REKLAMA

Kontra na rynku złotego. Kurs euro nie przekroczył 4,80 zł

2022-07-29 10:40
publikacja
2022-07-29 10:40
Kontra na rynku złotego. Kurs euro nie przekroczył 4,80 zł
Kontra na rynku złotego. Kurs euro nie przekroczył 4,80 zł
fot. NATALIA61 / / Shutterstock

Piątkowy poranek przyniósł kontynuację czwartkowego umocnienia złotego. Kurs euro nie był w stanie sforsować poziomu 4,80 zł. Niejednoznaczne dla naszej waluty były lipcowe szacunki inflacji CPI.

W piątek o 10:40 kurs euro zniżkował o przeszło dwa grosze, schodząc do poziomu 4,7359 zł. Jeszcze 24 godziny temu groziło nam przełamanie linii 4,80 zł za euro, do czego jednak nie doszło. O poranku w centrum uwagi rynku walutowego znalazły się dane dotyczące inflacji CPI w Polsce.

Według wstępnych szacunków GUS inflacja CPI w lipcu utrzymała się na poziomie z czerwca, co daje nadzieję na to, że właśnie minęliśmy cykliczny szczyt inflacji. Z jednej strony byłaby to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, dla której galopująca inflacja jest teraz głównym problemem. Równocześnie jednak zwiększa się prawdopodobieństwo scenariusza, w którym RPP nie będzie już podnosić stóp procentowych, co na tle ostrych podwyżek w innych krajach naszego regionu może zaszkodzić złotemu.

- Oczekiwana stabilizacja wskaźnika byłaby kolejnym w ostatnim czasie sygnałem wspierającym gołębie skrzydło w Radzie Polityki Pieniężnej. Byłby to sygnał - obok stabilizacji eurodolara - za utrzymywaniem kursu EUR/PLN na relatywnie wysokich poziomach (okolice 4,78) - napisali analitycy Banku Millennium.

Tymczasem na globalnym rynku walutowym notowania pary euro-dolar stabilizują się powyżej 20-letniego minimum osiągniętego w połowie lipca. Dolar wciąż jest bardzo mocny, a euro słabe, co ma negatywny wpływ na wycenę polskiego złotego w średnim terminie. Niemniej jednak piątkowy poranek przyniósł trzygroszowy spadek notowań dolara, do poziomu 4,6385 zł.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,8688 zł, czyli o ponad 2,5 grosza niżej niż w czwartek wieczorem. Od początku lipca helwecka waluta jest droższa od euro i w ostatnich dniach na parze z euro notowana jest na najmocniejszych poziomach w historii.

KK

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
socjalistyczneg
Kontra to dopiero będzie...
Teraz, to delikatna rozgrzewka i zbieranie sił...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki