REKLAMA

Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020

2020-02-03 11:27
publikacja
2020-02-03 11:27

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla 2020 - poinformowali w poniedziałek dwaj duńscy posłowie, którzy zgłosili kandydaturę nastolatki.

/ fot. PIERRE ALBOUY / Reuters

Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy powiedzieli, że 17-letnia Thunberg "ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny", a działanie w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przestrzegania porozumienia paryskiego jest działaniem na rzecz pokoju.

W 2019 roku zgłosili Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla politycy norweskiej Socjalistycznej Partii Lewicy.

W tym roku zgłoszenia były przyjmowane do 1 lutego. Norweski Komitet Noblowski nie komentuje publicznie nominacji. Nazwiska kandydatów oraz nazwy organizacji pozostają tajne przez 50 lat. Zwykle ujawniają je jednak osoby zgłaszające swoich faworytów.

Thunberg zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości (Fridays for Future), jest też inicjatorką globalnego ruchu „Młodzież dla klimatu”. Przemawiała także podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie.

W 2019 roku Szwedka otrzymała tzw. alternatywnego Nobla, czyli nagrodę Right Livelihood Award. Jak uzasadniła fundacja Right Livelihood, Thunberg "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu". (PAP)

kib/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
1a2b
Świetna wiadomość. Szwedcy lewacy dawali Nobla takim "orłom", że czas już ostatecznie skompromitować tę nagrodę i zamknąć ten szemrany interes.
carlito1
To da jakieś jaja... Przecież ta Panna nic nie zrobiła..... Tylko jeździ i gada jak by to fajnie było jak by było.....:/ Smutne ale tak dzisiaj wyglada świat... Nikomu nie potrzebni eksperci od niczego, czy celebryci.....
innowierca
Racja. A wszystko po tym, kiedy stalo sie oficjalne, ze jej rodzice to aktorzy i celebryci.
A wszystko bylo zaplanowane i wyrezyserowane. Wstyd.
karbinadel
I to jest pierwsza wiadomość w dziale "Moje finanse". A poza tym wszyscy zdrowi?

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki