Konsekwencje opóźnień zapłaty składek ZUS-u przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący działalność w Polsce obligatoryjnie musi opłacać składki ZUS. Nie może ani wybrać innego ubezpieczyciela, ani zrezygnować z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Co więcej, składki muszą być opłacane także wówczas, gdy firma przynosi straty. A co grozi przedsiębiorcy za nieterminowe opłacanie składek ZUS-u?

ZUS przedsiębiorcy - kto i ile płaci?


Nowi przedsiębiorcy, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat mają prawo do preferencyjnych stawek ZUS-u, czyli tzw. małego ZUS-u. Niższa stawka przysługuje im tylko jeśli działalności gospodarczej nie prowadzą na rzecz byłego pracodawcy (który w obecnym lub minionym roku kalendarzowym zatrudniał nowego przedsiębiorcę na umowę o pracę). Z preferencyjnych stawek można korzystać przez 2 lata, licząc od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wszyscy pozostali przedsiębiorcy muszą płacić tzw. duży ZUS, co oznacza wyższe stawki oraz dodatkową składkę na Fundusz Pracy. Ubezpieczenie chorobowe, które zapewnia świadczenia finansowe podczas choroby i daje prawo do zasiłku macierzyńskiego, w obu przypadkach jest dobrowolne.Warto wiedzieć jak wyliczana jest składka ZUS-u. Każdy przedsiębiorca zgłasza podstawę wynagrodzenia, od której wyliczone zostaną jego opłaty. Składka emerytalna, rentowa, wypadkowa i chorobowa w „dużym ZUS-ie” wyliczane są biorąc pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które podaje pod koniec roku Minister Pracy i Polityki Społecznej. Wysokość składki zdrowotnej zależy od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale minionego roku. Tę kwotę publikuje Główny Urząd Statystyczny mniej więcej w połowie stycznia. Minimalne, preferencyjne składki społeczne ZUS-u przedsiębiorcy wyliczane są od 30% minimalnego wynagrodzenia, natomiast minimalny „duży ZUS” wylicza się od 60% przeciętnego wynagrodzenia. Dla stawek ubezpieczenia zdrowotnego obowiązuje taka sama minimalna składka dla wszystkich przedsiębiorców, czyli obecnie 254,55 zł.

Jak wylicza się odsetki od zaległości podatkowych?


Indywidualni przedsiębiorcy muszą opłacać składki ZUS-u do 10 dnia każdego miesiąca, a w przypadku, gdy termin wypada w dzień wolny od pracy, przelew na rzecz ZUS-u musi wyjść z konta płatnika najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po 10. Dla ZUS-u liczy się data zaksięgowania przelewu na koncie płatnika, więc trzeba pamiętać, aby wykonać go na czas, ponieważ późno wykonany przelew może zostać zaksięgowany następnego dnia.

Tymczasem opóźnienie w opłaceniu składek wiąże się z karą finansową w postaci naliczenia odsetek od zaległości podatkowych, przy czym odsetki te nie dotyczą ubezpieczenia chorobowego, które jest dobrowolne (o czym piszemy poniżej). Stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi obecnie 14%.

Naliczanie odsetek rozpoczyna się od następnego dnia przypadającego po dniu, w którym należało zapłacić składki i kończy w dniu wykonania zaległego przelewu. Aby wyliczyć kwotę odsetek za opóźnienie zapłaty składek, można skorzystać z kalkulatora na stronie internetowej ZUS-u lub posłużyć się następującym wzorem: kwota zaległości x liczba dni zwłoki x wysokość stopy odsetek (14%) / 365. Uzyskany w ten sposób wynik należy zaokrąglić do dziesiątek groszy.

Niezbędnik podatnika i przedsiębiorcy: Składki i zasiłki ZUS

Kwotę odsetek wylicza się osobno dla ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. W ten sposób można wyliczyć, że każdy dzień opóźnienia zapłaty składek społecznych „małego ZUS-u” wynosi 0,1 zł, a „dużego ZUS-u” 0,3 zł. Z kolei 1 dzień opóźnienia zapłaty składek zdrowotnych oznacza odsetki na poziomie 0,1 zł. Przy czym przepisy mówią o tym, że odsetek nie trzeba płacić, jeśli ich wysokość jest niższa niż trzykrotność opłaty pobieranej za listową przesyłkę poleconą przez Pocztę Polską, która wynosi obecnie 6,60 zł.


Spóźnienie z zapłatą chorobowego - przykre konsekwencje


Konsekwencje opóźnień składek ZUS najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy opłacają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Zgodnie z przepisami, brak terminowej zapłaty składki „chorobowej” oznacza wygaśnięcie ubezpieczenia od 1 dnia miesiąca, którego dotyczyła spóźniona składka. Jest to o tyle niekorzystne, że aby uzyskać prawo do świadczeń z ZUS-u na wypadek choroby, trzeba opłacać ubezpieczenie chorobowe przez minimum 180 dni. Jeden dzień zwłoki w tym wypadku wystarczy, aby stracić prawo do ubezpieczenia. Podobnie dzieje się, jeśli wpłacona składka była za niska.

Sprawa opóźnień zapłaty składek ZUS przedsiębiorców jest jeszcze o tyle istotna, że z ubezpieczeniem chorobowym związane jest prawo do zasiłku macierzyńskiego. Co prawda, aby otrzymać prawo do zasiłku macierzyńskiego wystarczy zapłacić jedną składkę ubezpieczenia chorobowego (a nie 6, jak w przypadku świadczeń podczas choroby), ale musi to być składka opłacona w terminie. Jeśli więc kobieta prowadząca działalność gospodarczą spodziewa się dziecka, powinna szczególnie zwrócić uwagę na terminowe opłacanie ZUS-u.

W przypadku opóźnienia zapłaty składki ZUS u przedsiębiorcy, któremu zależy na ubezpieczeniu chorobowym, powinien on zwrócić się z prośbą o przywrócenie terminu płatności. Taką prośbę należy złożyć do dyrektora odpowiedniej placówki ZUS, któremu przedsiębiorca podlega, przede wszystkim określając co spowodowało zwłokę w płatności. ZUS ma miesiąc na rozpatrzenie takiego wniosku.

Jeśli ZUS odpowie odmownie, a przedsiębiorca będzie chciał być ubezpieczony na wypadek choroby lub otrzymać zasiłek macierzyński, musi ponownie złożyć dokument ZUS ZUA z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem chorobowym. W takiej sytuacji na koncie przedsiębiorcy może pojawić się nadpłata powstała w wyniku opłacania ubezpieczenia chorobowego, którym przedsiębiorca nie był objęty. Jeśli tak się stało, warto zwrócić się do ZUS-u z prośbą o zaliczenie tej nadpłaty na poczet przyszłych płatności.


/infakt.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 15 ~Sssss

Zwykły ku.r.w.iland.

! Odpowiedz
2 0 ~joro

Święta prawda

! Odpowiedz
5 6 ~Zaklamane zasady

Tak tak Tomki po przepracowaniu 3 lat tysiace pijani biskupi po 20 tys jak moze być godziwa emerytura dla robotnika ???-(

! Odpowiedz
0 3 ~madzia

a od kiedy to okres wyczekiwania dla przedsiebiorcy na zasilek chorobowy wynosi 180 dni?? Tak było pare ładnych lat temu, teraz to 90 dni- nie wiem kto wypisuje te bzdury...

! Odpowiedz
0 9 ~AdamS

Każdy przedsiębiorca powinien mieć indywidualne konto bankowe (w wybranym przez siebie banku) i samodzielnie co miesiąc odkładać sobie na emeryturę - a nie dawać tym złodziejom (ZUS) na budowę sobie budynków za kilkadziesiąt milionów złotych! Ciekawe, czy my drobni przedsiębiorcy mamy własne siedziby firm zrobione na standard luksusowych apartamentów? Raczej nie, więc dlaczego urzędasy maja pracować w luksusach za naszą kasę itp.?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~LKP

Niestety ale składki ZUS to zwykły mafijny haracz.
Nie ważne czy zarabiasz czy nie ale masz propozycję nie do odrzucenia jak w Ojcu Chrzestnym. Opieka, że jak dożyjesz do 67 to damy ci na waciki.
Ktoś co stworzył ten system nie ma pojęcia o problemach własnej działalności.
Teraz gdy wiele małych firm ma problemy jeszcze podnoszą składki.
Z punktu widzenia parlamentarzysty jest to niezrozumiałe gdy ma się stałe miesięczne dochody.
System ten sprzyja którzy zarabiają bardzo dużo na działalności i nie zatrudniają pracowników.
Ci którzy mają choć niewielkie problemy doprowadza do upadku.
Ciekawe ile jest firm co przetrwałoby kryzys ale ZUS ich doprowadził do upadku.
Ile straciliśmy miejsc pracy dzięki temu haraczowi?
Ucieczką przed mafią są umowy śmieciowe.
Boli to rządzących ale nie dlatego, że prawa pracownicze są mniejsze, ale dlatego, że mają mniejsze wpływy do mafijnej kasy ZUS.
Teraz myślą jak zmusić firmy do tego aby i od śmieciowych umów mieli wpływy do ZUS.
Jak się im to uda i coś wymyślą to znikną kolejne miejsca pracy.
Część osób ucieka w śmieciowe umowy bo chce więcej mieć dla siebie, ale wiele firm działa na granicy opłacalności i jest to dla nich ostatni ratunek aby jeszcze się utrzymać na rynku.
Świadomie porównałem działalność ZUS do mafii.
Jeżeli ktoś się o to obrazi niech poda, że nie mam racji. Przeproszę.
PS
Nie mam pretensji do US i płaceniu podatku od dochodu i VAT.
Nie ma pretensji, że podnieśli VAT do 23%.
Przedsiębiorca może płacić też większy podatek dochodowy gdy zarobił, ale zabieranie przedsiębiorcy ostatnich pieniędzy w miesiącu gdy zanotował stratę jest mafijnym bandytyzmem pogłębiającym kryzys w gospodarce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~anna_matylda

Teraz mamy my przedsiębiorcy bardzo dobre rozwiązanie jesli chodzi o przesyłanie potwierdzeń, chociażby pocztą - ale w wersji elektronicznej http://awipost.pl/
I tak trzeba się teraz zabezpieczac przed takimi instytucjami.

! Odpowiedz
0 0 ~MI

przy placeniu skladek do ZUS z opoznieniem wynosza 13 procent a nie 14 jak podano w artykule - niekompetencja czy literowka?

! Odpowiedz
0 7 ~Tadek

W Wielkiej Brytani odpowiednik "ZUS" to okolo 70zl na zlotych miesiecznie. To nie literowka: siedem i JEDNO zero.

! Odpowiedz
0 0 ~Adam Krzysztofik

Świetny artykuł. Dziękuje.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl