REKLAMA

IPO GetBacku okazją dla domów maklerskich do walki o klientów

Adam Hajdamowicz2017-06-28 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-06-28 07:00

Trwają zapisy na akcje GetBacku sprzedawane w ofercie publicznej, co stwarza kolejną okazję, aby powalczyć o powrót inwestorów indywidualnych na GPW. Biura maklerskie w związku z debiutem spółki przygotowały specjalne oferty promocyjne, aby przyciągnąć nowych klientów.

fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Na sprzedaż  wystawiono 40 mln akcji z ceną maksymalną 27 zł każda, które łącznie odpowiadać będą za 40 proc. liczby głosów na WZA. 20 mln akcji pochodzi ze sprzedaży przez obecnie jedynego akcjonariusza DNLD Holdings B.V. , reszta to nowa emisja. GetBack liczy na pozyskanie w ten sposób 400-500 mln zł brutto z nowych akcji.

Pomimo wzrostów na GPW liczba inwestorów indywidualnych mocno odbiega od tej notowanej przed kryzysem z 2007 roku. Obroty na rynku głównym w ich przypadku spadły o ponad połowę, a ich udział w obrotach generowanych przez wszystkich inwestorów z ponad 30 proc. do 13 proc. w 2016 roku. Według władz GPW jest to wartość niewystarczająca, która świadczy o niedojrzałości naszego rynku.

Oferty publiczne to świetne okazje, by powalczyć o powrót inwestorów indywidualnych na giełdę, a dla biur maklerskich - by zdobyć nowych klientów. Prześcigają się one m.in. w coraz to niższych prowizjach oferowanych właśnie przy okazji debiutów, a ciekawych emisji ostatnio nie brakuje. W tym roku mieliśmy chociażby bardzo dużą ofertę na akcje Dino Polska SA (1,61 mld zł), a obecnie rusza kolejna, niemal równie duża w przypadku GetBacku (1,08 mld zł). Spodziewane są również w najbliższym czasie debiuty takich spółek jak Raiffeisen Polbank czy Play.

Biuro maklerskie

Promocyjna prowizja

Standardowa prowizja

Dom Maklerski BOŚ

0,19%

0,38%, min. 5 zł

Dom Maklerski mBank

0,19%, min. 3 zł

0,39%, min. 3 zł

Biuro Maklerskie Alior Bank

0,29%, min. 3 zł

0,38%, min. 3 zł

Dom Maklerski Pekao

Brak obniżek

zależna od obrotów na rachunku, od 0,25% do 0,375%, min. 5,90 zł

Centralny Dom Maklerski Pekao

Brak obniżek

zależna od obrotów na rachunku, od 0,25% do 0,375%, min. 5,90 zł

Prowizje na zakup akcji GetBack. Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie serwisów internetowych domów maklerskich, w których można złożyć zapis na akcje GetBack.

Najciekawsze oferty przedstawiły domy maklerskie BOŚ i mBank, stawki zostały tam obniżone w największym stopniu, co ma zachęcić klientów do transakcji. Co ciekawe, nie są to instytucje z czołówki naszego rankingu rachunków maklerskich dla początkującego inwestora. Wyżej jest m.in. BM Alior Bank (5. Miejsce), które również obniżyło prowizję, choć w mniejszym stopniu niż czołowa dwójka, na zbliżający się debiut.

GetBack to obecnie drugi co do wielkości windykator w Polsce. Powstała jedynie 5 lat temu spółka błyskawicznie trafiła do czołówki swojej branży. Została założona jako część grupy Leszka Czarneckiego i pozostała w jego rękach do marca zeszłego roku. Wtedy to za 825 mln zł przejęło ją konsorcjum funduszy private equity z Abris Capital na czele.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Bby
Emisje obsługuje też DM Raiffeisen. Dlaczego nie został ujęty?
~Analfabeta
Trzeba być analfabetą nie umiejacym przeczytać prospektu emisyjnego by w ogóle rozważać zakup tych akcji.
Albo idiotą.
bmiara
Piszesz głupoty. Aktualnie (500+) firmy windykacyjne mają się świetnie, Kruk, Best czy właśnie getback zarabiają kosmiczną kasę i chyba są najbardziej rentowną częścią sektora finansowego.
dr32
szkoda, że ING nie obsługuję tego IPO
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki