Bitelon na liście ostrzeżeń publicznych KNF

2019-04-02 14:16, akt.2019-04-02 15:21
publikacja
2019-04-02 14:16
aktualizacja
2019-04-02 15:21

KNF ostrzega przed kolejną giełdą kryptowalut. Tym razem na listę ostrzeżeń publicznych trafiła spółka Bitelon.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisana została spółka Bitelon z siedzibą w Warszawie. Jak wyjaśniono w komunikacie, podmiot ten prowadzi działalność za pośrednictwem serwisu internetowego Bitelon.com.

Podejrzenia dotyczą możliwego popełnienia przestępstwa określonego w art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych, co oznaczałoby „nieuprawnioną działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego”. Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Kolejna giełda kryptowalut na „czarnej liście”

Bitelon to kolejna giełda kryptowalut, przed którą ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. Tylko w tym roku na tzw. „czarną listę” trafiły również trzy inne podmioty prowadzące bardzo zbliżoną działalność. Najpierw wpisane tam zostały BitMarket24 oraz BM24, a nieco później także Coinroom. W zeszłym roku na cenzurowanym znalazły się ponadto Abucoins, a nawet BitBay, a więc jedna z największych polskich giełd kryptowalut.

Działania te zdają się być kontynuacją komunikatów Urzędu KNF z czerwca 2018 r., kiedy to informowano, że „prowadzenie giełdy kryptowalut może wiązać się z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym. Wiąże się to z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF, np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie o usługach płatniczych”.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia, wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

AH

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
Wnioski sa proste nie oplaca sie otwierac w Polsce biznesow nowych technologii. Mozna otworzyc w Polsce nowa kopalnie, zaklad chalupniczy, call centre, firme ekspedycyjna ale jak masz jakis inowacyjny pomysl to nawet nie mysl zeby tu cos otwierac.
xiven
mój wirtualny portfel wirtualnych żetonów spekulacyjnych bitcoin dzięki temu podniósł wartoś z około 45 do 53zł :D

niestety, mało tego żeby sam bitcoin nie był wirtualną abstrakcją to jeszcze mój zacny portfel bitcoin nie powinien się tak zwać bo ani nie moge tych pieniędzy nigdzie poza miejsce zakupu przelać
mój wirtualny portfel wirtualnych żetonów spekulacyjnych bitcoin dzięki temu podniósł wartoś z około 45 do 53zł :D

niestety, mało tego żeby sam bitcoin nie był wirtualną abstrakcją to jeszcze mój zacny portfel bitcoin nie powinien się tak zwać bo ani nie moge tych pieniędzy nigdzie poza miejsce zakupu przelać na żaden inny portfel btc ani wypłacić gotówki pln na konto bo kwota za mała, i tak utknęły mi drobniaki testowe na każdej giełdzie bitcoinów jaką próbowałem, żadna nie umożliwiła mi zakupu prawdziwych bitccoinów a jedynie wewnętrzne kontrakty o wycenie powiązanej z tym aktywem, w momencie zlecenia wypłaty każda strona udawała że jest jakiś error i nie można wypłacić...

jedna wielka szulernia

bitbay
bitcan

Powiązane: Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki