REKLAMA

Karp azjatycki otrzymał nową nazwę w USA. Starą uznano za rasistowską

2021-07-25 06:00
publikacja
2021-07-25 06:00
Karp azjatycki otrzymał nową nazwę w USA. Starą uznano za rasistowską
Karp azjatycki otrzymał nową nazwę w USA. Starą uznano za rasistowską
fot. Frantisek Czanner / / Shutterstock

Karp azjatycki otrzymał nową nazwę, gdyż stara została uznana za rasistowską. Zmianę zainicjował amerykański urząd ds. ryb i dzikiej przyrody, aby uniknąć stosowania określeń negatywnie kojarzących się z azjatycką kulturą i ludźmi - podał dziennik "New York Post".

Krytycy posunięcia uważają, że może ono dopiero nastręczyć problemów.

W kwietniu br. US Fish and Wildlife Service przemianował "karpie azjatyckie", słodkowodne ryby siejące spustoszenie na Środkowym Zachodzie, na "karpie inwazyjne". "Chcieliśmy odejść od wszelkich określeń, które stawiają kulturę azjatycką i ludzi w negatywnym świetle" - powiedział agencji AP dyrektor regionalnego biura Wielkich Jezior, Charlie Wooley.

Stan Minnesota już dawno temu przestał używać nazwy "karp azjatycki", która odnosi się do czterech różnych gatunków, a grupa zwana Regionalnym Komitetem Koordynacyjnym ds. Karpia Azjatyckiego planuje zrobić to samo od 2 sierpnia.

Wieści o zmianie nazwy wywołały żartobliwe reakcje w mediach społecznościowych – podaje "NY Post". "Czarna kawa jest następna (w kolejności do zmiany)", a potem "chińskie jedzenie, meksykańskie jedzenie, białe kłamstwa, brązowy cukier etc." – napisał jeden z użytkowników Twittera.

Kilku internautów zauważyło, że nazwa "karp azjatycki" odnosi się do faktu, że ryby zostały sprowadzone do USA z Chin do utrzymania stawów, zanim rozprzestrzeniły się na rzeki.

Inny inwazyjny gatunek - ćma cygańska - również niedawno został przemianowany przez Amerykańskie Towarzystwo Entomologiczne, ponieważ jego nazwa jest uważana przez część Romów za obelgę etniczną. Gąsienice ćmy cygańskiej opanowały w tym roku północną część stanu Nowy Jork, pozostawiając lasy bez liści, a okoliczne podwórka w odchodach gąsienic.

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sandman77
Wyznawcy politycznej poprawności powinni być zamykani w psychiatrykach i przymusowo leczeni. Lewactwo od kilkudziesięciu lat niszczy zachodnią cywilizację.
zbyszek_
To tylko potwierdza ze dlugo terminowo to cza inwestowac w pierwszorzedne akcje wyplacajace stała dywidende ale w EM nie zaleznych od USA.

USA sie samo wykastruje. I to moze w dekade lub dwie.
langdon25
Na szczęście wciąż na głosujących na PiS można mówić ciemnogrud.
grab
Nie mówimy Amerykanin tylko "człowiek mieszkający w Ameryce Północnej"
drzaraza
Jak tacy poprawni to co maja zamiar zrobić z: shoe polish. To czysty „rasizm” jak określenie murzyn , he, he.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
PRL w porównaniu z obecnymi wyczynami był bardzo poważnym państwem
prs
Chce sie wysiasc z tego pociagu..
Ze smiechu..
1984
Powinniśmy brać przykład z awangardy postepu postępów. Proponuję nazwać nawłoć kanadyjską nawłocią inwazyjną. Albo borówka amerykańska... Jest czarna więc stygmatyzuje głównie afroamerykanów. I jeszcze sie nią zajadamy, a fe. Jest u nas bardzo powszechnie uprawiana ale borówka polska odpada bo obraziłaby (nielicznych Powinniśmy brać przykład z awangardy postepu postępów. Proponuję nazwać nawłoć kanadyjską nawłocią inwazyjną. Albo borówka amerykańska... Jest czarna więc stygmatyzuje głównie afroamerykanów. I jeszcze sie nią zajadamy, a fe. Jest u nas bardzo powszechnie uprawiana ale borówka polska odpada bo obraziłaby (nielicznych ale zawsze) afropolaków więc co? Inwazyjna nie bo skubana nie bardzo chce zdziczeć. To jest trop, może borówka uprawna? Ale czy to nie obrazi innych roślin określanych mianem "uprawne". Nie wiem, nie jestem aż takim postępowcem.
kenn
USA już tak ustawia wszystkich wasali, że nawet mówi które nazwy krajów można używać, a które są niezgodne z ich "political corectness" :P

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki