REKLAMA
PILNE

Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z decyzji ws. odszkodowań za ul. Wolską

2021-09-29 17:46
publikacja
2021-09-29 17:46
Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z decyzji ws. odszkodowań za ul. Wolską
Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z decyzji ws. odszkodowań za ul. Wolską
fot. Krystian Maj / / FORUM

Decyzję prezydenta stolicy z 2014 r. przyznającą ponad 2,3 mln zł odszkodowania na rzecz Marzeny K. za nieruchomość przy ul. Wolskiej 99 uchyliła w środę komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. To kolejna z takich decyzji komisji odnoszących się do ul. Wolskiej 99, 101 i 103.

"Przed komisją weryfikacyjną toczą się kolejne sprawy dot. nieruchomości Wolskiej 99, 101 i 103. Prezydent Warszawy wydał decyzje o przyznaniu odszkodowania we wskazanych nieruchomościach na łączną kwotę 17 mln 518 tys. zł" - przypomniała w środowym komunikacie komisja.

Jak dodała, "wątek wypłacanych odszkodowań za nieruchomości przy ulicy Wolskiej, stanowi jedną z podstaw zarzutów w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, gdzie jednemu z urzędników postawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości nie mniejszej niż 300 tys. zł za przychylne i pozytywne rozpoznanie wniosków o odszkodowanie w sprawach prowadzonych przez Roberta N. m.in. dotyczących Wolskiej 99, 101 i 103".

Środowe orzeczenie komisji dotyczyło decyzji prezydenta stolicy z 25 listopada 2014 r. Komisja uznała, że tamta decyzja "obarczona była licznymi naruszeniami prawa dotyczącymi sfery prowadzonego postępowania dowodowego".

"W toku postępowania prezydent Warszawy wezwał Roberta N. (pełnomocnika spółki Elibor) o informację, czy teren przy ul. Wolskiej jest terenem przemysłowym, czy też przeznaczonym pod budownictwo jednorodzinne, pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie odszkodowania bez rozpoznania. Pełnomocnik spółki Robert N. nie uzupełnił informacji, nie odpowiedział na pisma, a mimo to prezydent, posiadając duże wątpliwości w sprawie, wydał decyzję o przyznaniu odszkodowania na rzecz Marzeny K." - wskazała komisja.

Jak dodano, "z uwagi na skalę jak i mnogość występujących w sprawie wątpliwości, w ocenie komisji koniecznym jest ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezydenta Warszawy". "Należy podkreślić, że w sprawie koniecznym jest przeprowadzenie kluczowych czynności dowodowych i wyjaśniających, celem rozpoznania wniesionego w sprawie wniosku o odszkodowanie w sposób wolny od wad" - wskazała komisja.

Już w lipcu br. komisja uchyliła decyzje prezydenta Warszawy z 2015 r. przyznające ponad 4,8 mln zł odszkodowania za nieruchomość przy ul. Wolskiej 101 i 103. Z kolei w sierpniu komisja uchyliła decyzję z 2014 r. o przyznaniu ponad 3 mln z odszkodowania za nieruchomość przy ulicy Wolskiej 101.

W środę komisja weryfikacyjna stwierdziła także nieważność decyzji prezydenta Warszawy z 5 lutego 2008 r. zmieniającą decyzję ze stycznia 2005 r. w sprawie ul. Grochowskiej 325/327. Komisja wskazała, że przy wydaniu decyzji z 5 lutego 2008 r. prezydent nie zbadał, czy za zmianą "przemawia interes społeczny lub słuszny interes stron, jak również nie dysponował zgodą wszystkich stron na zmianę decyzji". (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński

mja/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki