REKLAMA

Inspekcja pracy: Brak szkoleń BHP zwiększa ryzyko wypadków

2019-11-20 06:26
publikacja
2019-11-20 06:26

Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje, że liberalizacja przepisów w sprawie szkoleń BHP zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku – pisze środowa "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" przypomina, że od 1 stycznia 2019 r. nie trzeba okresowo szkolić milionów pracowników administracyjno-biurowych.

"W Kodeksie pracy pojawił się bowiem art. 2373 § 22. Zgodnie z przepisem z tego obowiązku zwolniono tysiące firm działających w 18 grupach działalności, w tym produkcji odzieży, produkcji skór i wyrobów ze skór wyprawionych, handlu hurtowego i detalicznego pojazdów samochodowych, naprawy pojazdów samochodowych, handlu hurtowego i detalicznego czy transportu lotniczego" – czytamy w gazecie.

Tymczasem – jak podaje "Rzeczpospolita" – z doświadczeń PIP wynika, że brak odpowiednio przeszkolonego pracownika może być przyczyną wypadku przy pracy.

"W latach 2016-2018 inspektorzy stwierdzili, że bezpośrednią przyczyną prawie 1200 wypadków zbadanych przez PIP, w których poszkodowanych zostało 1270 osób, w tym 480 doznało ciężkich obrażeń, a 173 poniosły śmierć, był brak szkolenia lub odpowiednich kwalifikacji u pracownika. Zdaniem PIP, gdyby pracodawcy sumiennie wykonali obowiązki szkolenia pracowników, nie doszłoby przynajmniej do części tych zdarzeń" – napisano.

Według dziennika w wykrytych przez PIP nieprawidłowościach przodują przetwórstwo przemysłowe i branża budowlana.

"Nieprawidłowo przeszkoleni pracownicy najczęściej doznają obrażeń ciała w wyniku upadku z dużej wysokości lub utraty kontroli nad obsługiwaną maszyną. Sporo wypadków polegających na +upuszczeniu czynnika materialnego+ na pracownika spowodowały osoby, które z powodu braku przeszkolenia nieprawidłowo zorganizowały sobie stanowisko pracy na wysokości. Co ważne, najczęściej poszkodowanymi w takich wypadkach są osoby młode, na początku kariery zawodowej, w wieku 20-29 lat" – czytamy w "Rzeczpospolitej". (PAP)

aop/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
Czyli po cichutku znowu przygotowania do wprowadzenia jakiś dodatkowych opłat czy dodatkowych szkoleń...... Wypadki są bo brak najczęściej jest myślenia... A z tego co wiem to jeszcze szkolenia na to nie ma.... Zresztą szkolenie BHP w większości branżach to mit... Przygrubawy pan z wąsem recytujący na szybko wersiki Czyli po cichutku znowu przygotowania do wprowadzenia jakiś dodatkowych opłat czy dodatkowych szkoleń...... Wypadki są bo brak najczęściej jest myślenia... A z tego co wiem to jeszcze szkolenia na to nie ma.... Zresztą szkolenie BHP w większości branżach to mit... Przygrubawy pan z wąsem recytujący na szybko wersiki z książki ... kaska i do domciu...
nostsherlock
Jak ktoś jest idiotą, to mu szkolenie BHP nie pomoże, bo i tak nie będzie się trzymał zasad.
-balrog-
Na jakiej to wysokości pracują pracownicy administracyjno-biurowi tudzież jakież to skomplikowane maszyny obsługują? ;)
Chyba że chodzi o przypadki zdejmowania segregatora z wysokiej szafki, fakt, nie każdy umie obsłużyć krzesło czy małą drabinkę! No i to pewnie jest sekret tego "upuszczenia czynnika materialnego"!
Na jakiej to wysokości pracują pracownicy administracyjno-biurowi tudzież jakież to skomplikowane maszyny obsługują? ;)
Chyba że chodzi o przypadki zdejmowania segregatora z wysokiej szafki, fakt, nie każdy umie obsłużyć krzesło czy małą drabinkę! No i to pewnie jest sekret tego "upuszczenia czynnika materialnego"! A i pewnie parę certyfikatów bezpieczeństwa by się przydało!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki