REKLAMA

Francja wyprzedza Niemcy w dynamice produkcji po raz pierwszy w tym stuleciu

Ignacy Morawski2019-07-11 08:15założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-07-11 08:15
Francja wyprzedza Niemcy w dynamice produkcji po raz pierwszy w tym stuleciu
Francja wyprzedza Niemcy w dynamice produkcji po raz pierwszy w tym stuleciu
/ YAY Foto

Gdybym był redaktorem "Les Echos", dałbym tę informację na pierwszą stronę. A nawet jakbym był w "Handelsblatt". Oto Francja po raz pierwszy w tym stuleciu tak mocno wyprzedza Niemcy pod względem dynamiki produkcji w przetwórstwie przemysłowym. To wyjątkowe zjawisko daje nam wgląd w istotne trendy przemysłowe na świecie, które mają znaczenie też dla polskiej gospodarki. Nie taka kondycja tej światowej gospodarki zła, jakby dane z niemieckiego imperium przemysłowego by sugerowały.

W maju produkcja w przetwórstwie we Francji wzrosła aż o 1,6 proc. wobec kwietnia, podczas gdy w Niemczech spadła o 0,2 proc. To są dane z wtorku i środy. Jeżeli spojrzymy na zmiany roczne odsezonowanych indeksów produkcji, to zobaczymy, że produkcja we Francji wzrosła o 3,4 proc. wobec maja 2018 r., a w Niemczech … spadła o 4 proc. Na wykresie poniżej widać, jak wyjątkowy jest ten rozjazd w dynamikach produkcji między krajami.

fot. / / SpotData

Co się dzieje i co to oznacza? Przede wszystkim słabość niemieckiego przemysłu jest w pewnej mierze zjawiskiem odizolowanym od innych krajów. Trudno zdiagnozować dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Czyżby niemieccy producenci samochodów mieli bardzo duże problemy z dostosowaniem do norm emisyjnych? Albo natrafili na ogromny spadek popytu na kilku istotnych rynkach wschodzących, na których Niemcy są silniejsi od Francji – jak np. w Turcji?

W każdym razie w maju odbicie w produkcji widać było w USA, Francji, Japonii, czy Korei, a nie było widać w Niemczech. My trochę jesteśmy w Polsce przesiąknięci niemieckim pesymizmem, ale może sytuacja w światowym przemyśle jest znacznie lepsza niż sugerują dane z Niemiec. To też może być jedno z wyjaśnień, dlaczego polski eksport rósł w tym roku solidnie mimo słabych danych zza Odry.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dużą dywergencję w produkcji na świecie między dobrami inwestycyjnymi i konsumpcyjnymi – ta pierwsza jest w recesji, ta druga rośnie. W dobrach inwestycyjnych specjalizują się Niemcy (relacja produkcji dóbr inwestycyjnych do konsumpcyjnych wynosi w tym kraju mniej więcej 1 do 1), a w konsumpcyjnych specjalizują się Francuzi (relacja produkcji dóbr inwestycyjnych do konsumpcyjnych wynosi w tym kraju mniej więcej 1 do 3). To też może być przyczyna różnicy w dynamikach produkcji między tymi krajami. A jednocześnie dla Polski jest to zjawisko dość pozytywne, bo my na tle innych krajów regionu produkujemy sporo dóbr konsumpcyjnych, przypominając pod tym względem bardziej Francję niż Niemcy. U nas relacja produkcji dóbr inwestycyjnych do konsumpcyjnych wynosi 1 do 4.

A zatem: alle le Bleus!

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
drabio
Autor tego artykułu pominął fakt że Francja przez ostatnie 3 lata mocno zreformowala prawo pracy i przepisy okolobiznesowe...
silvio_gesell
To dlatego, że Francja stymuluje fiskalnie poprzez wyższy deficyt. Odbywa się to kosztem wyższego zadłużenia do PKB które we Francji wynosi 98% a w Niemczech 61%. Ciekawe kto na tym lepiej wyjdzie.
pull_up_terrain_ahead
Myślałem że lubisz zadłużenie państwa jak wszyscy lewicowcy.
silvio_gesell odpowiada pull_up_terrain_ahead
Jeśli dzielisz na lewo i prawo to wcale nie myślałeś.
1a2b
W sumie to zła wiadomość bo Niemcy są nam winni ok 1 biliona dolarów... hmm ... no ale zawsze można ich zlicytować.
grzegorzkubik
Nie ma już przy władzy w Polsce PO, która tak dzielnie wspomagała niemiecki przemysł.
jes
Nieinternowany byłby z ciebie dumny.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki