KRD: Poziom zatorów płatniczych wśród polskich firm najniższy od 2009 r.

Problemy z nieterminowymi płatnościami firm w Polsce w IV kwartale 2017 roku były najmniejsze od stycznia 2009 roku - wynika z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

(fot. ALotOfPeople / YAY Foto)

Jak wynika ze styczniowego badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw", w IV kwartale 2017 roku Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) wyniósł 92,1 pkt i osiągnął najwyższy wynik w 9-letniej historii badania. "W stosunku do poprzedniego kwartału oznacza to poprawę o 1,5 punktu. Dotychczasowy rekord, z kwietnia ubiegłego roku, wynosił 92 punkty" - wskazano.

Im wyższa wartość wskaźnika INP, tym bardziej terminowo płacone są faktury - wyjaśnił prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki. "Na ostateczny wynik wpływają m.in. odsetek niespłaconych w terminie należności, koszty ponoszone w związku z opóźnieniami w płatnościach czy przeciętny okres oczekiwania na zapłatę" - wskazał, cytowany w komunikacie, Łącki.

Szef KRD dodał, że przeciętny okres oczekiwania na zapłatę skrócił się w ostatnich 3 miesiącach 2017 roku do 3 miesięcy. W poprzednim kwartale polscy przedsiębiorcy na opłacenie faktur przez swoich kontrahentów czekali 3 dni dłużej. "Jest to jednocześnie wynik o ponad trzy tygodnie krótszy od długookresowej średniej z lat 2009-2017" - zaznaczono w badaniu.

Jak podkreślono, wyraźnie poprawiły się również oceny portfeli należności. "Odsetek przedsiębiorstw deklarujących, że skala problemów z uzyskaniem zapłaty za sprzedane towary i usługi się zmniejsza wyniósł w styczniu 27,2 proc. Trzy miesiące wcześniej sięgał 21,5 proc." - czytamy.

Według Mirosława Sędłaka, prezesa Rzetelnej Firmy będącej partnerem KRD, problem zatorów płatniczych ma wprawdzie "coraz mniejszy wpływ na działalność i rozwój polskich przedsiębiorstw", jednak, przeterminowane płatności nadal "stanowią znaczący udział" w portfelach polskich firm, a w wielu przypadkach "wręcz utrudniają ich funkcjonowanie".

Jak wynika z badania, odsetek przeterminowanych należności wynosi obecnie 22,3 proc. "To oznacza, że na każde 1 tys. zł na fakturze wystawionej przez statystyczną polską firmę, 223 zł nie wpłynęło na jej konto wcale lub wpłynęło z opóźnieniem" - czytamy. Dodano, jest to o 0,8 punktu proc. więcej niż w październiku 2017 roku. "Mimo wzrostu, przeciętny udział opóźnionych faktur w portfelach polskich firm wciąż znajduje się 2 punkty procentowe poniżej długoterminowej średniej" - wyjaśnili autorzy badania.

KRD zwraca też uwagę na strukturę przeterminowanych faktur. "Do 15 procent wzrósł odsetek firm, które nie dostały w terminie 50 i więcej proc. należnych pieniędzy z wystawionych faktur" - wskazano. Jeśli uwzględnić przedsiębiorstwa, w których przeterminowane należności stanowią ponad 20 proc. wszystkich, to obserwujemy wzrost ich udziału z 40,8 proc. ogółu firm z tymi problemami do 46,2 proc. Jednocześnie wzrósł też udział firm, w których niespłacone faktury stanowią mniej niż 10 proc. ogółu należności - wynika z badania.

"Taka polaryzacja jest niebezpieczna dla gospodarki, gdyż firmy najbardziej dotknięte problemami niejako infekują nimi inne. Zatory płatnicze są jak wirus" - ocenił prezes Łącki. Jak dodał, w IV kwartale z 26,4 proc. do 30 proc. wzrósł odsetek firm, które wskazywały, że nie mogą płacić innym, bo same nie dostały zapłaty. "Z tego samego powodu do 28,4 proc. wzrósł odsetek firm, które wstrzymują się z inwestycjami" wskazał.

Badanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" przeprowadzono w styczniu 2018 r. na próbie 705 mikro, małych, średnich i dużych firm. Badanie jest przeprowadzane co kwartał od stycznia 2009 roku. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 kamil_adam

Nieterminowe płatności to faktycznie problem. Sam posiadam firmę i staram się być uczciwy i kontrahentom płacić terminowo. Ostatnio przystąpiliśmy do programu Rzetelna Firma. Klienci wiedzą, że mogą nam zaufać i to też przekłada się na ilość zleceń.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.