REKLAMA
PIT 2023

Kontrowersyjny kongresmen wydalony z Izby Reprezentantów. W tle defraudacje i zmyślona biografia

2023-12-01 17:51
publikacja
2023-12-01 17:51

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowała w piątek o usunięciu ze swoich szeregów kongresmena Republikanów George'a Santosa z Nowego Jorku, oskarżonego o zdefraudowanie pieniędzy na kampanię wyborczą oraz sfabrykowanie dużej części swojej biografii.

Kontrowersyjny kongresmen wydalony z Izby Reprezentantów. W tle defraudacje i zmyślona biografia
Kontrowersyjny kongresmen wydalony z Izby Reprezentantów. W tle defraudacje i zmyślona biografia
fot. Diane Cohen / BACKGRID / / FORUM

Za wyrzuceniem Santosa z Izby zagłosowało ponad 2/3 jej składu, w tym niemal wszyscy Demokraci oraz prawie połowa Republikanów.

Była to trzecia próba wydalenia tego polityka z Izby po tym, gdy dwie poprzednie inicjatywy nie uzyskały wymaganego poparcia. O złożenie przez niego mandatu wnioskowali jego republikańscy koledzy z Nowego Jorku.

Pochodzący z Brazylii 35-letni Santos, reprezentujący okręg w Long Island, został oskarżony w sądzie federalnym o 23 przestępstwa i złamanie przepisów o finansowaniu kampanii. W listopadzie komisja etyki Izby Reprezentantów opublikowała raport ze śledztwa w jego sprawie, w którym ustalono, że Santos przywłaszczył sobie tysiące dolarów datków na kampanię wyborczą, wydając m.in. 4 tys. dolarów na pobyt w spa i zastrzyki botoksu, 3 tys. na pobyt w luksusowym apartamencie, a także na luksusowe torby, buty, a nawet subskrypcję do serwisu erotycznego OnlyFans.

Jeszcze zanim objął mandat w styczniu 2021 r. udowodniono mu, że zmyślił znaczną część swojej biografii, kłamiąc m.in. na temat pracy w prestiżowych instytucjach finansowych, czy studiach na Baruch College w Nowym Jorku.

Wydalenie Santosa ma skutek natychmiastowy i oznacza, że i tak szczupła większość Republikanów w Izbie skurczyła się w praktyce do trzech głosów. Mandat po Santosie zostanie obsadzony w drodze wyborów uzupełniających za kilka miesięcy.

"Fakt jest taki, że ten gość okradał swoją kampanię, okradał swoich darczyńców i kłamał na temat całego swojego dorobku. I to nie jest fair" - powiedział telewizji MSNBC republikański kongresmen Don Bacon. "Chcę po prostu sprawiedliwości" - dodał.

Bacon był jednym ze 105 kolegów partyjnych Santosa, którzy zagłosowali za jego usunięciem. Przeciwko wypowiedziało się natomiast całe kierownictwo partii w Izbie, w tym jej spiker Mike Johnson. Argumentowali oni, że nie powinno się wydalać członków Kongresu przed udowodnieniem im winy przez sąd.

Sam Santos opuścił Kapitol natychmiast po głosowaniu, odmawiając komentarza. Wcześniej twierdził, że starania o jego wyrzucenie stanowią "prześladowanie".

Polityk jest 21. członkiem Kongresu, który został oficjalnie zmuszony do złożenia mandatu. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2002 roku, kiedy Demokrata Jim Traficant został wydalony po skazaniu go przez sąd za łapówkarstwo i oszustwa podatkowe.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
kriso135
A u nas immunitet chroni skutecznie wszystkich złodziei i oszustów
jenak
Młodzież wali do polityki.

Stara gwardia tylko kręci głową z niedowierzaniem.
inwestor.pl
Pinokio też poprawił swoją biografię. Koledzy grzegorzakubika napisali np. taką bajkę: "Mając zaledwie 11 lat, rozpoczął w podziemiu walkę o niepodległość. Nim skończył 19 lat, był wielokrotnie porywany, aresztowany i bity przez SB. Przeciwstawił się prześladowcom i przyczynił do upadku imperium zła". xD
infinityhost
Śmiej się Bolek już ma zarzuty prokuratorskie o poświadczenie nieprawdy. PRL owska opozycja to zwykli przestępcy.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki