REKLAMA
JUŻ JUTRO

Fed kontratakuje. QE bez limitu i szeroki dostęp do kredytu

2020-03-23 13:29, akt.2020-03-23 16:54
publikacja
2020-03-23 13:29
aktualizacja
2020-03-23 16:54

Rezerwa Federalna ponownie wkracza do gry. Po cięciu stóp do zera amerykański bank centralny ogłosił nieograniczony zakup określonych papierów wartościowych oraz uruchomienie szeregu innych programów wsparcia dla gospodarki.

fot. Britt Leckman / / ZUMA Wire

- Rezerwa Federalna jest gotowa do użycia pełnego spektrum narzędzi, aby wesprzeć gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i całą amerykańską gospodarkę w tych trudnych czasach. Pandemia koronawirusa powoduje potężne trudności w USA i na całym świecie.(…) Mimo dużej niepewności jasne jest, że naszą gospodarkę czekają poważne turbulencje. Trzeba podjąć agresywne działania w sektorze publicznym i prywatnym, aby ograniczyć negatywne zjawiska w postaci likwidacji miejsc pracy czy utraty dochodów oraz wesprzeć jak najszybsze odbicie – czytamy w oświadczeniu Fedu.

Argumentując swoje działania koniecznością realizowania swojego mandatu (tzn. dbaniem o pełne zatrudnienie i stabilność cen), Fed ogłosił kilka działań antykryzysowych. Najważniejsze z nich to zapowiedź zakupu obligacji skarbowych oraz papierów wartościowych zabezpieczonych spłatą hipotek (MBS) „w ilościach takich, które zapewnią sprawne działanie rynkowi”. W praktyce oznacza to deklarację nielimitowanego skupu aktywów, zwanego w finansowym żargonie luzowaniem ilościowym (QE).  

Warto dodać, że w ramach poprzedniej tury działań antykryzysowych, w ramach której obniżono stopy procentowe do najniższego poziomu w historii, Fed zapowiedział skup obligacji o wartości 500 mld dolarów i MBS o wartości 200 mld dolarów.

Dodatkowo Rezerwa Federalna zapowiedziała działania mające na celu: zapewnienie dużym pracodawcom dostępu do taniego finansowania kredytem i obligacjami (PMCCF, SMCCF); stabilizację rynek kredytów studenckich, samochodowy, kart płatniczych czy kredytów dla małego biznesu (TALF) czy wsparcie władz samorządowych oraz kredyt dla małych i średnich przedsiębiorstw (Main Street Business Lending Program).

Rynki znów pokręcily nosem na działania Rezerwy. Komunikat o decyzji Fedu trafił na rynku po 13.00 czasu polskiego i informacja o działaniach banku centralnego wywołała natychmiastową reakcję. Do 13:24 kurs kontraktów terminowych na indeks S&P00 notował wzrost o 3,5 proc., choć wcześniej zniżkowały o przeszło 3 proc.. Później nastroje znów się jednak odwróciły i po otwarciu handlu indeksu na Wall Street znów były pod kreską. Tuż przed godziną 17 S&P500 tracił już aż 4,5 proc., co oznacza, że był notowany niżej, niż kontrakty przed decyzją Fedu. Działania Rezerwy znów zostały odebrane zatem jako paniczne, dodatkowo problem polega na tym, że Fed wystrzeliwuje się z coraz bardziej radykalnych rozwiązań. Aż strach pomyśleć, co Rezerwa gotowa jest zaproponować za tydzień.

W górę ruszyły za to notowania złota, które było wyceniane na 1537 USD za uncję, co oznacza wzrost o 2,7 proc. Mocno w górę poszły też ceny amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowność papierów 10-letnich malała o ponad 16 pb., schodząc w pobliże 0,72 proc.. Spadek rentowności sygnalizuje wzrost ceny rynkowej obligacji. Dolar zaczął tracić względem euro. Kurs EUR/USD podniósł się z ok. 1,0680 do blisko 1,077 USD.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (59)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
Cubano si ! Jankesi no ! Dobry socjalizm zwyciężył zły kapitalizm. Po parkietach całego świata tylko słychać śmiech Marksa i Engelsa :-))) Lenin i Che też pewnie mają niezłą bekę.
plutarch
ale jak już całkiem nie masz co napisać, nie pisz po prostu
and-owc
Bawią się jak za starych czasów. Wiek nie gra roli. Starzy ucza młodych (głupot). "Holly Holy" - śpiewa Neil Diandmod. Ma lepsze piosenki do posłuchania. Nie jestem "melomanem".
plutarch
Do open_mind i spółki: nie musicie zaklinać, że dolar pada i świat się zdedolaryzuje, jak głosi rosyjska propaganda - jest to rodzaj info-wojny, która ma uderzyć w strategicznego rywala Rosji, Stany. Póki maszyna może drukować dolary i póki świat chce go brać, to system nie padnie. Nie bajdurzcie też, że jest to przejmowanie realnej Do open_mind i spółki: nie musicie zaklinać, że dolar pada i świat się zdedolaryzuje, jak głosi rosyjska propaganda - jest to rodzaj info-wojny, która ma uderzyć w strategicznego rywala Rosji, Stany. Póki maszyna może drukować dolary i póki świat chce go brać, to system nie padnie. Nie bajdurzcie też, że jest to przejmowanie realnej gospodarki przez agentów FED (znów te NWO-teorie spiskowe dla ubogich). Twierdzę, że polityka monetarna odkleiła się od fundamentów, i że to finalnie uderzy w przyszłe pokolenia, ale nie zrobił tego żaden światowy spisek elit, tylko zrobili to demokratycznie wybrani politycy, chcący za wszelką cenę zafundować dobrobyt elektoratowi. Czy coś innego robi obecnie PiS swoim rozciąganiem do granic wora budżetowego? Problemem jest generalnie niska świadomość ludzi i podatność na populizm. Bank centralny powinien dbać o jedno: zachowanie siły nabywczej pieniądza, co oznacza stanie na straży zamożności ludzi, która nie bierze się z kredytu i rozdawnictwa, tylko z pomysłowości, produktywności i przewagi konkurencyjnej. Tym samym społeczeństwo nie byłoby sukcesywnie demoralizowane tanim pieniądzem i pustą konsumpcją, co byłoby także pożyteczne dla środowiska. Mądrzy, oszczędni i pomysłowi ludzie też lepiej zatroszczyliby się o planetę, niż uczestnicy bachanaliów konsumpcji. Więcej: wpłynęło by to także pozytywnie na dobór naturalny ludzi, bo bardziej liczyłby się intelekt, niż przymioty ciała.
masekrut555
W najbliższe 30 lat dolar nie będzie walutą świata, do tej pory było tak że każdy kraj sobie wiek rządził ale teraz przejdzie się na nową walutę jak usa z chinami i rosją się dogadają.

Ustaw some reminder. To tak naturalna kolej rzeczy jak silna automatyzacja, która przetransformuje nasz rynek już w tej dekadzie.
zops
Odnotowaliśmy przyrost gospodarczy w warunkach recesji: ... www.wells24.com (godssupport.pdf)
wektorwg
Forumowym znafcom rynku polecam inwestowanie w walutę kraju opartego na surowcach... Np Rosji, ejwetualnie Wenezuela...
and00 odpowiada xiven
do PLN straciła 11% w rok, i ponad 8 w ostatnim miesiącu...
plutarch
uhm.... a czemuż nie w obligacje rosyjskie??? :D

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki