Economic Outlook oszacował, że PKB Polski wzrośnie w 2019 r. o 3,8 proc. wobec prognozowanych wcześniej 3,5 proc. Dodano, że w 2020 r. wzrost PKB wyniesie 3,1 proc.

Minister podkreślił, że są to dobre dane dla Polski. "Polska ma być najszybciej rozwijającym się krajem w regionie" - powiedział Kwieciński.

Zgodnie z prognozami MFW polska gospodarka w 2019 r. będzie rozwijała się najszybciej spośród krajów naszego regionu. Zaliczono do niego także Turcję, Rumunię, Węgry, Bułgarię, Serbię i Chorwację.

Według raportu inflacja CPI wyniesie w 2019 r. 2 proc. wobec spodziewanych wcześniej 2,8 proc. (w stosunku do 1,6 proc. w 2018 r.) Natomiast w 2020 r. MFW prognozuje wzrost cen w Polsce na poziomie 1,9 proc. Jednocześnie MFW spodziewa się w 2019 r. w Polsce stopy bezrobocia w wysokości 3,6 proc. i 3,5 proc. w 2020 r. wobec 3,8 proc. w 2018 r. (PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 glos_rozsadku

przecież to konsumpcja za 500+. Wszystko na kredyt.

! Odpowiedz
9 7 samsonn

chyba ZWIJAJACYM SIĘ

! Odpowiedz
5 6 grzegorzkubik

Ja już mam szampana w lodówce. Jest git:)

! Odpowiedz
18 14 karbinadel

Skoro tak, to czemu on taki smutny?

! Odpowiedz
33 42 misafi

Jakbym poszedł do banku i wziął 100 tysięcy kredytu i kupił sobie nowy telewizor, pralkę, sprzęt grający, samochód itd. to też będę pewnie najszybciej rozwijającym się lokatorem w bloku. Do czasu aż bank poprosi o spłatę pożyczki.

! Odpowiedz
22 19 aggressive

Tow. Kwieciński jakim regionie? Chyba jeśli porówna się tylko dwa kraje w tym zestawieniu - Polskę i Ukrainę.

! Odpowiedz
31 12 ajwaj

Zebys sie nie pomylil Kwiecinski :) I to jeszcze przed masakra podwyzek energii, za paciorki PISy najdrozszej w swiecie.

""Polska traci konkurencyjność. Deficyt największy od siedmiu lat""

https://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/polska-traci-konkurencyjnosc-deficyt-najwiekszy-od-siedmiu,2609408,2156

! Odpowiedz
5 20 1984

Najdroższa energia? W Polsce? Od dłuższego czasu na eurpejskich giełdach płaci się około 50 euro. W Polsce MWh kosztuje podobnie (200-250 zł). Ceny dla klientów mamy bardzo niskie. W/g Eurostat Polsce 0.1415 euro, we Francji 0.1754, a w Czechach 0.1578 euro. Za miesiac pojawią się dane za drugie półrocze 2018 i zobaczymy czy coś sie zmieniło na tle świata. Wątpię...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 12 ajwaj odpowiada 1984

Mój kochany interlokutorze:
ceny energi do wyborów zdrajcy PISty próbuja zamrozic, a potem tsunami przyjdzie z 2x silniejsza sila.
I propaganda nic nie zmieni. Bedziesz czeski chleb kupowal , bo w PL zdechna wszyscy piekarze o energochlonnych na razie nie wspominajac. AZOTY niech se juz PISi grób kopia

! Odpowiedz
6 12 1984 odpowiada ajwaj

A od kiedy nawozy azotowe robi się z prądu? Do produkcji wodoru używa sie gazu. Niestety połowa pochodzi z Rosji, a tam jest strasznie drogo.

Prąd miał podrożeć z powodu wzrostu cen CO2. Opłata za emisję trafia do budżetu państwa. Czyli nawet po wyborach prąd nie musi podrożeć. Pożyjemy, zobaczymy...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil