REKLAMA

Kurs euro powyżej 4,70 zł. Waluty mocno drożeją

2022-06-23 09:48
publikacja
2022-06-23 09:48
Kurs euro powyżej 4,70 zł. Waluty mocno drożeją
Kurs euro powyżej 4,70 zł. Waluty mocno drożeją
fot. Lanski / / Shutterstock

Widmo recesji w USA i strefie euro zredukowało apetyt na ryzykowne aktywa, na czym ucierpiały notowania polskiego złotego. Nasza waluta osłabiła się nie tylko wobec dolara, ale także wobec i tak już bardzo słabego euro. Kurs euro przebił barierę 4,70 zł.

W czwartek o 9:45 kurs euro rósł o 1,5 grosza, osiągając poziom 4,7097 zł. Wciąż nie przebiliśmy lokalnego maksimum z Bożego Ciała (4,7384 zł), ale tak silna deprecjacja polskiej waluty w ostatnich dniach jest mocno niepokojąca.  Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin kurs EUR/PLN poszedł w górę o ok. 7 groszy.

Na rynkach finansowych narasta obawa przed pojawieniem się recesji w największych gospodarkach świata. Możliwe, że w Stanach Zjednoczonych trwa już ona od pół roku, o czym jednak przekonamy się najwcześniej w połowie lipca, gdy pojawią się wstępne dane o PKB w II kwartale. Tymczasem Rezerwa Federalna zdaje się być zdeterminowana, aby zdusić inflację wyższymi stopami procentowymi, nie zważając na pogorszenie koniunktury w gospodarce. Na to dziś rano nałożyły się słabe dane z europejskich gospodarek, sygnalizujące wyraźne spowolnienie wzrostu w czerwcu.

Rezultat to dolar mocniejszy względem euro i odpływ kapitału z rynków wschodzących, które przez zarządzających zachodnim kapitałem postrzegane są jako bardziej ryzykowne od rynków rozwiniętych. U nas objawia się to przeszło 4-groszowym wzrostem kursu dolara, za którego w czwartek rano trzeba było zapłacić prawie 4,49 zł.

Kurs franka szwajcarskiego zwyżkował o 2,7 grosza, osiągając poziom 4,6491 zł. Za funta brytyjskiego trzeba było zapłacić 5,4630 zł, czyli o 1,5 grosza więcej niż dzień wcześniej.

KK

Źródło:
Tematy

Komentarze (12)

dodaj komentarz
nasch_tschalnik
Brawo Kaczyński! Kaczyńscy już tak mają. Zawsze doprowadzą do jakiegoś krachu, katastrofy, plajty, porażki , totalnej kkapy lub ruiny. Ale czemu stawia sie im pomniki?
men24a
Kaczyński jasno się wyraził, lepiej być zadłużonym niż okupowanym. Z kolei Morawiecki mówi że przez zadłużenie możemy stracić suwerenność i komu tu wierzyć ?
osiemgwiazd odpowiada men24a
Państwo bez mocnej waluty, zadłużone, mające rozdęty socjal ponad granice jego możliwości jest państwem tymczasowym.
polonu
pięknie złotówka nurkuje ,jest na co popatrzeć a gdzie ten jastrząb z pazurami .
inwestor.pl
Jastrząb z NBP pomylił procenty z monopolowego z inflacją. Myślał, że im więcej tym lepiej, bo tak mu dwie blond doradczynie podpowiadały.
friedens
Jaszczomb składał przysięgę, pokazał się w telewizorze, a wystarczy przecież sam jego widok, by dolar, euro i frank rosły w siłę, a złoty odwrotnie.
inwestor.pl
Rafał Z. dokupuje WIG20. Zastawił już czapeczkę, 700 ETH i sad czereśni.
szprotkafinansjery
Spokojnie, mieszkania za to stanieją.
kaczyslaw_
Moja prognoza to 4,60 za dolara do dwóch tygodni.
nasch_tschalnik
Chyba 5,60 peelenów za dolca i to do przyszlej środy. Swiat już się zorientował, ze Polska PiS to psychuszka, w której uwięziono lekarzy, a rządzą najgorzej rokujący pacjenci.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki