REKLAMA
WAŻNE

Hindusi zaskoczeni gwałtownymi wzrostami cen żywności

2020-01-14 16:10
publikacja
2020-01-14 16:10

Tylko w grudniu warzywa w Indiach zdrożały o 60 proc., a inne podstawowe produkty spożywcze o 10-35 proc. Na bazarach coraz głośniej mówi się o kryzysie. Gospodarka rośnie najwolniej od siedmiu lat, a ratunkiem mają być rządowe wydatki na infrastrukturę.

/ ingimage

„Ceny warzyw oszalały” - mówi PAP Deepa Banu, mieszkająca w Malviya Nagar, w południowym Delhi. „Podstawowe produkty są nawet o połowę droższe niż jeszcze miesiąc wcześniej. A o cebuli nawet nie warto wspominać” - załamuje ręce. Cebula, obowiązkowy składnik indyjskiej kuchni, podrożała trzykrotnie, a ziemniaki i pomidory o 35 proc.

Wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłoszony przez Narodowe Biuro Statystyczne osiągnął w grudniu poziom 7,4 proc. i jest najwyższy od pięciu lat. Sama żywność podrożała średnio o ponad 14 proc.

Władze tłumaczą, że ceny żywności rosną sezonowo w związku z zimą i wszystko wróci do normy, gdy się ociepli. W trybie awaryjnym rząd sprowadza cebulę z Turcji i Egiptu, ale ceny nie spadają.

„Mnie to nie przekonuje. Dla mnie najważniejsze są ceny na bazarze” - podkreśla Deepa Banu. Dla przeciętnego Indusa wydatki na żywność stanowią 40 proc. domowego budżetu.

„Ludzie złoszczą się, że podnosimy ceny, ale nie mamy wyboru” - twierdzi w rozmowie z PAP Deepak, który pracuje w przydrożnej garkuchni na rondzie Golchakkar w Malviya Nagar. Deepak serwuje warzywne curry z chlebem roti wypiekanym w okrągłym piecu tandori. Jedzą tutaj rikszarze, robotnicy i pół dzielnicy. „Teraz niektórzy stali klienci przychodzą (tylko) raz dziennie” - dodaje.

„Rosnące ceny żywości szkodzą próbom ratowania gospodarki, bo wiele osób będzie musiało ograniczyć wydatki na inne produkty niż żywność, aby zarobić na dwa posiłki dziennie” - powiedział dziennikowi „Hindustan Times” Himanshu, wykładowca ekonomii na delhijskim Uniwersytecie Jawaharlala Nehru.

Najnowsze oficjalne szacunki mówią o wzroście gospodarczym w bieżącym roku budżetowym na poziomie 5 proc., najniższym od siedmiu lat. „Dane jasno pokazują, że wydatki rządowe napędzają gospodarkę, a udział sektora prywatnego jest niewielki” - ocenia w rozmowie z portalem biznesowym LiveMint.com Dharmakirti Joshi, główny ekonomista indyjskiego oddziału firmy analitycznej Crisil.

„Żeby utrzymać tempo wzrostu, rząd będzie musiał utrzymać wydatki na dotychczasowym poziomie” - podkreśla. Minister finansów Nirmala Sitharaman ma ogłosić budżet na początku lutego. Spodziewane są dalsze inwestycje w infrastrukturę - przede wszystkim w budowę dróg i koleje.

Rząd Narendry Modiego w ubiegłym roku obniżył podatki dla firm, co pozwoliło im zaoszczędzić około 20 mld USD. Łączone są państwowe banki i prywatyzowane inne przedsiębiorstwa należące do skarbu państwa.

„Naprawdę jesteśmy bardzo blisko punktu, w którym zaczyna się poważna recesja” - powiedział w grudniu na oficjalnym spotkaniu w Bombaju Abhijit Banerjee, indyjski laureat Nagrody Nobla z ekonomii. „Krytycznym problemem Indii jest popyt. Zdecydowanie należy stymulować popyt” – podkreślił.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ baj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
and-owc
Podobnie jak w Polsce (porównanie). Cebuli (cebulaków) jest dużo mozna z nimi handlować jak lubią. Tradycyjnie mają dużo w domu złota (na wydanie kobiety do zamążpójscia) polscy single. Są tolerancyjni, lubią różne religie (filozofie). Mnie się podoba Buddyzm (Taoizm itd...). Nie lubię "dogmatów" Podobnie jak w Polsce (porównanie). Cebuli (cebulaków) jest dużo mozna z nimi handlować jak lubią. Tradycyjnie mają dużo w domu złota (na wydanie kobiety do zamążpójscia) polscy single. Są tolerancyjni, lubią różne religie (filozofie). Mnie się podoba Buddyzm (Taoizm itd...). Nie lubię "dogmatów" (ustrojów).
kris74keh
Ciekawe po ile pietruszka w Indiach? Dziwnym trafem na pewno PiS tam nie rządzi , a jednak warzywa drożeją.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki