REKLAMA

Hotel sejmowy do remontu czy rozbiórki? Kancelaria Sejmu rozważa, co zrobić

2020-01-22 17:55
publikacja
2020-01-22 17:55

Stan i warunki w Domu Poselskim odbiegają od współczesnych standardów, Kancelaria Sejmu rozważa remont budynków za ok. 240 mln zł lub wybudowanie nowego obiektu za kwotę około 242 -285 mln zł - mówiła w środę szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

/ FORUM

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych dyskutowała w środę o stanie i warunkach w Domu Poselskim.

Szefowa Kancelarii Sejmu przypomniała, że Dom Poselski mieści się w budynku F oddanym do użytku w 1989 r. oraz w budynku E z 1994 roku. Obecnie z hotelu sejmowego korzysta 210 posłów i 51 senatorów.

Kaczmarska wskazywała na kiepski stan techniczny pokojów, które odbiegają od współczesnych standardów; wskazywała w tym kontekście m.in. na węzły sanitarne, małą powierzchnię pokojów, wąskie drzwi wejściowe i nieszczelne okna oraz problemy z siecią Wi-Fi. Zaznaczyła jednak, że na przestrzeni lat były prowadzone remonty i prace modernizacyjne.

Jak mówiła Kaczmarska, w Kancelarii Sejmu opracowano dwie koncepcje "w celu poprawy warunków pracy i bytowania" posłów i senatorów.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Pierwsza to remont budynków E i F - m.in. powiększenie pokojów, wymianę okien i termomodernizację; ten plan nie pozwala na nadbudowę budynku i stworzenie garażu podziemnego. Jak powiedziała Kaczmarska, koszt remontu według szacunku z 2015 r. to 240 mln zł. Czas realizacji remontu, przy etapowaniu prac, obliczono na około 6-8 lat.

Drugi wariant rozważany przez Kancelarię Sejmu, to rozbiórka istniejących budynków i budowa nowego obiektu hotelowo-biurowego. Prace koncepcyjne nad takim rozwiązaniem rozpoczęto w ubiegłym roku.

Całkowita powierzchnia nowego budynku wynosiłaby 30 tys. metrów kwadratowych, w części hotelowej znalazłoby się 400 pokojów dla posłów i senatorów o powierzchni po około 27 m kw., dwa większe apartamenty to około 90 metrów kwadratowych i 17 apartamentów średnich po około 54 m kw., 25 pokojów gościnnych po około 14 m kw. i trzy pokoje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ponadto w budynku byłby m.in. basen, kawiarnia oraz kaplica, a pod budynkiem garaż z 250 miejscami. Koszt rozbiórki starych budynków i wybudowania nowych szacowany jest na około 285 mln zł, a czas inwestycji przewidywany jest na około 65 miesięcy.

Kancelaria Sejmu rozważa również wariant budowy obiektu o pięciu kondygnacjach "nad poziomem 0" i jednej podziemnej, ale bez garażu podziemnego. Szacowany koszt to 242 mln zł, a czas wykonania - 60 miesięcy.

Posłowie komisji zgodnie krytykowali stan i warunki panujące obecnie w Domu Poselskim, mówili, że w żartach pojawia się określenie "standardu akademikowego". Zwracali uwagę m.in na nieszczelne okna, cienkie ściany i "labirynt" korytarzy.

Zarówno poseł KO Tomasz Głogowski, jak i poseł PiS Krzysztof Tchórzewski mówili, że bardziej racjonalny wydaje się wariant zburzenia starych budynków i postawienia nowego obiektu.

Tomasz Rzymkowski (PiS) proponował, aby prace komisji zakończyły się jasnym stanowiskiem, które zostanie przedłożone Prezydium Sejmu.

Szef komisji Kazimierz Smoliński (PiS) zapewnił, że komisja jeszcze wróci do sprawy Domu Poselskiego. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Hotel do rozbiórki, działka dla Morawieckiego.
and00
30.000m2 za 280mln zł to wychodzi 10.000zł za m2
Koszty działki odpadają, bo już jest
Deweloperzy budują za 2-3.000zł za m2, + koszt gruntu, + 500-1k zł za wykończenie
To czemu oni 10.000 zł za m2 chcą wydać?
Bo nie ich?
Za to tu będzie szeroka koalicja PiS, PO, PSL, SLD z
30.000m2 za 280mln zł to wychodzi 10.000zł za m2
Koszty działki odpadają, bo już jest
Deweloperzy budują za 2-3.000zł za m2, + koszt gruntu, + 500-1k zł za wykończenie
To czemu oni 10.000 zł za m2 chcą wydać?
Bo nie ich?
Za to tu będzie szeroka koalicja PiS, PO, PSL, SLD z homeseksualistami
lelo1949
Zlikwidować senat a ilośc posłów w sejmie ograniczyć do 100,tą setkę można gdzieś upchnąć

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki