Gorbaczow publikuje książkę uważaną za polityczny testament

Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow opublikuje książkę, przedstawianą jako jego polityczny testament. Autor głasnosti i pierestrojki przedstawia w niej swoją wizję XXI wieku - poinformował w czwartek jego francuski wydawca, wydawnictwo Flammarion.

(fot. Sergei Bobylev / TASS)

Książka pierwszego i jedynego prezydenta ZSRR, mającego obecnie 88 lat, po francusku nosi tytuł "Le futur du monde global" (Przyszłość globalnego świata). 23 września ukaże się ona w Niemczech, a 2 października we Francji.

Gorbaczow ostrzega, że "globalna polityka jest na niezwykle niebezpiecznym kursie (...). Obecna działalność wojskowa ma cechy prawdziwej wojny" - wynika z fragmentów upublicznionych przez wydawnictwo.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 roku uważa, że "zagwarantowanie pokoju jest niezbędnym warunkiem opanowania globalnych problemów, takich jak kryzys środowiskowy, międzynarodowy terroryzm, migracja i wszystkie inne wyzwania, na które uwagę zwracają rządy i organizacje międzynarodowe".

Książka Gorbaczowa ukaże się na krótko przed 30. rocznicą upadku muru berlińskiego, który runął 9 listopada 1989 roku, w czasie, kiedy Gorbaczow był sekretarzem generalnym KPZR i przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Prezydentem ZSRR był w latach 1990-91.

klm/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil