REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Francja podwyższy wiek emerytalny. Premier Borne przedstawiła plan reformy

2023-01-10 19:26
publikacja
2023-01-10 19:26

Premier Francji Elisabeth Borne przedstawiła we wtorek rządowy plan reformy emerytalnej, która była flagowym projektem kampanii wyborczej prezydenta Emmanuela Macrona. Obecny wiek emerytalny, 62 lata, ma zostać do roku 2030 podniesiony do 64 lat.

Francja podwyższy wiek emerytalny. Premier Borne przedstawiła plan reformy
Francja podwyższy wiek emerytalny. Premier Borne przedstawiła plan reformy
fot. Xose Bouzas / / Hans Lucas Agency

"Zdaję sobie dobrze sprawę z tego, że zmiana naszego systemu emerytalnego rodzi obawy i pytania u Francuzów" - powiedziała premier podczas konferencji prasowej i podkreśliła, że zadaniem rządu będzie pozyskanie publicznej aprobaty dla reformy.

"Przedstawiamy dzisiaj projekt, który zrównoważy nasz system emerytalny, projekt, który jest sprawiedliwy. (...) Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam zachować nasz model socjalny" - dodała Borne. Zapowiedziała też, że skłonna jest zaakceptować pewne modyfikacje rządowego projektu podczas debaty parlamentarnej. "Chcemy dialogu (...), a zatem ta prezentacja nie jest ostateczna" - podkreśliła.

Premier przypomniała, że we Francji odsetek osób pracujących w wieku 60-64 lata należy do najniższych w Europie, co pozbawia rynek pracy ludzi doświadczonych, kompetentnych i w pełni sił.

Jak jednak pisze Reuters, próba wprowadzenia podwyższenia wieku emerytalnego niemal na pewno wywoła protesty związków zawodowych i lewicowej opozycji, o ile w ogóle rząd zdoła pozyskać dla tego projektu większość parlamentarną.

Associated Press podaje, że jeszcze we wtorek wieczorem spotkają się liderzy ośmiu najważniejszych central związkowych, by ustalić datę rozpoczęcia protestów przeciwko planom rządu. Zdaniem agencji Reutera walka o wprowadzenie w życie tej reformy będzie dla prezydenta Macrona sprawdzianem jego zdolności do przeforsowania istotnych zmian.

Rząd będzie musiał podczas głosowania nad projektem w parlamencie liczyć na głosy opozycyjnej, centroprawicowej partii Republikanie (LR), ponieważ nie dysponuje wystarczającą większością, by przyjąć go głosami rządzącej koalicji. Jednak deputowani LR są podzieleni w tej sprawie i premier Borne nie może liczyć na to, że wszyscy oni poprą projekt ustawy emerytalnej - zwraca uwagę Reuters.

Od ponad 30 lat kolejne rządy Francji próbują przeforsować reformę emerytalną, co nieodmiennie prowadzi do paraliżujących kraj demonstracji. Macron, który zamierzał wdrożyć te zmiany w 2020 roku, przełożył je z powodu pandemii COVID-19. (PAP)

fit/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (7)

dodaj komentarz
franek_bez_franka2
Mam koleżankę pigułę we Włoszech. Do emerytury miała 3 miesiące. I nagle 5 lat dłużej. Do 67 roku życia.

samsza
Francuzi dzięki szczepionce żyją dłużej, więc to logiczny ruch, oparty o dane naukowe!
jas2
Toż podobno Polska ma najwcześniejszy wiek emerytalny. Tusk tak mówił, więc to na pewno prawda.
aszkenazyjski
Jesli herr Tuske mowil to prawda , prawda,,nawet , prawda. 3 x 15 prawda.

Wiarygodny swiadek wg. Tuske , zeznajacy o reklamowce z Biedronki , ktora wziol jego
syn Bak / Tusk tez prawda. Dziadzus byl w Wermacht, tyz prawda.

Czy jeszcze ten typ charata w gale?
men24a
Wśród państw UE najwyższy wynik odnośnie wieku emerytalnego osiągnęły Szwecja (41,9), Holandia (40,5), Dania (40,5) i Niemcy (38,7). Najgorzej sytuacja wygląda w Grecji (32,9), czy Polsce z wynikiem 33,5
pikawka
zaimportowana sila robocza moze miec nieco odmienne zdanie na ten temat tak samo jak i poprzednim razem kiedy plonely ich ulice :)

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki