REKLAMA

Kredyt hipoteczny i promesa zatrudnienia – co zrobić, jeśli kończy się umowa o pracę?

Michał Kisiel2020-02-28 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-02-28 06:00

Tylko niektóre banki gotowe są przyjąć obietnicę pracodawcy, że przedłuży umowę z potencjalnym kredytobiorcą – wynika z analizy Bankier.pl. Dla osób, którym do końca kontraktu pozostało kilka miesięcy, oznacza to, że ubiegając się o kredyt mieszkaniowy, w części instytucji będą musiały odejść z kwitkiem.

Starający się o kredyt hipoteczny muszą udowodnić, że dysponują stabilnym źródłem dochodu. To jeden z fundamentów procesu badania zdolności kredytowej. W szczególnej sytuacji znajdują się osoby, które zatrudnione są na podstawie umów o pracę na czas określony. Banki mają wobec nich istotne oczekiwania – chcą, by wylegitymowali się pewnym stażem pracy oraz wykazali, że przez najbliższy czas będą mieli zatrudnienie.

/ fot. elxeneize / Shutterstock

Dla potencjalnych kredytobiorców takie wymagania mogą okazać się trudne do spełnienia. Jak wynika z analizy Bankier.pl, minimalny okres pomiędzy momentem złożenia wniosku o kredyt hipoteczny a terminem obowiązywania aktualnej umowy wynosi, w zależności od banku, od 3 do nawet 18 miesięcy. Jeśli wnioskujący o finansowanie ma krótkoterminową umowę lub nie trafi w „okienko” czasowe, to jedynym wyjściem jest postaranie się o promesę zatrudnienia.

Co to jest promesa zatrudnienia i kiedy będzie potrzebna?

Promesa zatrudnienia to dokument, w którym pracodawca oświadcza, że po upływie terminu obowiązywania obecnej umowy przedłuży współpracę. Dla banku może to być potwierdzenie, że kredytobiorca będzie posiadał źródło dochodów również w perspektywie wykraczającej poza najbliższe miesiące.

Niestety nie wszystkie banki gotowe są zaakceptować tego typu dokument. Z odmową spotkają się wnioskodawcy starający się o finansowanie m.in. w Alior Banku, Banku Pocztowym, mBanku i ING Banku Śląskim.

Kredyt hipoteczny – które banki akceptują promesę zatrudnienia?

Bank

Czy instytucja akceptuje promesy zatrudnienia?

Uwagi

Alior Bank

Nie

-

Bank Millennium

Tak

Bank  w takim przypadku prosi o aneks do umowy, w wyjątkowych przypadkach możliwa jest akceptacja promesy pod warunkiem, że będzie ona bezwarunkowa

Bank Ochrony Środowiska

Nie

-

Bank Pekao

Nie

Jeżeli klient jest zatrudniony na czas określony, a pozostały okres zatrudnienia jest krótszy niż wnioskowany okres spłaty kredytu, to w celu analizy stabilności dochodu wymagane są dodatkowe dokumenty

Bank Pocztowy

Nie

-

BNP Paribas Bank

Tak

-

Citi Handlowy

Nie

-

Credit Agricole

Tak

-

ING Bank Śląski

Nie

-

mBank

Nie

Pekao Bank Hipoteczny

Tak

Badana jest historyczna stabilność zatrudnienia

PKO BP

Tak

Warunki do spełnienia:

  • minimum druga umowa na czas określony
  • przerwa pomiędzy umowami maks. 1 m-c (3 m-c dla nauczycieli)
  • istnieją przesłanki przedłużenia umowy lub klient wykonuje zawód: lekarz, prawnik, nauczyciel, służba mundurowa, pielęgniarka

Santander Bank

Tak

-

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji banków – 10-17.2.2020 r.

Wśród banków deklarujących akceptowanie promes zatrudnienia znajdziemy Santander Bank, Credit Agricole i BNP Paribas Bank. Kilka instytucji wskazuje, że przyjmie taki dokument warunkowo. Do tej grupy zaliczają się PKO BP, Pekao Bank Hipoteczny, Bank Pekao i Bank Millennium.

Promesa zatrudnienia powinna zawierać co najmniej dokładne dane obu stron stosunku pracy, wymiar pracy oraz bezwarunkowe potwierdzenie przez pracodawcę, że zamierza przedłużyć umowę ze wskazaniem na jaki okres. Przed zwróceniem się o taki dokument warto jednak potwierdzić w banku, jakie informacje będą wymagane w naszym konkretnym przypadku.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
Kupowanie mieszkania w tym momencie to chyba nie najlepszy pomysł.... Przypominam rok 2007-2008 i krach. Właśnie mamy powtórkę.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki