REKLAMA

Kurs złota spadł poniżej 1.200 dolarów za uncję

2016-11-23 14:52
publikacja
2016-11-23 14:52
Kurs złota spadł poniżej 1.200 dolarów za uncję
Kurs złota spadł poniżej 1.200 dolarów za uncję
/ YAY Foto

Na otwarciu sesji w Nowym Jorku doszło do załamania notowań kontraktów na złoto. Po raz pierwszy od lutego notowania królewskiego metalu spadły poniżej 1.200 dolarów za uncję.

O 14:40 kontrakty na złoto notowano po cenie 1.192 USD za uncję, a więc o 1,65% niżej niż na zamknięciu wtorkowych notowań. W ten sposób kurs żółtego metalu znalazł się najniżej od 16 lutego, ograniczając skalę tegorocznej zwyżki do 12,5%.

Trudno uciec od porównań z wydarzeniami z 4 października. Wtedy tak samo jak teraz do załamania notowań złotych kontraktów bez żadnej wyraźnej przyczyny doszło na otwarciu tradycyjnego handlu w Nowym Jorku.  Tak samo jak w październiku, fala zleceń sprzedaży zmiotła zlecenia typu stop-loss zlokalizowane w pobliżu kluczowego wsparcia. Tym razem był to okrągły poziom 1.200 USD/oz., na którym zatrzymywały się lokalne korekty na przełomie marca i kwietnia oraz maja i czerwca.

Katalizatorem wyprzedaży złotych kontraktów był ruch na parze euro-dolar, gdzie po godzinie 14:00 doszło do dynamicznego umocnienia dolara. Pikujący do najniższego poziomu od roku eurodolar pociągnął za sobą złoto, ponieważ żółty metal jest negatywnie skorelowany z siłą amerykańskiej waluty.

Dzisiejsza sesja może mieć poważne konsekwencje dla średnioterminowych perspektyw cen złota. Na gruncie analizy technicznej spadek poniżej 1.200 USD jest bardzo negatywnym sygnałem, podważającym hipotezę o rozpoczęciu kolejnej wieloletniej hossy na rynku złota. Z drugiej jednak strony fundamenty złota w postaci odradzającej się inflacji i nieprzerwanej eskalacji kryzysu nadmiernego zadłużenia nie zostały w żaden sposób osłabione.

Po drugie, inwestorzy z Polski powinni raczej patrzeć na wykres cen kruszcu wyrażony w polskich złotych. Tu wpływ taniejącego (w USD) złota jest kompensowany przez osłabienie złotego wobec dolara. W rezultacie kurs uncji złota od miesiąca oscyluje wokół 5.000 zł, od początku 2014 roku utrzymując się w trendzie wzrostowym.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (79)

dodaj komentarz
~realista
Według mnie deficyt fizycznego złota inwestycyjnego wyniesie kurs powyżej 1200
~xd
Arabia Saudyjska do 2020 roku ma wydobywać dwa razy tyle zlota co teraz 500 tyś uncji ze wzgledu na niską cene ropy chcą zwiększać miejsca pracy ciekawe jak to wpłynie na cene złota
~MacGawer
"Katalizatorem wyprzedaży złotych kontraktów był ruch na parze euro-dolar, gdzie po godzinie 14:00 doszło do dynamicznego umocnienia dolara."

I tu chyba jest rozwiązanie zagadki "taniejącego" (cudzysłów bo nie dość, że wygląda to na zdarzenie krotkotrwałe to dot. dłównie dolara) złota. Ktoś wystarczajaco
"Katalizatorem wyprzedaży złotych kontraktów był ruch na parze euro-dolar, gdzie po godzinie 14:00 doszło do dynamicznego umocnienia dolara."

I tu chyba jest rozwiązanie zagadki "taniejącego" (cudzysłów bo nie dość, że wygląda to na zdarzenie krotkotrwałe to dot. dłównie dolara) złota. Ktoś wystarczajaco kumaty i nadziany zrobił kilka operacji na gld/usd/eur na ktorych zawsze zarabiał. A że kalendarz sprzyja tego typu zagraniom nic dziwnego, że skorzystał z okazji. Jutro może sie okazać, że na zlocie jest "czarny piatek" z typowymi obrazkami jak tłumy tratujące sie przed sklepami by skorzystac z wyprzedazy ;)
~Eskimos
A moim zdaniem na takie wydarzenie musimy jeszcze poczekać kilka tygodni/ miesięcy.
Wystarczy np.że okaże się, że gospodarka USA jednak nie wygląda tak świetnie.
~MacGawer odpowiada ~Eskimos
Na świecie trudno znaleźć gospodarkę ktora świetnie wygląda. Bank Światowy, MFW i inne instytucje co kwartał tną wczesniejsze prognozy wzrostu ale tzw "rynek" ciągle pełen optymizmu. Dla mnie syreną alarmową była delegalizacja 500 i 1000 rupii w Indiach, takie numery to we wczesnym PRL były! Nie może być tak, że w jednej Na świecie trudno znaleźć gospodarkę ktora świetnie wygląda. Bank Światowy, MFW i inne instytucje co kwartał tną wczesniejsze prognozy wzrostu ale tzw "rynek" ciągle pełen optymizmu. Dla mnie syreną alarmową była delegalizacja 500 i 1000 rupii w Indiach, takie numery to we wczesnym PRL były! Nie może być tak, że w jednej z większych światowych gospodarek z dnie na dzień oficjalna waluta zamienia sie (dosłownie!) w papier bez dalszych konsekwencji. Nie wiem czy to przypadek czy pozamiatali kurz w sejfie czy co innego ale nasze oficjalne rezerwy złota minimalnie wzrosły. Mam nadzieję, że było to świadome działanie (np. skupują produkcję KGHM) i w/w dodatkowe złoto znajduje sie w Polsce nie w Londynie.
~Zadowolony
Długo na to czekałem. Ale w pełni szczęśliwy będę gdy złoto zejdzie poniżej 1000 USD/oz - obkupię się po czubek głowy.
~Eskimos
Według mnie spadek ceny złota oraz wzrost wartości dolara są reakcją na wybór Trampka.
Przy pierwszym potknieciu prezydenta z przypadku będzie ruch odwrotny.
Mam wrażenie, że ktoś zaopatrzony w złoto fizyczne wymyśla na forum różne teorie spiskowe, a ci co zlota nie mają piszą, że jest bezwartościowe. Obie grupy się bardzo mylą.
~Observer
Czy to się komuś podoba czy nie - twierdzę że złoto jest znacznie przewartościowane a $ walutą naszego świata. Na dzisiaj wartość uncji złota to 800 - 1000 $ a inwestorzy ze złota nic nie stworzą to tylko metal. Biżuteria i elektronika pochłania kilka % zasobów. Na złocie można tylko stracić. Przykład to niemieckie oraz sowieckie Czy to się komuś podoba czy nie - twierdzę że złoto jest znacznie przewartościowane a $ walutą naszego świata. Na dzisiaj wartość uncji złota to 800 - 1000 $ a inwestorzy ze złota nic nie stworzą to tylko metal. Biżuteria i elektronika pochłania kilka % zasobów. Na złocie można tylko stracić. Przykład to niemieckie oraz sowieckie obozy koncentracyjne gdzie za złoto eksterminowano miliony więźniów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki