REKLAMA

Komisja finansów proponuje kolejne poprawki do projektu noweli o PPK

2019-05-16 12:53
publikacja
2019-05-16 12:53

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w czwartek pięć poprawek do rządowego projektu noweli ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Rząd proponuje w projekcie zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła w czwartek poprawki zgłoszone podczas środowego drugiego czytania do przedłożonego przez ministra przedsiębiorczości i technologii projektu ustawy o zmianie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

W sumie zgłoszono sześć poprawek, ale komisja przyjęła pięć; dotyczą one m.in. zmiany tytułu ustawy, rozszerzając go o nazwy ustaw, jak np. prawo bankowe. Chodzi też o ujednolicenie terminu dokonywania przez pracodawcę wpłaty z wynagrodzenia. Zgodnie z poprawką wszyscy pracodawcy będą dokonywali wpłaty z wynagrodzeń do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały one obliczone i pobrane. Pozostałe poprawki mają charakter doprecyzowujący.

Podczas drugiego czytania w środę, poseł sprawozdawca i przewodniczący komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS) mówił, że we wtorek w trakcie pierwszego czytania projektu na posiedzeniu komisji finansów, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość złożył dwie poprawki merytoryczne i trzy poprawki o charakterze redakcyjnym. Komisja je przyjęła.

Piotr Uściński z PiS mówił w środę, że przyjęta w październiku ub.r. ustawa o PPK teraz jest nowelizowana tak, "aby jeszcze sprawniej można było wdrożyć ją w życie".

"Rząd zauważył pewne problemy. Jednym z głównych problemów, które ta ustawa rozstrzyga, jest sprawa 30-krotności średniego wynagrodzenia - takiego limitowania, które jest w PPK, a de facto jest niepotrzebna i tylko utrudnia wprowadzenie w życie tej ustawy. Zostanie zniesiony limit 30-krotności podstawy wpłat do PPK oraz wprowadzonych będzie kilka mniejszych zmian" - mówił Uściński. Jak tłumaczył, zmiany te mają uprościć ich ewidencjonowanie oraz ułatwić życie pracownikom i pracodawcom, którzy mogą nie mieć pewności, czy osiągnęli powyższy limit.

Ponadto - jak mówił - projekt wprowadza też do systemu PPK inne uproszczenia, m.in. rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych o osoby na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński, umożliwienie przekazywania informacji uczestnikom PPK za pomocą systemu teleinformatycznego instytucji finansowej, a gdy nie będzie takiej możliwości – przez przekazywanie ich w postaci papierowej.

"Na Komisji Finansów Publicznych przyjęliśmy kilka poprawek zgłoszonych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, ale były też na tej komisji ważne głosy przedsiębiorców, organizacji przedsiębiorców. M.in. Związek Banków Polskich zgłosił ważne zastrzeżenia. My nad tymi propozycjami pochyliliśmy się" - mówił w środę Uściński.

Zgodnie z wtorkowymi poprawkami przyjętymi przez komisję, ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Rząd proponował, by było to z dniem ogłoszenia.

Głosowanie nad projektem noweli ma się odbyć podczas najbliższego bloku głosowań, czyli jeszcze w czwartek po południu.

Ustawa o PPK, zakładająca dobrowolne odkładanie oszczędności przy udziale pracownika, pracodawcy i państwa, weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Później, co pół roku, aż do stycznia 2021 r., do programu będą przystępować coraz mniejsze firmy.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
luster
Teraz to w sumie mogą grzebać ile chcą, ważne żeby potem jak program ruszy już niczego nie zmieniali w PPK
kosiaczkaa
Skoro zmieniają to tylko po to żeby prościej nam się po prostu odkładało pieniądze. A dzięki temu będzie można w bezpieczny sposób odkładać kasę na emeryturę
barnabka
Przecież pieniądze odkładane w PPK to będa pieniadze nasze prywatne,na przyszłe dodatkowe emerytury. Które bardzo się przydadzą.Dodatkowo biorąc fakt tylko na tym zyskamy, bo przykładowo odkładając 2% od 4000zł odkładamy 80 zł miesięcznie , dokłada się pracodawca 1,5% to jest 60 zł i to co dołoży nam państwo Przecież pieniądze odkładane w PPK to będa pieniadze nasze prywatne,na przyszłe dodatkowe emerytury. Które bardzo się przydadzą.Dodatkowo biorąc fakt tylko na tym zyskamy, bo przykładowo odkładając 2% od 4000zł odkładamy 80 zł miesięcznie , dokłada się pracodawca 1,5% to jest 60 zł i to co dołoży nam państwo to jest 240zł na rok daje 20zł na miesiąc. Więc drugie 80 zł miesięcznie dostajemy. Więc nikt nam nic nie zabiera tylko jeszcze dokłada.
marxs
ale PISy chcą ryja zanurzyć w mojej skarbonce obiecują mi już nawet nie wszystko ale nawet więcej niż wszystko

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki