REKLAMA

Koronawirus a sytuacja na GPW i światowych giełdach [24 marca 2020]

2020-03-24 09:10, akt.2020-03-24 18:03
publikacja
2020-03-24 09:10
aktualizacja
2020-03-24 18:03

Rollercoaster na rynkach finansowych trwa. Po poniedziałkowych spadkach, we wtorek dominuje zieleń. Na Wall Street wzrosty momentami zbliżają się do 10 proc.

Sytuację na światowych rynkach finansowych można nazwać już krachem. Główne indeksy straciły po kilkadziesiąt procent i zakończyły wieloletnią globalną hossę. W Bankier.pl relacjonujemy wydarzenia na rynkach dzień po dniu.

Poniższy artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany. Sytuacja na giełdach wciąż jest niezwykle dynamiczna. Jej pełny obraz znaleźć można w tabelach notowań: indeksów GPW, akcji GPW oraz indeksów światowych, walut i surowców.

Na światowych rynkach tematem numer jeden jest wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej, która zadeklarowała nieograniczony skup obligacji i wsparcie innych rynków długu. W poniedziałek Wall Street zakończyła dzień spadkami, jednak już we wtorek na rynku widać było gwałtowne wzrosty. Jeszcze przed otwarciem kontrakty na S&P500 momentami były równoważone na górnych "widłach". Około 17 indeks zyskiwał nawet ponad 10 proc., a godzinę później 8,2 proc. W górę idą także inne amerykańskie indeksy. O godzinie 18 Nasdaq zyskuje blisko 7 proc., Dow Jones idzie zaś w górę aż o 9,4 proc.

Wtorek przyniósł wzrosty także na giełdach europejskich. Niemiecki DAX szedł w górę aż o 11 proc., francuski CAC 40 o 8 proc., brytyjski FTSE100 o 9 proc., włoski FTSE MIB o 9 proc., a hiszpański IBEX35 o 8 proc.

fot. jijomathaidesigners / / Shutterstock

Na tym tle blado prezentowała się GPW. Choć WIG20 zyskał 3,2 proc., to jednak daleko mu było do wzrostów obserwowanych na Wall Street, czy głównych rynkach Europejskich. Nastroje na GPW zepsuły się po tym, jak premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa, m.in. ograniczenia w poruszaniu się.

Przypomnijmy, że w poniedziałek WIG20 spadł o 5,57 proc., co było trzecią najgorszą sesją koronawirusowej bessy, która trwa już ponad miesiąc. Dzisiejszą sesję z kolei szerzej opisujemy w artykule "Niewykorzystana szansa WIG20". 

Warto dodać, że wyraźne zwyżki obserwowaliśmy także rano na giełdach azjatyckich. Koreański Kospi zyskał 8,6 proc., japoński Nikkei 7,13 proc. a singapurski Straits Times 5,12 proc. Nieco mniejsze wzrosty notowano w Szanghaju (2,4 proc.).

Michał Żuławiński/Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Idziemy na chrzest polski.
obronca_przebraza
Przeciez to robota FEDu.
KTO NORMALNY KUPUJE NA Plus 10% w takiej epidemi?
1a2b
Ktoś kto drukuje pieniądze, wie ile one są warte i panicznie chce je wymienić na cokolwiek co ma jednak jakąś realną wartość. Wychodzi, że to FED.
-romel-
Pan Trump obrał dziś drogę ratowania gospodarki .
Dalej nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakim jest wirus.
Po załamaniu we Włoszech śmiertelność idzie pod 12%
Ta lekcja którą otrzyma świat za swoją ignorancję będzie BARDZO bolesna.
Miliony umrą a i tak gospodarek nie uratują.
To jest woda na młyn
Pan Trump obrał dziś drogę ratowania gospodarki .
Dalej nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakim jest wirus.
Po załamaniu we Włoszech śmiertelność idzie pod 12%
Ta lekcja którą otrzyma świat za swoją ignorancję będzie BARDZO bolesna.
Miliony umrą a i tak gospodarek nie uratują.
To jest woda na młyn dla wirusa.
Nam zostaje modlić się żeby działania rządu okazały się skuteczne.
loool
USA tuż przed uderzeniem wirusa i zapaścią w gospodarce a na giełdach +10%. Cyrk
bha
W salonach gry ratują obecnie co się da....
pazdzioch_indastries
skoro wszyscy piszą i wiedzą o recesji to jak nazwać te wzrosty?
kimdzongtusk
Po parkietach świata rozlega się śmiech Marksa, Engelsa, Lenina i Che. Myślałem, że socjalizm i ręczne sterowanie jest niekompatibilne z istnieniem ikony kapitalizmu, czyli giełdy.
detektorjusia
Wygląda na to że FED przejmuje firmy kliknięciem myszy i dopisaniem ich sobie do bilansu. Czy to komunizm czy tylko narodowy socjalizm..?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki