Interwencja Bankier.pl: sklep internetowy mnie oszukał, jak mam odzyskać pieniądze?

Z roku na rok coraz chętniej kupujemy w sieci. Takie zakupy są wygodniejsze i szybsze, a wielokrotnie także i tańsze. Co jednak zrobić, jeśli wysłaliśmy pieniądze na towar, a nieuczciwy sklep internetowy nam go nie przysłał?

OPIS
Image licensed by Ingram Image

Do redakcji napisał czytelnik, który w jednym ze sklepów internetowych oferujących obuwie i odzież sportową w bardzo atrakcyjnych cenach zamówił koszulki za 300 zł i niezwłocznie dokonał przelewu. Nie otrzymał jednak zamówionego towaru, więc po tygodniu napisał do sklepu. Parę dni później otrzymał odpowiedź : „Twoje zamówienie zostało złożone i zrealizujemy je, gdy tylko otrzymamy od ciebie zapłatę. Wybrałeś przelew bankowy jako metodę zapłaty. Wyślij przelew na poniższe dane…”.
interwencja
Czytelnik odpisał więc, że przelew został dokonany i dla potwierdzenia wysłał zrzut z konta bankowego. Po kolejnym tygodniu otrzymał wiadomość: „Witamy, dziękujemy za wiadomość. Przelew otrzymaliśmy. Zamówienie jest realizowane, system zapewne zmieni status do 2-3 dni”. 

Nasz czytelnik bezskutecznie pisał maile z żądaniem zwrotu pieniędzy, a kolejną odpowiedź otrzymał dopiero po miesiącu. Wyjaśniano w niej, że paczka najprawdopodobniej zaginęła na poczcie i że jeżeli nie odnajdzie się w ciągu najbliższych 14 dni, to klientowi zostaną zwrócone pieniądze.

Sprawa ciągnie się już ponad 3 miesiące, a czytelnik nie ma ani towaru, ani pieniędzy. Na stronie internetowej nie ma także informacji, w jaki inny sposób można się ze sklepem skontaktować.

Co ma zrobić pokrzywdzony?

Jeżeli ktoś w sieci trafił na nieuczciwego sprzedawcę, któremu zapłacił za zamówiony towar lub usługę, ale go nie otrzymał, może dochodzić swoich praw albo w postępowaniu cywilnym, albo w postępowaniu karnym.

– Dla pokrzywdzonego postępowanie karne może okazać się efektywniejsze i tańsze niż postępowanie cywilne, zwłaszcza jeśli nie będziemy jedyną ofiarą nieuczciwego sprzedawcy. Duża liczba ofiar może wywołać większe zaangażowanie organów powołanych do ścigania przestępstw, zwłaszcza że rośnie wówczas tzw. społeczna szkodliwość niebezpieczeństwa czynu – wyjaśnia Jacek Stefański z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

czy to drugi pobieraczek.pl?» Czy to drugi pobieraczek.pl?
Nasz czytelnik powinien więc złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w którym domagać się będzie m.in. naprawienia wyrządzonej mu szkody, dokładnie opisze całe zdarzenie i przedstawi dowody na poparcie swoich twierdzeń. Dowodami mogą być zrzuty ze strony internetowej, dowody uiszczenia przelewów i korespondencja ze sprzedawcą.

Po tym zgłoszeniu organy ścigania powinny samodzielnie podjąć wszelkie czynności zmierzające do wykrycia sprawcy przestępstwa. – Z uwagi na charakter transakcji postępowanie powinno być prowadzone przez osoby znające specyfikę obrotu elektronicznego, choćby po to, żeby sprawnie ustalić miejsce instalacji serwera internetowego obsługującego transakcję, a za jego pośrednictwem adres lub miejsce pobytu albo inne dane sprawcy. W praktyce nie zawsze bowiem jest to oczywiste i łatwe, a w przypadku, gdy serwery sklepu internetowego znajdują się poza granicami kraju, odzyskanie pieniędzy może okazać się wątpliwe – dodaje nasz ekspert.

Jeśli nie postępowanie karne, to co?

Poszkodowany ma także prawo dochodzenia sprawiedliwości na drodze postępowania cywilnego, jednak ten sposób może być bardziej czasochłonny i kosztowny. Opisywaną sytuację można zakwalifikować jako czynność prawną sprzeczną z kodeksem cywilnym i z zasadami współżycia społecznego. Pozwala to domagać się przed sądem cywilnym zwrotu środków zapłaconych nieuczciwemu sprzedawcy lub stosownego odszkodowania.

Sprawa nie będzie jednak prosta. Po pierwsze, aby poprawnie sformułować roszczenie, należałoby znać dane adresowe nieuczciwego sprzedawcy. To absolutny warunek skutecznego wystąpienia z powództwem. – Tymczasem charakter obrotu elektronicznego, zwłaszcza jeśli sprzedawca od razu działał z nieuczciwym zamiarem, może nie ułatwiać tych ustaleń. Dane te można próbować ustalić za pośrednictwem właścicieli domen internetowych lub znanych nam serwerów aukcyjnych. W praktyce nie zawsze jest to łatwe, jeśli w ogóle możliwe, a na pewno zajmuje czas i wymaga dodatkowych nakładów – mówi Jacek Stefański.

 używałem internetu w pracy i zostałem zwolniony» Używałem internetu w pracy i zostałem zwolniony
Gdy uda się ustalić dane pozwanego, trzeba się zastanowić nad tym, do którego sądu skierować pozew. Powinien to być sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego. Jeżeli okaże się, że siedziba jest daleko od miejsca zamieszkania pozwanego, poniesiemy dodatkowe koszty, chociażby kilkukrotnych dojazdów do sądu.

Kolejną kwestią jest odpowiednie sformułowanie pozwu. Trzeba w nim zawrzeć wszelkie posiadane przez nas dowody, np. dokumenty i świadków. Będziemy musieli wykazać m.in. spełnienie świadczeń powoda na rzecz nieuczciwego sprzedawcy, fakt nieotrzymania zamówionej przesyłki i ewentualnie poniesione przez nas inne szkody.

– Wnosząc pozew cywilny przeciwko nieuczciwemu sprzedawcy, trzeba też pamiętać o jego opłaceniu w zależności od wartości przedmiotu sporu. Są to kolejne koszty, których zwrotu – obok innych kosztów postępowania – można domagać się od pozwanego, jeśli taki wniosek umieszczony zostanie w pozwie. Jeżeli pozwany nie będzie odbierał korespondencji i stawiał się do sądu, sąd może wydać wyrok zaoczny, który po uprawomocnieniu się będzie stanowił tytuł egzekucyjny. Jeśli jednak pozwany podejmie spór i będzie uczestniczył w rozprawach, proces może potrwać długo, a powód może być zobligowany do ponoszenia kolejnych kosztów, np. biegłych w sprawie – dodaje nasz ekspert.

Wyrok to nie wszystko

Zabierz mamie zaproszenie… na pokaz cudownej pościeli»Zabierz mamie zaproszenie… na pokaz cudownej pościeli
Nawet jeżeli sąd orzeknie na korzyść naszego czytelnika i nakaże naprawienie szkody (przy postępowaniu karnym) lub zobowiąże nieuczciwego sprzedawcę do zapłaty (w postępowaniu cywilnym), nie rozwiązuje to jeszcze sprawy.

Zrodzi się bowiem pytanie, czy należności będzie skąd wyegzekwować i czy umożliwi to majątek pozwanego. Jeśli pozwany nie będzie miał majątku, czyli jeśli egzekucja przeciw niemu okaże się bezskuteczna, to może się okazać, że ponosząc dodatkowe koszty i tracąc dużo własnego czasu uzyskamy wyłącznie satysfakcję.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 dawidov

Jak sprzedawca nie stosuje się do umowy ani postanowień kodeksu cywilnego nie ma co się wahać, trzeba skontaktować się z prawnikiem i dowiedzieć się, co można dalej robić. Trzeba eliminować oszustów na rynku. Ja kupiłam telefon, pieniądze poszły, a zamówienie... nigdy nie doszło. Potem nie odszedł też zwrot pieniędzy, a kobieta przestała odbierać telefon. Wszystko to za pośrednictwem znanego portalu pośredniczącego w sprzedaży. Najpierw do kancelarii - ja wybrałam z polecenia http://dubielsawinda.pl/. Oni ze mną przy tym usiedli. Porozmawialiśmy i pomogli mi zaskarżyć sprzedawcę, a potem wygrać sprawę. :) Niewielkie koszty, a odzyskałam i pieniądze i otrzymałam zadośćuczynienie, a oszustka nauczkę. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 oszukany_przez_narz_bazarekPrzestrzegam przed robieniem jakichkolwiek zakupów na:

http://www.narzedziowy-bazarek.pl/

Zamówiłem towar – elektronarzędzie. Okazało się że towaru nie mają na stanie.
Po tygodniu wymiany korespondencji odstąpiłem od umowy.
Zwrócili tylko połowę wpłaconej kwoty, reszty do dziś nie otrzymałem pomimo zapewnień, że wyślą na drugi dzień.
Przestali odpowiadać na maile.

Opinie o tym sklepie z innych stron:

https://www.opineo.pl/opinie/narzedziowy-bazarek-pl

https://forum.leroymerlin.pl/forum/ostrzegam-przed-www.narzedziowy.bazarek.pl,dyskusja,294862.html

Dane sklepu (z strony sklepu):

http://www.narzedziowy-bazarek.pl/

Tel. 692-030-079
prodprom1@gmail.com

Adres firmy:
Centrum Przystań Sp. z o.o.
Aleje Wolności 45/9
33-300 Nowy Sącz
NIP: 7343527437
Wprowadzona do Krajowego Rejestru Sądowego KRS: 0000542905

Adres do korespondencji:
narzedziowy-bazarek.pl
ul. Jagiełły 4/skr113
38-300 Gorlice

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 karmapincet

Shoesworld.com – w telegraficznym skrócie: kupione w sklepie buty nie dotarły w czasie 45 dni od zakupu. Sklep zarejestrowany jest w Londynie. Zabezpiecza się w regulaminie określając siebie mianem pośrednika, a faktycznym realizatorem zamówienia ma być producent na Dalekim Wschodzie. Dotarłem do pewnej liczby wpisów internetowych, które podważają autentyczność sprzedawanych przez sklep butów, ich jakość i uczciwość tego sprzedawcy.
W związku z brakiem odpowiedzi sklepu na zgłoszoną prośbę zwrotu pieniędzy, planuję zgłosić shoesworld.com w UOKiK naruszenie zbiorowych interesów klientów, poprzez naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji i nieuczciwe praktyki rynkowe. Więcej o tym na: https://uokik.gov.pl/zbiorowe_interesy_konsumentow.php
W kolejnym kroku chciałbym również zgłosić to w europejskiej organizacji chroniącej prawa konsumentów: European Association for the Co-ordination of Consumer Representation in Standardisation (ANEC) oraz w angielskich: (z racji lokalizacji firmy) Wchich? lub Citizens Advise.
Jeśli jesteś poszkodowany, pisz: azgrest@o2.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Oszukany

Zostałem oszukany przez sklep szch.pl .Nic nie zamawianie z tego sklepu!

! Odpowiedz
0 0 ~oszukany

i-posciel.pl nie polecam, praktycznie zerowy kontakt. Oszukali mnie. Wciąż tocze boje o zwrot kasy.

! Odpowiedz
0 0 ~oszukana

nie zostaje nic innego jak płacić za te niby okazje kartami debetowymi czy kredytowymi wtedy gdy nie ma towaru masz szanse na odzyskanie wpłaconej kasy na zasadzie Charge back lub PayPal - tylko w PayPal jest jakaś wartość graniczna jak czytałam - po prostu bądźcie wyczuleni na takie dziwne sklepy które oferują połowę tańsze rzeczy.
Ja pojechałam na Valuebasket.pl - za pierwszym razem jak kupowałam (2015 r.) było ok - aparat działa do dziś - ale w czerwcu 2016 niestety aparat nie przyszedł a w opcjach zapłaty był tylko aktywny wybór przelewu bankowego i to mnie zgubiło oraz pośpiech żeby zdąrzyć kupić taniej - ehh - uważajcie też na eGlobal Central i wszystkie te firmy z Hongkogu zwłaszcza które piszą że cło jest w cenie oni biorą to na siebie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Ola

Uważajcie na sklep alpatronic. Oszukali mnóstwo osób, sama do nich należę. Nie ma ani pieniędzy ani towaru, jedynie zostawili aktywną stronę na facabooku. Dziwne, że państwo prawa na to pozwala. Przecież mieliśmy być chronieni przed takimi oszustami i złodziejami. Jak to jest możliwe?

! Odpowiedz
0 0 ~Oszukana

UWAGA na WIDMO sklepzsoczewkami.pl. Oszust nie wysyła towaru, otrzymujesz tylko maila przed przelewem z danymi na jakie konto przelac i cisza. Ani towaru ani odpowiedzi na maila ani telefonu nie odbiera! Z komentarzy w internecie wyczytałam, że oszukał dużo ludzi. kielbaska19@interia.pl

! Odpowiedz
0 2 ~Kleomart

Rownież zostałem oszukany na 1000zl brak kontaktu, na stronie kleomart.com regulamin niezgodny z prawem. Firma kleomart i plebis to ta sama firma zarejestrowana w Anglii nie wystawia faktur, telefony które sprzedaje są bez gwarancji producenta a sami nie prowadzą serwisu. Kontakt tylko przez automaty. Zróbcie test i wyślijcie zapytanie przez formularz lub maila firmowego odpowiedz zdawkowa po kilku dniach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~kajja

cy ktoś został oszukany przez firmę KLEOMART.. BO ja tak straciłam 2 tyś na telefon i zero odzewu

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.