Jakie są opłaty transakcyjne przy kupnie mieszkania?

Cena mieszkania to nie jedyny wydatek przy transakcji. Kupując mieszkanie należy się liczyć z dodatkowymi kosztami jej przeprowadzenia. Wysokość opłat transakcyjnych zależy między innymi od ceny (lub wartości) mieszkania, formy prawnej własności, źródła zakupu (rynek pierwotny vs. mieszkanie używane) oraz korzystania (lub nie) z usług pośrednika. Dodatkowe koszty są związane z kredytowaniem zakupu.

Taksa notarialna

Koszty sporządzenia notarialnej umowy sprzedaży spoczywają zwyczajowo na kupującym. To, ile zapłacimy notariuszowi możemy sprawdzić w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości (Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. Nr 148, poz. 1564 z późn. zm.). Przykładowo, jeżeli wartość mieszkania mieści się w widełkach od 60 tys. zł do 1 mln zł. (czyli dla większości przeprowadzanych w Polsce transakcji mieszkaniowych), maksymalna opłata notarialna wyniesie 1010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 tys. zł. + VAT. Przy spółdzielczym-własnościowym prawie do lokalu taksa jest połowę niższa. Jeżeli więc przedmiotem sprzedaży jest mieszkanie o wartości 500 tys. zł, notariusz pobierze taksę w wysokości 2770 złotych plus VAT 22%, razem 3379,4 zł. Podana kwota jest wartością maksymalną, dlatego można porozmawiać z notariuszem na temat jej negocjacji. Pamiętajmy, że w kancelarii notarialnej obowiązują rozliczenia gotówkowe.

Odpisy aktu notarialnego

Oprócz powyższych należy przygotować środki na odpisy aktu notarialnego, 6 zł plus VAT, razem 7,32 zł za 1 stronę. W zależności od sytuacji akt może mieć nawet kilkanaście stron, a kupujący potrzebuje kilku odpisów.

Opłaty sądowe

Notariusz pobierze też dwie lub trzy opłaty sądowe po 200 zł: za wpis nowego właściciela do księgi wieczystej i wpisy hipotek (lub jednej hipoteki) do księgi wieczystej (przy zakupie na kredyt). Za złożenie wniosków notariusz pobierze także taksę notarialną.

Podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki

Jeżeli ustanawiane będą hipoteki, podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki zwykłej wynosi 0,1% od jej wysokości, za kaucyjną 19 zł.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Na dodatkowe opłaty należy przygotować się kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Do powyższych opłat należy doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% wartości nieruchomości (pobierany gotówką przez notariusza).

Wynagrodzenie pośrednika

Jeśli korzystamy z usług pośrednika, to jego wynagrodzenie waha się zazwyczaj od 2,44% do 3,54% ceny nieruchomości. Warto porozmawiać o wysokości prowizji z pośrednikiem przed podpisaniem umowy pośrednictwa.

Małgorzata Witkowska-Zwiep
Metrohouse S.A.
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Residenzpalast

wynagrodzenie waha się zazwyczaj od 2,44% do 3,54% ceny nieruchomości :-) a kto tyle da? FRAJER i prowizja 1-1,5% sie tez zadowola! no chyba ze " maja wysokie standardy"- hahaha oni i wysokie standardy/ od obsługi klienta- obsługa to brzmi DUMNIE!:-) - po prostu w 95% fajansiarstwo, olewczy stosunek do klienta juz nie mowiac o czyms takim jak bezczelne klamstwa- lokal w bardzo dobrym stanie, ciche, niezadluzone, do wprowadzenia..inni sie biora za bardziej "subtelne" metody- lokal do wlasnej aranzacji , do doinwestowania ciekawa przestrzen z wieloma mozliwosciami....... ..ot takie slowa-klucze- a w rzeczywistosci nora z powyrywanymi gniazdkami i syf gdzie swinia zabladzilaby widzac ten balagan- oto cala rzeczywistosc - standard polskiego posrednika!

Pokaż cały komentarz !
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl