REKLAMA

Katalonia wywłaszcza puste mieszkania

2015-05-04 13:50
publikacja
2015-05-04 13:50
Katalonia wywłaszcza puste mieszkania
Katalonia wywłaszcza puste mieszkania
fot. ACMPhoto / / YAY Foto

Katalonia wywłaszczy puste mieszania, które przejęły banki. Zgodnie z dekretem przyjętym przez tamtejszy parlament, kataloński rząd będzie miał również pierwszeństwo przy zakupie mieszkań sprzedawanych przez banki po niskich cenach. Nabyte i wywłaszczone mieszkania będą przeznaczone na cele społeczne.

Barcelona
Barcelona (fot. ACMPhoto / YAY Foto)
W Katalonii banki odbierają rodzinom rocznie średnio 15 tysięcy mieszkań. Przyczyną jest niespłacanie kredytów hipotecznych. Potem nieruchomości te są sprzedawane na aukcjach albo przejmowane przez fundusze inwestycyjne za symboliczną cenę.


Zgodnie z przyjętym dekretem, od najbliższego tygodnia, kiedy prawo wchodzi w życie, pierwszeństwo w zakupie tych mieszkań będzie miał kataloński rząd. On też będzie mógł na 10 lat wywłaszczyć należące do banków nieruchomości. Jednak nie wszystkie. Wolno będzie wywłaszczać jedynie mieszkania wymagające remontów i leżące na terenie gmin mających najwięcej osób potrzebujących pomocy.

Dekret będzie obowiązywał do 2021 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka,Barcelona/dyd

Źródło:IAR
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~hiszpan
To jest kraj.Nie możesz spłacać to oddajesz bankowi mieszkanie i koniec.A u nas bank zabiera mieszkanie ale kredyt dalej musisz spłacać.Po drugie to te mieszkania sa kolejnymi mieszkaniami na wynajem.U nas bedzie tak za 20 lat .Drugie mieszkanie,dom na Maurach, dom w górach i nad morzem.
~Polak
U nas też możesz mieć drugie mieszkanie, jak również dom w górach i na mazurach. Tylko zamiast paplać w komentarzach warto efektywnie popracować.
~ojom
Ach, ta innowacyjna Europa i jej odpowiedzialna, oparta na wiedzy, uczciwa, transparentna i wrażliwa społecznie polityka gospodarcza. ;)
~AK
QE w nowej odsłonie. Poprawa wskaźników banków, mieszkania znów w ręce tych co nie mają 4 ścian. Potem biedny żuczek bierze pożyczkę hipoteczną, znów default i mieszkanie znów kupi państwo. Uczciwi ludzie są zbyt zajęci pracą, zbyt zmęczeni żeby się organizować i iść strajkować ...
~plazowicz
Jak już kupują, to przynajmniej lepiej teraz niż na szczycie bańki, jak w Polsce. Za jakiś czas ceny znów wzrosną i nawet hiszpańskie państwo będzie zarobione. Hiszpania to kraj z ponad 300 dniami słonecznymi w roku i to w Europie. To zawsze będzie miało swoją cenę.
~de_zoo
pytanie do kredytobiorców - czy Polska to Hiszpania?
~224
Większość komentatorów nie zrozumiała treści, bo dali się zaczarować słowem wywłaszczenie". Rząd będzie "wywłaszczać" mieszkania przejęte już wcześniej przez banki. Oczywiście będzie to robił za "uczciwym wynagrodzeniem" - może taniej niż dziś na rynku, ale drożej, niż gdyby banki same musiały sprzedać swój Większość komentatorów nie zrozumiała treści, bo dali się zaczarować słowem wywłaszczenie". Rząd będzie "wywłaszczać" mieszkania przejęte już wcześniej przez banki. Oczywiście będzie to robił za "uczciwym wynagrodzeniem" - może taniej niż dziś na rynku, ale drożej, niż gdyby banki same musiały sprzedać swój zapas mieszkań. Jednym zdaniem: nowa forma publicznej pomocy dla prywatnych banków. Inwencja ludzka nie zna granic!
~hiho
Część nie rozumie, ale część rozumie lepiej od Ciebie. Obniżanie rynkowej ceny mieszkań to naganianie kolejnych kredytobiorców w ręce banków. Bańska już pękła, ingerencja państwa pogłębia spadek cen.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki