REKLAMA

Jarosław Kaczyński do koalicjantów: "Dopóty dzban wodę nosi..."

2021-04-07 07:42
publikacja
2021-04-07 07:42
Jarosław Kaczyński do koalicjantów: "Dopóty dzban wodę nosi..."
Jarosław Kaczyński do koalicjantów: "Dopóty dzban wodę nosi..."
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Mamy napięcia w koalicji; dobrze, żeby koalicjanci pamiętali przysłowie "dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie", otóż może się urwać - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił również, że wybory w terminie konstytucyjnym to osiągalny cel.

Prezes PiS pytany w wywiadzie dla środowej "GP" o sytuację w koalicji rządzącej odparł, że jest ona w czasie "pewnych przekształceń".

"Nie będę się bawił we wróżbitę, zatem teraz nie podejmę się dokładnego prognozowania przyszłości. Ale też nie będę ukrywał prawdziwej sytuacji – mamy napięcia w koalicji. Jednocześnie nie mam wątpliwości co do tego, że przytłaczająca większość ludzi tworzących dzisiejszą większość rządzącą zdaje sobie sprawę z tego, iż nie ma innej alternatywy niż współpraca w tym układzie" - powiedział J. Kaczyński.

Podkreślił również, że nie akceptuje sytuacji, w której koalicjanci wysuwają daleko idące żądania.

"Nie chcę nawet podejmować się kwalifikacji takiego zachowania, bo jestem daleki od zaogniania sytuacji i podgrzewania emocji. Ale dobrze by było, gdyby pamiętali stare przysłowie: +dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie+. Otóż może się urwać. Polityka to relacje między ludźmi, a te w pewnym momencie mogą wyjść spoza kontroli. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę" - dodał prezes PiS.

Kaczyński ocenił, że koalicja rządząca ma "siłę przyciągania" i apelował do koalicjantów, by brali pod uwagę "wspólny interes" i "interes Polski".

Prezes PiS nie wykluczył wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jednak zapewnił, że Zjednoczona Prawica jest zdeterminowana, żeby dokończyć obecną kadencję 2019-2023. "Będąc w koalicji, zawsze trzeba być przygotowanym na jakieś perturbacje. Ale nawet gdyby odpadło kilka głosów, to wydaje mi się, iż znalazłyby się nowe. Zatem nasz cel – wybory w przewidzianym konstytucyjnie terminie w 2023 roku i kolejna kadencja – jest osiągalny" - zapewnił wicepremier.

Prezes PiS krytycznie odniósł się do ewentualnej współpracy z opozycją, którą określił - powołując się na deklaracje niektórych partii - jako "totalną opozycję".

"Nie znam przypadku – poza naszymi oponentami w parlamencie – by ktoś sam siebie właśnie tak określał. Ale trudno znaleźć przykłady z historii, by ktoś w myśl takiej ślepej zasady działał. To rak polskiej polityki. Niebywałe szkodnictwo, ale całkowicie zamierzone. Oni naprawdę chcą, żeby było źle, bo tylko w tym widzą szansę na utrzymanie swojej pozycji na scenie politycznej. To jest ich strategia działania, sprowadzająca się do marzenia, aby było jak najgorzej" - powiedział Kaczyński.

Zaapelował jednocześnie do opozycji o "opamiętanie i rozsądek" przez poparcie decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie UE, która pozwoli na uruchomienie Funduszu Odbudowy.

Pytany, czy jeśli Solidarna Polska również zagłosuje przeciw lub wstrzyma się podczas głosowania w tej sprawie, to czy nadal będzie trwała koalicja rządząca, odparł, że będzie to zależeć od wyniku głosowania.

"Jeśli przegramy to głosowanie, to nie. Groźne są sprzeciwy prowadzące do porażki. I z nich trzeba wyciągać wnioski" - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński ocenił, że koalicjanci PiS "indywidualizują i partykularyzują" swoje cele.

Prezes PiS zapewnił również, że premier Mateusz Morawiecki na czele rządu ma jego pełne poparcie. "Ma moje poparcie i zaufanie, bo gdyby nie miał, to nie byłby tym, kim jest. Na razie moje wsparcie mu to gwarantuje, choć oczywiście może się tak wydarzyć, że mój głos nie będzie miał takiego znaczenia" - dodał prezes PiS. (PAP)

mro/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
grab
Prezes jest przykładem polskim: gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania!
Więc nie ma mowy co do zgody!
pstrzezek
Kłótki w patologicznej rodzinie ciąg dalszy
przemek_opinia
" Oni naprawdę chcą, żeby było źle, bo tylko w tym widzą szansę na utrzymanie swojej pozycji na scenie politycznej. To jest ich strategia działania, sprowadzająca się do marzenia, aby było jak najgorzej" - idealne podsumowanie działań opozycji PO-KO-Hołowni itd. To jest strategia totalnej opozycji. Wytwarzać " Oni naprawdę chcą, żeby było źle, bo tylko w tym widzą szansę na utrzymanie swojej pozycji na scenie politycznej. To jest ich strategia działania, sprowadzająca się do marzenia, aby było jak najgorzej" - idealne podsumowanie działań opozycji PO-KO-Hołowni itd. To jest strategia totalnej opozycji. Wytwarzać tak duże negatywne emocje i za wszystko obarczać PiS. Hejt, hejt, hejt...
itso_tea_earl_grey_hot
ma problem z jednością w partii to trzeba przypomnieć ze istnieje wróg w postaci Polaka o innych poglądach co za posuniecie niskich lotów, ale właśnie moze to działa na tych nie mam słowa innego jak przydupasów partyjnych, widać jakim rodzajem ludzi musi zarządzać skoro wygłasza taką mowę :/ niedobrze się robi
itso_tea_earl_grey_hot odpowiada itso_tea_earl_grey_hot
Wychodzi na to ze jedyne co ich motywuje to nachlapać się pieniędzmi podatników i gardzić kimś z poza partii istny chlew, ale jak już brzuchy pełne przychodzi taki moment ze zaczynają się miedzy sobą żreć no i mamy tego typu newsa o braku kontroli to jakiś zwierzyniec.

''Nazwa Zwierzyniec jest tradycyjnie
Wychodzi na to ze jedyne co ich motywuje to nachlapać się pieniędzmi podatników i gardzić kimś z poza partii istny chlew, ale jak już brzuchy pełne przychodzi taki moment ze zaczynają się miedzy sobą żreć no i mamy tego typu newsa o braku kontroli to jakiś zwierzyniec.

''Nazwa Zwierzyniec jest tradycyjnie powiązana ze służebną funkcją obszarów myśliwskich dla dworu królewskiego, ''

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwierzyniec_(Krak%C3%B3w)
marxs
na Interii wyróżniony tytuł artykułu na stronie głównej
"Prezes PiS: Rak polskiej polityki. Niebywałe szkodnictwo"- chyba żoliborska dziadzia zmądrzała i złożyła samokrytykę
lobotomek
Naczelny Faryzeusz Kraju ciągle nabiera nowe pokolenia. To jest człowiek, który nie ma Polakom niczego do zaproponowania, a szczególnie młodym ludziom. Dorosłym stanowi antyprzykład człowieka skrajnie zdemoralizowanego i niezaradnego życiowo a jednocześnie z bandą wiernych żołnierzy, którzy pasożytują na państwie Naczelny Faryzeusz Kraju ciągle nabiera nowe pokolenia. To jest człowiek, który nie ma Polakom niczego do zaproponowania, a szczególnie młodym ludziom. Dorosłym stanowi antyprzykład człowieka skrajnie zdemoralizowanego i niezaradnego życiowo a jednocześnie z bandą wiernych żołnierzy, którzy pasożytują na państwie polskim. Mentalny dyktator i patologiczny kłamca, manipulator. Niczego w swym nędznym życiu nie zbudował, za to zniszczył wiele. Ciągle bredzi o jakichś imposybilizmach a jego marzeniem jest dyktatura w czystej postaci. Nie jest przypadkiem, że zaczął rządy od wysadzania wszystkich mechanizmów kontrolnych. Kaczyński rządzi poza prawem. Dopóki mu na to pozwalamy, dopóty będzie kradł i niszczył Polskę; w imię idee fixe- zbawienia narodu.
zenonn
"zapomniał wół jak cielęciem był"
Szkodnik kartofel oczekuje od innych?
Od niego też oczekiwano i co dał?
Fuj
itso_tea_earl_grey_hot
Pogarda tu tez tez tego nie lubię :)
itso_tea_earl_grey_hot
Kaczyński cytuje meryta :D

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki