REKLAMA

Kto odpowiada za długi po zmarłym ojcu?

2015-03-06 10:40
publikacja
2015-03-06 10:40
Kto odpowiada za długi po zmarłym ojcu?
Kto odpowiada za długi po zmarłym ojcu?
/ ingimage

W spadku po członku rodziny możemy otrzymać nie tylko majątek i środki pieniężne, ale niestety także długi i zobowiązania zmarłego. Czy trzeba przyjąć spadek? Kto i w jakiej części odpowiada za długi zmarłego, gdy jest kilku spadkobierców?

Kto odpowiada za długi po zmarłym ojcu? (ingimage)

W takiej życiowej sytuacji znalazła się czytelniczka Bankier.pl, która wraz z matką i siostrą odziedziczyła spadek po zmarłym ojcu. Jeszcze za życia ojciec założył sprawę w sądzie przeciwko właścicielowi domu, przy budowie którego pracował. Zleceniodawca nie wypłacił ojcu wynagrodzenia za wykonana pracę. Właściciel domu broni się i twierdzi, że roboty w domu jednorodzinnym zostały źle wykonane. Ma kosztorys na kwotę 27 tys. zł. Czytelniczka szuka odpowiedzi na pytanie, czy jeżeli przegrają sprawę sądową, to jej obowiązkiem będzie spłata 1/3 tego długu?

Kwestię spadków reguluje księga czwarta Kodeksu cywilnego. I choć na początku lutego tego roku Sejm przyjął przepisy zmieniające zasady odpowiedzialności za długi spadkowe, to jeszcze długa droga, zanim nowe regulacje zaczną obowiązywać, gdyż 5 marca Senat zgłosił kilka poprawek do tej ustawy.

Wspomniana nowelizacja jest bardzo ważna, gdyż dotyczy zmiany zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Obecnie milczenie spadkobiercy oznacza przyjęcie spadku wprost, czyli odpowiedzialność za długi spadkodawcy całym swoim majątkiem do wysokości długów, nawet jeśli są one większe od tego majątku. Taka domyślna nieograniczona odpowiedzialność za długi wchodzące w skład spadku ma zostać zmieniona na odpowiedzialność ograniczoną, czyli tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiedzialność spadkobiercy maksymalnie do wysokości otrzymanego spadku.

Odpowiedź eksperta:

Jak podkreśla Jacek Stefański, adwokat z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci, dla pełnego zbadania tej konkretnej sytuacji czytelniczki Bankier.pl potrzeba przeanalizować zarówno akta sprawy o zapłatę, jak i charakter oświadczeń o przyjęciu spadku, składanych przez każdego ze spadkobierców.

Dla określenia zakresu odpowiedzialności za długi spadkowe będzie miało znaczenie, czy spadek przyjęto bez ograniczeń za długi spadkowe (przyjęcie wprost) czy z ograniczeniami do wysokości nabytego spadku (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). 

Podobnie istotne będzie, czy nastąpił już podział masy spadkowej czy jeszcze nie. Jeśli nie nastąpił jeszcze podział masy spadkowej, każdy ze spadkobierców ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe na zasadzie solidarnej. W takim przypadku, jeśli wierzyciel zwróci się o zapłatę długu spadkowego do jednego ze spadkobierców wówczas ten, który ureguluje ten dług, ma wobec pozostałych spadkobiorców prawo regresu, czyli może domagać się zwrotu przez pozostałych spadkobierców części długu uregulowanego za nich. Każdy z takich spadkobierców zwróci więc przypadającą na niego część długu proporcjonalnie do jego udziału w masie spadkowej. 

Po dokonaniu działu spadku solidarność między spadkobiercami ustaje. Wówczas każdy ze spadkobierców odpowiada samodzielnie za swoją część długu również proporcjonalnie do wysokości swojego udziału w spadku.

Ponieważ czytelniczka opisuje jedynie sprawę w wymiarze prawa materialnego pominięto w tym zakresie ewentualne aspekty procesowe. Przed działem spadku tytuł egzekucyjny powinien być wystawiony przeciwko wszystkim spadkobiercom.

Jacek Stefański,
adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~trio
Zleceniodawca(właściciel domu)nie wypłacił ojcu czytelniczki wynagrodzenia za wykonywaną pracę, sporządził (właściciel domu) kosztorys odnośnie usterek, broniąc się od zapłaty i teraz właściciel domu żąda zapłaty za usterki.Właściciel nie zapłacił i jeszcze on teraz chce zapłaty.
~Kermit
To ojciec czytelniczki miał dług u zleceniodawcy czy zleceniodawca nie wypłacił ojcu czytelniczki wynagrodzenia za wykonana pracę?

Pytanie dotyczy piernika a odpowiedź wiatraka.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki