Abucoins na cenzurowanym. Kolejna polska giełda kryptowalut trafia na listę ostrzeżeń KNF

Kolejna polska giełda kryptowalut trafiła na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Tym razem na cenzurowanym znalazła się giełda Abucoins. Zarzut stawiany giełdzie, to nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych.

Dzień po tym, jak na listę ostrzeżeń KNF wpisał największą polską giełdę kryptowalut BitBay, na cenzurowane trafia kolejny polski podmiot. Chodzi o giełdę Abucoins z siedzibą w Poznaniu. Zarzut stawiany giełdzie jest identyczny, jak w przypadku BitBay. „Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (nieuprawnione prowadzenie działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych)” – czytamy w komunikacie KNF.

Kolejny wpis na listę ostrzeżeń KNF to pokłosie nowej tematyki, jaką zainteresował się nadzór finansowy. Chodzi o tematykę kryptowalut. Pierwszym krokiem na tej drodze było uruchomienie w grudniu kampanii informacyjnej dotyczącej kryptowalut. Jednak kampania ta faktycznie miała na celu przede wszystkim demonizowanie kryptowalut. Po zapowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego, który w Davos oświadczył, że kryptowaluty w Polsce zostaną albo zakazane, albo uregulowane, polski nadzór finansowy przeszedł do "kryptoofensywy".

Na pytania klientów Abucoins o to, co wpis KNF oznacza dla ich pieniędzy, nie ma prostej odpowiedzi. Z jednej strony, zgłoszenie sprawy przez KNF do prokuratury nie oznacza, że firma jest winna zarzucanych jej czynów. Nie ma także mowy o tym, żeby środki klientów BitBay w jakikolwiek sposób były zagrożone. Z drugiej strony, działania KNF mogą utrudnić prowadzenie działalności przez giełdę. Więcej na ten temat można przeczytać w poniedziałkowym artykule dotyczącym BitBay.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia, wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 10 tytus_k

Ciekawe, że rządy np. Japonii, Szwajcarii czy Malty nie "dały się zwariować" i zapaliły zielone światło kryptowalutom lub wręcz wiążą z nimi wielkie nadzieje. A my... Cóż, będziemy dalej tkwić w zmieniajacym się szybko świecie, tkwić w naszym zacofaniu, naszej siermiężności... byle tylko chronić stare struktury, byle nie dawać pola nowemu... Władysław Gomułka wpadał w szał gdy słyszał, że możemy budować u nas w Polsce niezłe samoloty, uważał, ze samochody Polakowi nie są za bardzo potrzebne, irytował sie widząc Kalinę Jedrusik w telewizorze - i to wydekoltowaną... Czuję powiew tamtych czasów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 31 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,53% 3,8649
2019-11-15 22:59:00
EUR/PLN -0,31% 4,2691
2019-11-15 22:59:00
EUR/USD 0,27% 1,1052
2019-11-15 22:59:00
CHF/PLN -0,74% 3,9025
2019-11-15 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil