Inflacja CPI w lipcu nie wzrosła. Czy to już inflacyjny szczyt?

Krzysztof Kolany2022-07-29 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-07-29 10:00
Inflacja CPI w lipcu nie wzrosła. Czy to już inflacyjny szczyt?
Inflacja CPI w lipcu nie wzrosła. Czy to już inflacyjny szczyt?
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

W lipcu inflacja CPI utrzymała się na 25-letnim szczycie odnotowanym w czerwcu. Jest to jednak sygnał pozwalający oczekiwać spadku presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach.

W lipcu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 15,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – ogłosił Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy przewidywał utrzymanie wyniku z czerwca, czyli właśnie poziom 15,5 proc.

Bankier.pl na podstawie GUS

Nie licząc specyficznych danych za luty (kiedy to weszła w życie obniżka stawek VAT na paliwa, energię i żywność) jest to pierwszy miesiąc od dwóch lat, w którym inflacja CPI nie wzrosła. Warto też odnotować, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny dóbr konsumpcyjnych wzrosły tylko o 0,4 proc., czyli zdecydowanie wolniej niż w czerwcu (1,5% mdm), maju (1,7 proc. mdm), kwietniu (2 proc.) czy marcu (3,3 proc.). Pomijając luty jest to najniższa miesięczna dynamika CPI od sierpnia ubiegłego roku.

W czerwcu inflacja CPI sięgnęła 15,5 proc. i była najwyższa od przeszło 25 lat. Część ekonomistów przepowiadała, że ze względu na lipcowy spadek cen paliw czerwiec mógł wyznaczyć cykliczne maksimum rocznej dynamiki wskaźnika CPI. Nie wiadomo jednak, co przyniesie początek roku, na kiedy to zapowiadane są drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej i możliwy jest też powrót do wyższych stawek VAT, co znacząco podbiłoby poziom inflacji CPI.

W lipcu GUS odnotował przyspieszenie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych, które wzrosły o 15,3 proc. rdr wobec 14,1% w czerwcu, 13,5 proc. w maju i 12,7 proc. w kwietniu. Wyraźnie spadła za to dynamika cen paliw do prywatnych środków transportu (36,8% wobec 46,7% w czerwcu). Względem czerwca paliwa potaniały o 2,6 proc. Nośniki energii były o 36,6 proc. droższe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 35,3% rdr w czerwcu).

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Finalny odczyt inflacji CPI za lipiec wraz z pełną strukturą inflacyjnego koszyka GUS pokaże za dwa tygodnie, czyli 12 sierpnia.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (73)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hotei
Inflacja wyhamuje jeśli banki będą sprawniej dostosowywać oprocentowanie rachunków oszczędnościowych do aktualnych stóp procentowych. To się niestety dopiero teraz ruszyło, wcześniej stopy procentowe 5% a oprocentowanie ROR nadal 0.1%. Banki najpierw proponują jakieś koślawe lokaty itp zamiast od razu zareagować na zmianę stóp procentowych Inflacja wyhamuje jeśli banki będą sprawniej dostosowywać oprocentowanie rachunków oszczędnościowych do aktualnych stóp procentowych. To się niestety dopiero teraz ruszyło, wcześniej stopy procentowe 5% a oprocentowanie ROR nadal 0.1%. Banki najpierw proponują jakieś koślawe lokaty itp zamiast od razu zareagować na zmianę stóp procentowych i odzwierciedlać je w istniejących produktach banku. Pazerność tych instytucji już nie zaskakuje, ale obrzydza.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
eglantyna
*Chodzi o kartofłany GUS
xyzq
Tak jest, inflacja hamuje - ale rząd był na tą niekorzystną sytuację przygotowany i dlatego już w tym tygodniu rozpoczyna rozdawanie kilkunastu miliardów w kolejnej tarczy :) Oby nie wygasła :)
koperytko
ojej ojej - co teraz te.py leming bedzie robił ?? gdzie znajdzie swojego złotego grala aby uj.a.dac jak to jest źle. Za chwilę będzie działał efekt bazy i inflacja zacznie dynamicznie spadać. Oczywiscie zakładam ze partia przy.głuów znowu wysmaruje jakąs panikę aby specyficzny elektorat rzucił się do sklepu i podbijał cene i jednocześnie ojej ojej - co teraz te.py leming bedzie robił ?? gdzie znajdzie swojego złotego grala aby uj.a.dac jak to jest źle. Za chwilę będzie działał efekt bazy i inflacja zacznie dynamicznie spadać. Oczywiscie zakładam ze partia przy.głuów znowu wysmaruje jakąs panikę aby specyficzny elektorat rzucił się do sklepu i podbijał cene i jednocześnie inflację tak jak to było z cukrem
adam.1983
ceny mniej rosną bo ludzie zaczęli oszczędzać, coraz częściej słyszę w sklepie "poproszę 5 plasterków wędliny xxx ), trzeba kasę zaoszczędzić na węgiel i gaz bo zima się zbliża.
bha
Niby wygodny koniec i niby szczyt szczególnie dla inflacji w detalu, gdzie najmocniej od lat się doi większość % ludzi.Niestety
inwestor.pl
Zaciskajcie zęby, bo w roku wyborczym odpalą drukarki na trzy zmiany.
pisflacja
Zaprawdę powiadam wam, wrócę na Święta i po Nowym Roku.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki