Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Rusza "Głos Podatnika". Fiskus chce wiedzieć, co boli Polaków

Ministerstwo Finansów uruchamia projekt "Głos Podatnika"; dzięki internetowej aplikacji każdy będzie mógł zgłosić pomysł na naprawę polskiego systemu podatkowego albo ocenić propozycję zgłoszoną przez kogoś innego. MF uzyska źródło informacji m.in. o tym, jakie zmiany są potrzebne.

(Ministerstwo Finansów)

Minister finansów Tadeusz Kościński mówił podczas środowego briefingu poświęconego projektowi "Głos Podatnika", że resort finansów rozpoczyna podróż ku nowoczesnej administracji podatkowej.

"Naszą rolą jest słuchanie naszych klientów - naszych podatników, inwestowanie w polską gospodarkę pieniędzy, które otrzymujemy od podatników" - powiedział minister. Wyjaśnił, że ministerstwo uruchamia narzędzie, które pozwoli podatnikom przekazywać fiskusowi swoje pomysły dotyczące systemu podatkowego. Poinformował, że to część platformy "Twój głos", do której wchodzi także realizowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt "Głos przedsiębiorcy".

Minister wyjaśnił, że dostęp do aplikacji "Głos podatnika" będzie możliwy poprzez platformę twojglos.gov.pl, ale także przez stronę podatki.gov.pl. Ministerstwo będzie mogło zapoznać się z propozycjami dotyczącymi podatków, ale także opiniami rynku na temat przepisów czy barier utrudniających działalność. Poprzez aplikację będzie można zarejestrować pomysł, komentować go i wziąć udział w głosowaniu.

Jak powiedział Kościński, system pozwoli także konsultować pomysły resortu z rynkiem. "Wszyscy zobaczymy, co jest ważne, a co ważne nie jest" - powiedział.

Kościński był pytany, czy nie boi się zalewu różnych skarg i nieużytecznych pomysłów, w ocenę których będą musieli być zaangażowani urzędnicy MF. "Nie martwię się (...), im więcej pomysłów, tym lepiej" - odpowiedział.

Dodał, że to rynek poprzez głosowanie będzie weryfikował zgłaszane pomysły. Przyznał, że spodziewa się, iż przy użyciu aplikacji będą także wylewane żale wobec fiskusa, ale liczy na konstruktywne propozycje, które będzie można wdrażać.

Obecny na spotkaniu pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch powiedział, że serwis zostanie uruchomiony jeszcze w środę. Udostępniony w internecie formularz pozwoli zebrać pomysły, uwagi, sugestie i informacje od podatników.

"Chcemy dać możliwość łatwego przekazania swoich pomysłów, uwag, także negatywnych wobec systemu podatkowego (...). To będzie dla nas cenne źródło informacji o tym, jak kształtować system podatkowy w Polsce w kolejnych okresach" - mówił Koch.

Jak dodał, w pierwszej kolejności pomysły będzie można zgłaszać w trzech kategoriach: PIT, CIT, VAT, ale później ten zakres zostanie rozszerzony. Dostęp do usługi nie będzie wymagał logowania.

"Na stronie (...) będą widoczne także nasze pomysły, pomysły Ministerstwa Finansów, które będziemy chcieli przedyskutować z państwem w oparciu o ten portal, abyśmy na samym początku prac nad zmianami w systemie podatkowym w Polsce mogli wykorzystać państwa głos do odpowiedniego skonstruowania legislacji bądź zmian" - poinformował pełnomocnik.

Zaznaczył, że wszystkie pomysły będą weryfikowane przez specjalistów z MF, odpowiednie komórki i departamenty. "Do każdego zweryfikowanego pomysłu, który będzie na naszej stronie, udostępnimy i opublikujemy naszą odpowiedź" - tłumaczył przedstawiciel MF. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 jendreka

To oni jeszcze nie wiedzą? Ulica od dawna trąbią że nie chce podatków, a fiskus ciągle głuchy. Znów wydają miliony na jakieś aplikacje by stworzyć tylko pozory, że fiskus słuch a głosów masy.

! Odpowiedz
17 0 carlito1

Trolle zasypały???? Czy podwyżki nie dostały???? Zero ,ZERO!!! czerwonych łapek! A to wszystko poniżej nie jest przychylne dla władzy!

! Odpowiedz
10 11 zenonn

Po pierwsze uprościć, ujednolicic zasady,. Nie może byc tak że różni urzędnicy maja różne interpretacje tego samego lub zmienne w czasie. Interpretatorów eliminować
Nie może być tak, że Sąd Najwyższy wydaje wyrok a dla funkcjonariusza to tylko opinia nic nie znacząca. Funkcjonariusz do utylizacji
Ryba zepsuta jest od głowy
Bandytów kradnacyh podatki zacząć szukać od swoich. najpierw w ministerstwie i wśród naczelników, potem u biedoty. Urzędnicza kasta bez jakiejkolwiek odpowedzialności pastwi sie nad biedotą, bo więcej nie potrafi, czerpie zyski z przestępstw

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 25 wyrwin666

Likwidacja podatku dochodowego oraz odbiurokratyzowanie Państwa. Żeby wszystko dzięki takiemu ruchowi zaczęło się "spinać" likwidacja świadczeń socjalnych i zasiłków dla bezrobotnych.

! Odpowiedz
26 36 karbinadel

Polaków najbardziej boli rozbuchana do granic absurdu biurokracja, której największy wzrost nastąpił za rządów PiS. Jak również zmiany przepisów co kwartał, i coraz bardziej odczuwalne ograniczanie wolności gospodarczej

! Odpowiedz
3 30 sauk

Pomysł jest jeden, znany od dawna i sprawdzony. Nazywa się wysoka kwota wolna od podatku. Pomaga zarabiającym mniej, tym zarabiającym dużo nie robi różnicy. Promuje uczciwie pracujących, nie wspomaga darmozjadów.

! Odpowiedz
5 40 carlito1

Myślę, że moje pomysły ograniczenia ilości urzedasów. Jasne przepisy, liniowy VAT max 17% rezygnacja z pit.( Urzedasy na bruk:)) uproszczenie księgowości, rezygnacja z jpk dla małych, kas dla malutkich, zwiększenie płatności gotówką do 100.000zl. usunięcia blokady konta bankowego wg. Widzimisię urzedasa, rozpatrywanie spraw max 30dni. (Bez możliwości ciągnięcia w nieskończoność no. Stosowaniem tzw. dostarczenia brakujących dokumentów w 30 dniu....

Błąd Urzędnika = odpowiedzialność !!! Karna, finansowa!!!!

I wiele wiele innych pomysłów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.