REKLAMA
ZAGŁOSUJ

"Kto pracuje, ten ma". Polska w ogonie UE [Mapa]

2019-11-25 09:15
publikacja
2019-11-25 09:15

Średnio 33,5 roku przepracuje w ciągu swojego życia statystyczny 15-latek. Wyniki szacunków Eurostatu sytuują nasz kraj daleko od unijnej czołówki.

"Kto pracuje, ten ma" - tak najkrócej można podsumować dane Eurostatu dotyczące oczekiwanej liczby lat spędzonych na rynku pracy przez mieszkańców poszczególnych krajów, którzy dziś mają 15 lat. Statystyka ta pokazuje też, jak mocno zróżnicowana pod względem aktywności zawodowej jest Europa. Skrajności leżą po obu stronach kontynentu – najwyższy wynik (46,3 roku) odnotowano na Islandii. Na drugim biegunie znalazła się Turcja (29,4).

Wśród państw UE najwyższy wynik osiągnęły Szwecja (41,9), Holandia (40,5), Dania (40,5) i Niemcy (38,7). Najgorzej sytuacja wygląda w Grecji (32,9), Chorwacji (32,4) i Włoszech (31,8). Oczywiście od reguły "dłużej pracuje się w bogatych lub gospodarczo zdrowszych państwach" są także odstępstwa. Przykładowo, w Belgii odnotowano dosyć niski wynik (33,2), podobnie jak w zdecydowanie najbogatszym pod względem PKB per capita Luksemburgu (33,5).

Polska z wynikiem 33,5 plasuje się w drugiej połowie unijnej stawki. Lepiej od nas wypadają m.in. państwa bałtyckie, Czechy, Słowacja i Węgry. Warto jednak wspomnieć, że wynik dla Polek (30,7) i Polaków (36,1) znacznie się różni. Podobna zależność obserwowana jest w innych krajach. Średni wynik dla mężczyzn to bowiem 38,6 roku, a dla kobiet 33,7 roku.

Wpływ na różnice między państwami ma m.in. odmienny wiek emerytalny. W przewodzącej Europie Islandii kobiety pracują przeciętnie do 65, a mężczyźni do 70 roku życia. Dla porównania, w Turcji wiek emerytalny dla mężczyzn to 60, a dla kobiet 58 lat. Do tego dochodzi także kwestia aktywności na rynku pracy, która na zachodzie i północy Europy jest wyższa niż na wschodzie i południu. W drugą stronę działa natomiast czynnik dzietności, który wpływa na liczbę lat przepracowanych przez statystyczną kobietę.

MZ

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (45)

dodaj komentarz
maryska27
tez kiedyś napisałem mądry post. No dobra może nie mądry bo wiążący kota prezesa z inflacją, ale był przynajmniej zabawny. miał > 100 + i kilka minusów. Sprawdziłem za 15 minut i minusów były więcej niż +. Wniosek za moje podatki skonstruowali algorytm które dołuje niewygodne treści , albo po prostu opłacają tez kiedyś napisałem mądry post. No dobra może nie mądry bo wiążący kota prezesa z inflacją, ale był przynajmniej zabawny. miał > 100 + i kilka minusów. Sprawdziłem za 15 minut i minusów były więcej niż +. Wniosek za moje podatki skonstruowali algorytm które dołuje niewygodne treści , albo po prostu opłacają głupich idiotów.
tergal
Każdy chyba wie, że niemal w każdej Żabce w tym groteskowym kraju są zatrudnione młode osoby bez umowy ... a takie Żabki to jedynie przysłowiowy czubek góry :)
tergal
GIGO znaczit Garbage-In, Garbage-Out to powszechnie znane pojęcie w informatyce obrazujące dlaczego wyniki przetwarzania błędnych danych są błędne. Amen!
jacek-19
Dopóki w Polsce nie bedziemy produkowali rocznie milion aut elektrycznych dopóty bedzie kiepsko u nas .
takeda83
ale zaraz ja pracowałem w firmach gdzie na papierze pracownicy robią 8 godzin/5 dni w tygodniu a w praktyce (reszta płacona w kopercie) 10 godzin dziennie plus soboty 6 godzin . pomijam pracujących jeszcze na innych zasadach . Nie znam nikogo swojej najbliższej rodzinie ktory pracuje średnio mniej niż 40 godzin w tygodniu ale zaraz ja pracowałem w firmach gdzie na papierze pracownicy robią 8 godzin/5 dni w tygodniu a w praktyce (reszta płacona w kopercie) 10 godzin dziennie plus soboty 6 godzin . pomijam pracujących jeszcze na innych zasadach . Nie znam nikogo swojej najbliższej rodzinie ktory pracuje średnio mniej niż 40 godzin w tygodniu . podsumowanie jest takie że na papierze to odwrotność rzeczywistości a przynajmniej jest mocno zakrzywiona
ballzhamon
Tylko wiesz, że długi czas pracy jest powiązany z niską efektywnością tej pracy. Dlatego na zachodzie za mniej przepracowanych godzin dostają większe pieniądze. Pracuj sprytnie, a nie długo :P
mawojtas
odpowiedź do 'innowierca': Z Twojego tekstu wynika, że nic nie zrozumiałeś z wypowiedzi 'konika_garbuska". Ale co się dziwić... Niestety, "konik..." ma całkowitą rację.
innowierca
czy chodzi o te wypowiedz , w ktorej wscieka sie , ze dostal 90 lapek w dol w ciagu godziny ??
Zartowalem ::)) zapewne chodzi o te pierwsza.
Zapewniam ze zrozumialem jego wypowiedz , ale sie z nia nie zgadzam.
Chcialbym tylko przypomniec , ze w Polsce wciaz pokutuje przekonanie , ze za prace fizyczne proste placic nie trzeba.
czy chodzi o te wypowiedz , w ktorej wscieka sie , ze dostal 90 lapek w dol w ciagu godziny ??
Zartowalem ::)) zapewne chodzi o te pierwsza.
Zapewniam ze zrozumialem jego wypowiedz , ale sie z nia nie zgadzam.
Chcialbym tylko przypomniec , ze w Polsce wciaz pokutuje przekonanie , ze za prace fizyczne proste placic nie trzeba.konik_garbusek
Oddzielny wpis, ale to mi się w głowie nie mieści - moj gdzies tam wpis, wydawałoby się dosc wywazony - do godz 17:00 muial 95 pozytywnych głosów i chyba 7 negatywnych. O 19:00 ma 108 pozytywnych i 97 (dziewięćdziesiąt siedem!) negatnywnych. Mam gdzieś te głosy, ale to, ze ktoś wchodzi, i klepie 90 negatywnych głosów Oddzielny wpis, ale to mi się w głowie nie mieści - moj gdzies tam wpis, wydawałoby się dosc wywazony - do godz 17:00 muial 95 pozytywnych głosów i chyba 7 negatywnych. O 19:00 ma 108 pozytywnych i 97 (dziewięćdziesiąt siedem!) negatnywnych. Mam gdzieś te głosy, ale to, ze ktoś wchodzi, i klepie 90 negatywnych głosów tak po prostu (kto?) - to się w głowie nie mieści! Kto to robi, czy my jestesmy w Rosji? Przeciez to ewidentna, sponsorowana akcja.
innowierca
@konik_garbusek
Cos maja skopane na stronie.Zauwazylem ze po jakims czasie (powiedzmy godzinie ) mozna oddac glos negatywny lub pozytywny na ten sam wpis.To oznacza ze wciagu 3 godzin moglem dac tobie 3 lapki w dol.Ale 90 w ciagu godziny nie dalbym rady , bo na to potrzeba 4 dni ::))
Mysle ze moga (raczej sa ) tutaj bracia
@konik_garbusek
Cos maja skopane na stronie.Zauwazylem ze po jakims czasie (powiedzmy godzinie ) mozna oddac glos negatywny lub pozytywny na ten sam wpis.To oznacza ze wciagu 3 godzin moglem dac tobie 3 lapki w dol.Ale 90 w ciagu godziny nie dalbym rady , bo na to potrzeba 4 dni ::))
Mysle ze moga (raczej sa ) tutaj bracia "wyzszego dostepu" ktorzy moga zrobic taki trik I wrzucic 100 lapek w ciagu godziny.Mnie osobiscie az tak to nie przeszkadza , bo pisanine tutaj , jak rowniez wiekszosc tego co tu pisza , traktuje po wiekszej czesci rozrywkowo.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki