REKLAMA

Kuczyński: Obietnice wyborcze pani premier

2014-10-01 14:53
publikacja
2014-10-01 14:53
Bankier.pl

Obietnice można składać bezkarnie, a w expose premier Kopacz usłyszeliśmy przede wszystkim zachęty wyborcze - ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Kuczyński: Obietnice wyborcze Pani Premier

Start odtwarzacza ...

- Padło 21 zapowiedzi i obietnic. Kto za to zapłaci? Powiedzmy w ten sposób: jeśli chodzi o rok przyszły, kiedy na pewno będzie rządziła premier Kopacz, nikt nie będzie więcej płacił, niż zostało to ujęte w budżecie. Nikt nie może już zmienić ani planowanych przychodów, ani wydatków z budżetu, ani deficytu. Można manewrować tylko pomiędzy pozycjami księgowymi. Jedno jest pewne: nie zapłacimy więcej niż 46 miliardów złotych.

Co do lat przyszłych, sprawa jest poważniejsza: na przedszkola i żłobki ma być 50 milionów złotych więcej, a w następnych latach - aż dwa miliardy. - Jak będzie? Wszystko zależy od tego, jaki będzie wzrost gospodarczy, jaki będzie system podatkowy? Szykuje się przecież nowa ordynacja. Pytanie, jak duża będzie szara strefa? Jak wiemy z wszystkich innych expose, większość zapowiedzi nie jest realizowana. Wtedy dopiero będzie można mówić o kosztach - na razie odmawiam takiej dyskusji - komentuje Piotr Kuczyński.

- Rozpisanie planów rządu na dwa, trzy, cztery lata - jest interesujące. Z punktu PR - na pewno. Jeżeli zostaniemy wybrani na kolejną kadencję - dwa miliardy na żłobki. Jeżeli zostaniemy wybrani - może do szkół wrócą gabinety dentystyczne. To ewidentna zachęta wyborcza. A jeśli nie zostaniemy wybrani? Przyjdzie ktoś inny, wygłosi inne expose - takie obietnice można zgłaszać praktycznie bezkarnie.

- 2% PKB na obronność? Na początku expose wolałbym gospodarkę, nie bezpieczeństwo - mówi Piotr Kuczyński - dla mnie bezpieczeństwo kraju to silna gospodarka. Niestety było trochę inaczej. Słowa o obronności, spójności Unii Europejskiej to swoisty trybut oddany Prezydentowi. Nie jestem zwolennikiem silnych zbrojeń, wolałbym żeby te środki szły na innowacyjność czy naukę. Indeksy giełdowe spadają - ale bez związku z Premier Kopacz. Rośnie za to choćby kurs JSW. Poza sektorem wydobywczym czy energetyką - nowy rząd zupełnie bez wpływu na rynki - podsumowuje Kuczyński.

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~BRUDNY
Solidaruchy nie rozliczyły czerwonej burżuazji to my czerwonych i solidaruchów z NSZZ rozliczymy na ulicach . Zrobimy to tam dokąd oni nas wypędzili. Drzewa i słupy jeszcze stoją

BRUDNY (poeta)

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki