Ile można dorobić, żeby nie stracić emerytury?

Nie jest tajemnicą, że duża część emerytów dostaje głodowe świadczenia. Z tego względu wielu z nich ima się przeróżnych zajęć, które – ze względu na trudność w wykryciu – kwalifikowałyby się do szarej strefy. Jednocześnie emeryci boją się, że jeśli ZUS dowie się, iż dorabiają, to odbierze im prawo do emerytury. Ale nie ma się czego obawiać.

Masz skończone 50 lat? Dlaczego nie założysz firmy?» Masz skończone 50 lat? Dlaczego nie założysz firmy?
Bardzo wiele osób, gdy osiąga odpowiedni wiek, decyduje się na zerwanie stosunku pracy z pracodawcą i przejście na zasłużoną emeryturę. Emeryt może jednak dojść do wniosku, że jego emerytura jest zbyt niska i ponownie przyjąć się do pracy, nawet u tego samego pracodawcy – nie ma to żadnego znaczenia. Ważne jest tylko, aby nie przekroczyć kwoty dodatkowego przychodu, którą podaje ZUS, a która może ograniczyć lub zawiesić wypłatę świadczenia emerytalnego.

Ile może zarobić emeryt, żeby ZUS nie odebrał mu świadczeń

Każdy emeryt ma prawo legalnie i bez konsekwencji utraty prawa do emerytury dorobić do swojego świadczenia. Wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego za pracę musi być jednak dostosowana do zmieniających się co kwartał limitów ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podstawą obliczania prawa do otrzymywania emerytury w całości lub w części jest oficjalna wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest publikowane w Monitorze Polskim i wynosi obecnie 3496,82 zł. Zatem dla osób pobierających emeryturę, rentę lub rentę socjalną:

  • dodatkowe przychody, które przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 2447,80 zł, od 1.12.2012 - 2457,20 zł) – spowodują zmniejszenie świadczenia,
  • dodatkowe przychody, które przekroczą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 4545,90 zł, od 1.12.2012 - 4563,30 zł) – spowodują zawieszenie wypłaty emerytury lub renty.

Ze strachu pracują na szaro


Jeszcze niedawno średnia emerytura wynosiła nieco ponad 1500 zł netto. Może się wydawać, że to dużo, jednak w świadczeniach emerytów występują znaczące dysproporcje. Osoba, która przed przejściem na emeryturę była górnikiem, dostanie prawie trzy razy tyle co była ekspedientka.

Zabierz mamie zaproszenie… na pokaz cudownej pościeli»Zabierz mamie zaproszenie… na pokaz cudownej pościeli
Wielu emerytów przyznaje, że nie zna aktualnych limitów dodatkowych przychodów. Z tego względu jeśli podejmują się drobnych prac, to nie informują o nich ZUS-u. Młode mamy chętnie zatrudniają emerytki do pomocy przy dzieciach. Kobieta, która sama urodziła i wychowała swoje potomstwo, a niekiedy i wnuki, z pewnością wie, jak poradzić sobie z płaczącym niemowlakiem.

Część emerytów i rencistów podejmuje się wyprowadzania psów na spacer, a także pracy w charakterze ochroniarza lub stróża. Lepienie pierogów, sprzątanie, a nawet mycie okien – to częste zajęcia wśród przedsiębiorczych emerytek . Ile można na tym zarobić? Biorąc pod uwagę, że przeważnie nie są to prace wykonywane na pełny etat, nie jest to dużo. Zazwyczaj stawki wahają się od 7 do nawet 20 zł za godzinę lub np. od 15 do 25 zł za domowy wypiek.

»Sprawdź, w którym roku i w jakim wieku będziesz mógł przejść na emeryturę


Z danych Eurostatu wynika, że tylko 13 proc. Polaków powyżej 50. roku życia rozwija się zawodowo, podczas gdy w Czechach jest to aż 54 proc. Z każdym rokiem bierności zawodowej traci się kwalifikacje i przyzwyczaja do wolnego czasu. Tak być nie musi -  limity są obecnie na tyle wysokie, że emeryt może pracować legalnie bez obawy utraty prawa do emerytury lub jej części.

Pracujesz legalnie i zwiększasz swoją emeryturę


emerytura»Sprawdź, kiedy będziesz mógł przejść na emeryturę
Jeżeli emeryt pracuje legalnie choćby na część etatu, to siłą rzeczy pracodawca odprowadza za niego składki do ZUS-u. Taki dorabiający emeryt może zatem raz na kwartał złożyć w ZUS-ie wniosek o przeliczenie emerytury ze względu na wydłużony staż pracy (opcja dla osób dorabiających niewiele) lub ze względu na wysokość odprowadzonych składek (opcja dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i odprowadzają wysokie składki, zazwyczaj maksymalne).

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie od pracodawcy, że w okresie zatrudnienia nie korzystało się z urlopu bezpłatnego ani zwolnienia lekarskiego. ZUS konfrontuje wniosek z płatnościami pracodawcy i wydaje decyzję o podwyższeniu emerytury.

Justyna Niedbał

Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~a3

Emeryci pracujący tylko blokują miejsca młodym, jak można znaleźć prace skoro miejsca są pozajmywane przez dinozaury, a naj gorsi są emeryci policyjni, biedacy

! Odpowiedz
2 1 ~limuzyna

Po studiach to sa takie jeopy ze az strach wole zatrudnic po podstawowce i to sa pracownicy a student 1 na 100 nadaje sie do pracy co cos potrafi .Kobiet bym wiecej wybral bo sa bardziej zaradne po studiach

! Odpowiedz
4 8 ~Ewa

Nie można zwalać na emeryta że młody nie ma pracy , bo nie jest kreatywny i nie umie szukać.Najlepiej żeby ktoś poszukał za niego i posadził na wymarzony stołek.Mnie nikt za rączkę nie prowadził,sama sobie pracę znalazłam trzeba tylko chcieć , najwyższy czas oderwać się od pępka mamusi.

! Odpowiedz
0 2 ~Adrian

Tutaj również jest taka informacja choć trochę prościej wytłumaczone sami zobaczcie jeśli ktoś nie zrozumiał http://finansefakty.pl/wiadomosci/ile-moze-dorobic-emeryt/

! Odpowiedz
0 4 ~Krzysztof

Zastanawiam się czy ograniczenie wysokości "dorabiania" do emerytury jest zgodne z konstytucją. Ustalenie prawa do emerytury jest prawem nabytym do legalnego, zgodnego z prawem otrzymania świadczenia. Zgodnie z Konstytucją każdy ma prawo do pracy i otrzymywania za wykonaną pracę płacy. Jeśli więc obywatel Polski pracuje (bez względu czy jest to emeryt, student itp) należy mu się za to wynagrodzenie. Pytam więc - jakim prawem zabierane jest świadczenie lub jego część, jeśli ktoś legalnie wykonuje pracę? Czy tylko dlatego, że ktoś wymyślił, że "trzeba zabrać powyżej określonej kwoty zarobku" i "wzbogacić" ZUS? Dlaczego ktoś ustalił taką właśnie kwotę graniczną a nie np. ustalił tej granicy na poziomie przekroczenia pierwszego progu podatkowego? Albo granicy dochodu na poziomie 5.000 zł/mies.? Albo 9.000 zł/mies.? Albo 100 zł/mies.?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~heniol

prawda wyglada tak ze dorabiają nielegalnie i nie ma co sie dziwic, niestety emerytury marne, nie da sie wyzyc. sam znalazlem na http://top-ogloszenia.net/Praca-11 kilka ciekawych ofert. jedno zlecenie załapałem i pracuje w domu od kilku miesiecy dorabiając ok 700zł. trzeba sobie jakos radzic

! Odpowiedz
0 6 ~Wacław

Pani Redaktor chyba słaba w temacie. Powinna zaznaczyć, że to co pisze obowiązuje tylko do osiągnięcia przez emeryta ustawowego wieku. Po osiągnięciu tego wieku żadne limity zarobków nie obowiązują.

! Odpowiedz
0 1 ~zetka

czy Wacław ma rację ?

! Odpowiedz
1 5 ~ziutek

trzeba byc bylym esbekiem , wtedy mozna dorabiac bez ograniczen

! Odpowiedz
0 2 ~emeryt

urodzili się w kapitalizmie a tacy niezaradni ci młodzi wielce wykształceni dający sobą pomiatać tfuskowi !

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl