REKLAMA
NOWE DANE Z USA

Holandia nie musi wypłacać miliardowych odszkodowań niemieckim koncernom energetycznym

2022-12-01 10:23
publikacja
2022-12-01 10:23

Państwo nie musi wypłacać miliardowych odszkodowań niemieckim koncernom energetycznym RWE i Uniper - orzekł sąd w Hadze w Holandii. Wcześniej rząd zdecydował, iż elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte w 2030 r., co zostało zaskarżone przez obie firmy.

Holandia nie musi wypłacać miliardowych odszkodowań niemieckim koncernom energetycznym
Holandia nie musi wypłacać miliardowych odszkodowań niemieckim koncernom energetycznym
fot. Peter Gudella / / Shutterstock

Gabinet premiera Holandii Marka Ruttego zdecydował, że w 2030 r. wszystkie elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte, motywując to koniecznością osiągnięcia celów klimatycznych.

Decyzja dotyka bezpośrednio niemieckie koncerny energetyczne. RWE otworzył w 2015 r. opalaną węglem elektrownię w Eemshaven na północy kraju, a Uniper rok później w Rotterdamie w centralnej Holandii.

Obie firmy wystąpiły do sądu, żądając miliardowych odszkodowań. W środę sąd w Hadze orzekł, że koncerny mogły przewidzieć zakaz spalania węgla i powinny same podjąć działania na rzecz ograniczenia emisji CO2 ze swoich elektrowni. To jednak, zdaniem sędziego, nie nastąpiło. Jednocześnie podkreślił on, że decyzja rządu wejdzie w życie 2030 r., co zapewnia obu firmom wystarczający okres przejściowy.

„To dobry dzień dla klimatu” – powiedział dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku holenderski minister ds. klimatu i energii Rob Jetten.

„Jesteśmy rozczarowani wyrokiem” – czytamy natomiast w oświadczeniu RWE. Oba koncerny zapowiadają analizę orzeczenia, po której podejmą decyzję w sprawie ewentualnego odwołania.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (12)

dodaj komentarz
vacarius
Gdy Holandia wystawi rachunek niemcon za utratę swoich koloni które dziś są bardzo bogatymi krajami. To my ze swoimi odszkodowaniami za bombardowania Warszawy możemy się schować.
A ten taki niby Hitler obronca białej rasy sprawił ze biała rasa potraciła swoje kolonie wszędzie. Czy jest w grobie z siebie dumny? Hitler zniszczył
Gdy Holandia wystawi rachunek niemcon za utratę swoich koloni które dziś są bardzo bogatymi krajami. To my ze swoimi odszkodowaniami za bombardowania Warszawy możemy się schować.
A ten taki niby Hitler obronca białej rasy sprawił ze biała rasa potraciła swoje kolonie wszędzie. Czy jest w grobie z siebie dumny? Hitler zniszczył dominacje białej rasy na świecie.
mlot_na_lby
holandia to stan umysłu, umyslu przepalonego marychaniną
samsza
Kochana Unia pilnuje prawa i klimatu, ratuje planetę i tak trzymać. To, że gdzieś zamiast zmian grają od 50 lat tak samo, jak Polacy na mundialu, nie znaczy, że trzeba się nad sierotami rozczulać i darować im opłaty CO2 czy inne regulacje.
and00
"... mogły przewidzieć zakaz..."
No i w taki oto praworządny sposób spuścili ich po brzytwie
Właściwie korzystając z takiego uzasadnienia można wytłumaczyć każdą decyzję
Covid i zakazy? można było przewidzieć
Wojna? tym bardziej
Lądowanie UFO? ...

abcx
To dobry dzień dla klimatu ale chłodny i ciemny dla Holendrów - oni jednak może dadzą radę w odróżnieniu od Polaków :(
jarekzbyszek
Holendrzy nigdy nie wypłacają odszkodowań. Zawsze są winne siły wyższe. Nawet za wiecznie zatłoczony Schiphol i notorycznie opóźnione samolotu KLM też nie wypłacają odszkodowań. Złośliwie powiem, że siły wyższe to niderlandzki wynalazek.
aszkenazyjski
SS NEDERLANDEN, czy kojarzycie. My w Izraelu mowimy jak gul sie urodzil to Zyd zaplakal.

Gul od gulden. Zyd moze wykorzystac Twoja naiwnosc, glupote ale Cie nie oszuka.
Gule to zawodowcy w w/w.

Ichni KLM yo dramat, bezczelne .....
niederfurzdorf odpowiada aszkenazyjski
Jeden Zyd dziesięciu gojów. Jeden Szkot dziesięciu Zydow, jeden Gul dziesięciu Szkotów.
ik_spreek_gekke_dingen
Czy ja czegoś nie rozumiem? Niemiecki rząd zmusza całe UE do zamknięcia kopalń i elektrowni węglowych, a niemieckie firmy skarżą poszczególne państwa za wykonywanie decyzji ich rzadu? Czy te same firmy będą skarżyć rząd niemiecki? A może w Niemczech na ostatnia chwile, w 2030 nastąpi odwrót i Niemcy przepchną Unijne prawo, pozwalające Czy ja czegoś nie rozumiem? Niemiecki rząd zmusza całe UE do zamknięcia kopalń i elektrowni węglowych, a niemieckie firmy skarżą poszczególne państwa za wykonywanie decyzji ich rzadu? Czy te same firmy będą skarżyć rząd niemiecki? A może w Niemczech na ostatnia chwile, w 2030 nastąpi odwrót i Niemcy przepchną Unijne prawo, pozwalające na elektrownie węglowe, kiedy wszyscy inni swoje zamkną i wyburza?
niederfurzdorf
Dokładnie !!! Tak zrobili z polskimi cukrowniami. Najpierw przepchali redukcję kwot cukrowych. Wtedy zaoferowali Polakom kupno bankrutujących cukrowni a jak już je mieli to z powrotem podnieśli kwoty cukrowe. Lemingi nie mają o tym pojęcia i będą klaskać wszystkiemu co niemiaszki zaproponują . Bo to takie europejskie….. a ja zacytuję Dokładnie !!! Tak zrobili z polskimi cukrowniami. Najpierw przepchali redukcję kwot cukrowych. Wtedy zaoferowali Polakom kupno bankrutujących cukrowni a jak już je mieli to z powrotem podnieśli kwoty cukrowe. Lemingi nie mają o tym pojęcia i będą klaskać wszystkiemu co niemiaszki zaproponują . Bo to takie europejskie….. a ja zacytuję Klicha z PO z wczorajszego wywiadu: polski rząd ma dbać p bezpieczeństwo Polaków. Brawo! Trzeba to PO za każdym razem przypominać jak będą pod wpływem perswazji zza Odry bredzić o europejskich wartościach, solidarności itp.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki