Francja wyprzedza Niemcy w dynamice produkcji po raz pierwszy w tym stuleciu

założyciel SpotData.pl

Gdybym był redaktorem "Les Echos", dałbym tę informację na pierwszą stronę. A nawet jakbym był w "Handelsblatt". Oto Francja po raz pierwszy w tym stuleciu tak mocno wyprzedza Niemcy pod względem dynamiki produkcji w przetwórstwie przemysłowym. To wyjątkowe zjawisko daje nam wgląd w istotne trendy przemysłowe na świecie, które mają znaczenie też dla polskiej gospodarki. Nie taka kondycja tej światowej gospodarki zła, jakby dane z niemieckiego imperium przemysłowego by sugerowały.

W maju produkcja w przetwórstwie we Francji wzrosła aż o 1,6 proc. wobec kwietnia, podczas gdy w Niemczech spadła o 0,2 proc. To są dane z wtorku i środy. Jeżeli spojrzymy na zmiany roczne odsezonowanych indeksów produkcji, to zobaczymy, że produkcja we Francji wzrosła o 3,4 proc. wobec maja 2018 r., a w Niemczech … spadła o 4 proc. Na wykresie poniżej widać, jak wyjątkowy jest ten rozjazd w dynamikach produkcji między krajami.

(SpotData)

Co się dzieje i co to oznacza? Przede wszystkim słabość niemieckiego przemysłu jest w pewnej mierze zjawiskiem odizolowanym od innych krajów. Trudno zdiagnozować dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Czyżby niemieccy producenci samochodów mieli bardzo duże problemy z dostosowaniem do norm emisyjnych? Albo natrafili na ogromny spadek popytu na kilku istotnych rynkach wschodzących, na których Niemcy są silniejsi od Francji – jak np. w Turcji?

W każdym razie w maju odbicie w produkcji widać było w USA, Francji, Japonii, czy Korei, a nie było widać w Niemczech. My trochę jesteśmy w Polsce przesiąknięci niemieckim pesymizmem, ale może sytuacja w światowym przemyśle jest znacznie lepsza niż sugerują dane z Niemiec. To też może być jedno z wyjaśnień, dlaczego polski eksport rósł w tym roku solidnie mimo słabych danych zza Odry.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dużą dywergencję w produkcji na świecie między dobrami inwestycyjnymi i konsumpcyjnymi – ta pierwsza jest w recesji, ta druga rośnie. W dobrach inwestycyjnych specjalizują się Niemcy (relacja produkcji dóbr inwestycyjnych do konsumpcyjnych wynosi w tym kraju mniej więcej 1 do 1), a w konsumpcyjnych specjalizują się Francuzi (relacja produkcji dóbr inwestycyjnych do konsumpcyjnych wynosi w tym kraju mniej więcej 1 do 3). To też może być przyczyna różnicy w dynamikach produkcji między tymi krajami. A jednocześnie dla Polski jest to zjawisko dość pozytywne, bo my na tle innych krajów regionu produkujemy sporo dóbr konsumpcyjnych, przypominając pod tym względem bardziej Francję niż Niemcy. U nas relacja produkcji dóbr inwestycyjnych do konsumpcyjnych wynosi 1 do 4.

A zatem: alle le Bleus!

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 drabio

Autor tego artykułu pominął fakt że Francja przez ostatnie 3 lata mocno zreformowala prawo pracy i przepisy okolobiznesowe...

! Odpowiedz
3 11 silvio_gesell

To dlatego, że Francja stymuluje fiskalnie poprzez wyższy deficyt. Odbywa się to kosztem wyższego zadłużenia do PKB które we Francji wynosi 98% a w Niemczech 61%. Ciekawe kto na tym lepiej wyjdzie.

! Odpowiedz
8 6 pull_up_terrain_ahead

Myślałem że lubisz zadłużenie państwa jak wszyscy lewicowcy.

! Odpowiedz
1 4 silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead

Jeśli dzielisz na lewo i prawo to wcale nie myślałeś.

! Odpowiedz
5 10 1a2b

W sumie to zła wiadomość bo Niemcy są nam winni ok 1 biliona dolarów... hmm ... no ale zawsze można ich zlicytować.

! Odpowiedz
9 10 samsza

500+ i nie ma komu robić...?

! Odpowiedz
21 37 grzegorzkubik

Nie ma już przy władzy w Polsce PO, która tak dzielnie wspomagała niemiecki przemysł.

! Odpowiedz
19 17 jes

Nieinternowany byłby z ciebie dumny.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil