Katalonia wywłaszcza puste mieszkania

Katalonia wywłaszczy puste mieszania, które przejęły banki. Zgodnie z dekretem przyjętym przez tamtejszy parlament, kataloński rząd będzie miał również pierwszeństwo przy zakupie mieszkań sprzedawanych przez banki po niskich cenach. Nabyte i wywłaszczone mieszkania będą przeznaczone na cele społeczne.

Barcelona
Barcelona (fot. ACMPhoto / YAY Foto)
W Katalonii banki odbierają rodzinom rocznie średnio 15 tysięcy mieszkań. Przyczyną jest niespłacanie kredytów hipotecznych. Potem nieruchomości te są sprzedawane na aukcjach albo przejmowane przez fundusze inwestycyjne za symboliczną cenę.


Zgodnie z przyjętym dekretem, od najbliższego tygodnia, kiedy prawo wchodzi w życie, pierwszeństwo w zakupie tych mieszkań będzie miał kataloński rząd. On też będzie mógł na 10 lat wywłaszczyć należące do banków nieruchomości. Jednak nie wszystkie. Wolno będzie wywłaszczać jedynie mieszkania wymagające remontów i leżące na terenie gmin mających najwięcej osób potrzebujących pomocy.

Dekret będzie obowiązywał do 2021 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ewa Wysocka,Barcelona/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 ~hiszpan

To jest kraj.Nie możesz spłacać to oddajesz bankowi mieszkanie i koniec.A u nas bank zabiera mieszkanie ale kredyt dalej musisz spłacać.Po drugie to te mieszkania sa kolejnymi mieszkaniami na wynajem.U nas bedzie tak za 20 lat .Drugie mieszkanie,dom na Maurach, dom w górach i nad morzem.

! Odpowiedz
1 1 ~Polak

U nas też możesz mieć drugie mieszkanie, jak również dom w górach i na mazurach. Tylko zamiast paplać w komentarzach warto efektywnie popracować.

! Odpowiedz
0 9 ~ojom

Ach, ta innowacyjna Europa i jej odpowiedzialna, oparta na wiedzy, uczciwa, transparentna i wrażliwa społecznie polityka gospodarcza. ;)

! Odpowiedz
2 5 ~AK

QE w nowej odsłonie. Poprawa wskaźników banków, mieszkania znów w ręce tych co nie mają 4 ścian. Potem biedny żuczek bierze pożyczkę hipoteczną, znów default i mieszkanie znów kupi państwo. Uczciwi ludzie są zbyt zajęci pracą, zbyt zmęczeni żeby się organizować i iść strajkować ...

! Odpowiedz
2 3 ~plazowicz

Jak już kupują, to przynajmniej lepiej teraz niż na szczycie bańki, jak w Polsce. Za jakiś czas ceny znów wzrosną i nawet hiszpańskie państwo będzie zarobione. Hiszpania to kraj z ponad 300 dniami słonecznymi w roku i to w Europie. To zawsze będzie miało swoją cenę.

! Odpowiedz
1 0 ~de_zoo

pytanie do kredytobiorców - czy Polska to Hiszpania?

! Odpowiedz
1 1 ~oko

Polska ti Bangladesz

! Odpowiedz
1 1 ~oko

Polska ti Bangladesz

! Odpowiedz
2 23 ~224

Większość komentatorów nie zrozumiała treści, bo dali się zaczarować słowem wywłaszczenie". Rząd będzie "wywłaszczać" mieszkania przejęte już wcześniej przez banki. Oczywiście będzie to robił za "uczciwym wynagrodzeniem" - może taniej niż dziś na rynku, ale drożej, niż gdyby banki same musiały sprzedać swój zapas mieszkań. Jednym zdaniem: nowa forma publicznej pomocy dla prywatnych banków. Inwencja ludzka nie zna granic!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 ~hiho

Część nie rozumie, ale część rozumie lepiej od Ciebie. Obniżanie rynkowej ceny mieszkań to naganianie kolejnych kredytobiorców w ręce banków. Bańska już pękła, ingerencja państwa pogłębia spadek cen.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil