Komisja Kongresu chce uniemożliwić chińskim firmom państwowym przejęcia w USA

Wpływowa komisja amerykańskiego Kongresu przestrzega przed, niebezpieczną jej zdaniem, ingerencją Chin w amerykańską gospodarkę. Chodzi o przejęcia amerykańskich firm przez chińskie koncerny państwowe. Zdaniem ekspertów to celowe zwiększanie wpływów Chin w Stanach Zjednoczonych.

Komisja Kongresu chce uniemożliwić chińskim firmom państwowym przejęcia w USA
Komisja Kongresu chce uniemożliwić chińskim firmom państwowym przejęcia w USA (fot. Jason Lee / Reuters)

W dorocznym raporcie dla Kongresu Komisja Rewizyjna ds. Gospodarki i Bezpieczeństwa w relacjach Chin i USA zauważa, że przejęcia amerykańskich firm przez chińskie koncerny państwowe to element strategii chińskiego rządu. Według analityków, przy zakupie amerykańskich firm chińscy partnerzy kierują się nie tyle względem ekonomicznym, co przełożeniem tej decyzji na realizację strategii bezpieczeństwa Chin.

Komisja zaleca Kongresowi wprowadzenie zapisu, który uniemożliwi chińskim koncernom państwowym przejęcia. Panel, który rekomenduje wprowadzenie zakazu sprzedaży ma jedynie funkcję doradczą. Media zwracają jednak uwagę, że do tych rekomendacji może przychylić się prezydent-elekt Donald Trump, który w swojej kampanii wyborczej krytykował Chiny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Tajpej /nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~niki

"W pustyni i w puszczy" powieść przygodowa dla młodzieży Henryka Sienkiewicza, lektura szkolna. Obrońcy poprawności politycznej nie czepiać się pochodzenia etnicznego Kalego.
Cytuję
"Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy (...) to jest zły uczynek (...). Dobry, to jak Kali zabrać komu krowy. "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~as

Przeciez wedlug urzenikow w Polsce kapital nie ma narodowosci i wszystko mozna bylo sprzedac za granice bo to nie ma znaczenia. Cyzby Balcerowicz i inni dzialali na szkode Polski ? Niemozliwe bo przeciez by ich media nie holubily i by siedzieli w wiezieniach, prawda ?

! Odpowiedz
0 5 ~Le

Wolny rynek ,ale prawda musi być po naszej stronie?.

! Odpowiedz
0 6 ~cde

czyli jak my kupujemy innych to jest okay, a jak oni zaczynają wykupywać nas to już okay nie jest? chińczycy prędzej, czy później i tak wszystkich zdominują ... wynika to z prostej arytmetyki ...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

Lenovo i IBM to co jest?

! Odpowiedz
3 2 ~Lipskyyy

To co ma sięstać wydaje sięnieuchronne - tak jak zalew kultury muzułmańskie jw Europie.
Ciekaw jestem jak faktycznie wpłynie to na rynki i przede wszystkim wyceny spółek w USA.
Tego typu restrykcyjne, konserwatywne zmiany w prawie rynku i regulacji finansowych wydawałoby się winny negatywnie wpłynąć na rynek akcyjny.

! Odpowiedz
5 5 ~zez

wpłynie tak, że USA zaczną się izolować od reszty świata, zarówno gospodarczo jak i politycznie. A to tylko przyspieszy ich updatek, bo w pustkę wejdą Chińczycy, Rosjanie i reszta, która dotychczas była pod amerykańskim butem.

! Odpowiedz
2 1 ~kasander odpowiada ~zez

Trump nie jest idiotą. Ameryka zamiast wchodzić w otwartą konfrontację z Chinami może się wycofać, zamknąć swój rynek i zaczekać na kolejną wojnę światową. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich wojen światowych włączy się do konfliktu w jego końcowej fazie przesądzając o tym kto będzie zwycięzcą a kto przegranym. Mało kto sobie zdaje sprawę z faktu, że II WŚ przegrały nie tylko państwa Osi ale również W. Brytania, Francja oraz kraje Europy Środkowowschodniej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zez odpowiada ~kasander

lol, idziesz w USA do Walmartu a tam 99% produktów z Chin. Podobnie zreszta w Europie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil