Rusza "Głos Podatnika". Fiskus chce wiedzieć, co boli Polaków

2020-01-29 14:35, akt.2020-01-31 15:29
publikacja
2020-01-29 14:35
aktualizacja
2020-01-31 15:29

Ministerstwo Finansów uruchamia projekt "Głos Podatnika"; dzięki internetowej aplikacji każdy będzie mógł zgłosić pomysł na naprawę polskiego systemu podatkowego albo ocenić propozycję zgłoszoną przez kogoś innego. MF uzyska źródło informacji m.in. o tym, jakie zmiany są potrzebne.

/ Ministerstwo Finansów

Minister finansów Tadeusz Kościński mówił podczas środowego briefingu poświęconego projektowi "Głos Podatnika", że resort finansów rozpoczyna podróż ku nowoczesnej administracji podatkowej.

"Naszą rolą jest słuchanie naszych klientów - naszych podatników, inwestowanie w polską gospodarkę pieniędzy, które otrzymujemy od podatników" - powiedział minister. Wyjaśnił, że ministerstwo uruchamia narzędzie, które pozwoli podatnikom przekazywać fiskusowi swoje pomysły dotyczące systemu podatkowego. Poinformował, że to część platformy "Twój głos", do której wchodzi także realizowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt "Głos przedsiębiorcy".

Minister wyjaśnił, że dostęp do aplikacji "Głos podatnika" będzie możliwy poprzez platformę twojglos.gov.pl, ale także przez stronę podatki.gov.pl. Ministerstwo będzie mogło zapoznać się z propozycjami dotyczącymi podatków, ale także opiniami rynku na temat przepisów czy barier utrudniających działalność. Poprzez aplikację będzie można zarejestrować pomysł, komentować go i wziąć udział w głosowaniu.

Jak powiedział Kościński, system pozwoli także konsultować pomysły resortu z rynkiem. "Wszyscy zobaczymy, co jest ważne, a co ważne nie jest" - powiedział.

Kościński był pytany, czy nie boi się zalewu różnych skarg i nieużytecznych pomysłów, w ocenę których będą musieli być zaangażowani urzędnicy MF. "Nie martwię się (...), im więcej pomysłów, tym lepiej" - odpowiedział.

Dodał, że to rynek poprzez głosowanie będzie weryfikował zgłaszane pomysły. Przyznał, że spodziewa się, iż przy użyciu aplikacji będą także wylewane żale wobec fiskusa, ale liczy na konstruktywne propozycje, które będzie można wdrażać.

Obecny na spotkaniu pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch powiedział, że serwis zostanie uruchomiony jeszcze w środę. Udostępniony w internecie formularz pozwoli zebrać pomysły, uwagi, sugestie i informacje od podatników.

"Chcemy dać możliwość łatwego przekazania swoich pomysłów, uwag, także negatywnych wobec systemu podatkowego (...). To będzie dla nas cenne źródło informacji o tym, jak kształtować system podatkowy w Polsce w kolejnych okresach" - mówił Koch.

Jak dodał, w pierwszej kolejności pomysły będzie można zgłaszać w trzech kategoriach: PIT, CIT, VAT, ale później ten zakres zostanie rozszerzony. Dostęp do usługi nie będzie wymagał logowania.

"Na stronie (...) będą widoczne także nasze pomysły, pomysły Ministerstwa Finansów, które będziemy chcieli przedyskutować z państwem w oparciu o ten portal, abyśmy na samym początku prac nad zmianami w systemie podatkowym w Polsce mogli wykorzystać państwa głos do odpowiedniego skonstruowania legislacji bądź zmian" - poinformował pełnomocnik.

Zaznaczył, że wszystkie pomysły będą weryfikowane przez specjalistów z MF, odpowiednie komórki i departamenty. "Do każdego zweryfikowanego pomysłu, który będzie na naszej stronie, udostępnimy i opublikujemy naszą odpowiedź" - tłumaczył przedstawiciel MF. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jendreka
To oni jeszcze nie wiedzą? Ulica od dawna trąbią że nie chce podatków, a fiskus ciągle głuchy. Znów wydają miliony na jakieś aplikacje by stworzyć tylko pozory, że fiskus słuch a głosów masy.
carlito1
Trolle zasypały???? Czy podwyżki nie dostały???? Zero ,ZERO!!! czerwonych łapek! A to wszystko poniżej nie jest przychylne dla władzy!
zenonn
Po pierwsze uprościć, ujednolicic zasady,. Nie może byc tak że różni urzędnicy maja różne interpretacje tego samego lub zmienne w czasie. Interpretatorów eliminować
Nie może być tak, że Sąd Najwyższy wydaje wyrok a dla funkcjonariusza to tylko opinia nic nie znacząca. Funkcjonariusz do utylizacji
Ryba zepsuta
Po pierwsze uprościć, ujednolicic zasady,. Nie może byc tak że różni urzędnicy maja różne interpretacje tego samego lub zmienne w czasie. Interpretatorów eliminować
Nie może być tak, że Sąd Najwyższy wydaje wyrok a dla funkcjonariusza to tylko opinia nic nie znacząca. Funkcjonariusz do utylizacji
Ryba zepsuta jest od głowy
Bandytów kradnacyh podatki zacząć szukać od swoich. najpierw w ministerstwie i wśród naczelników, potem u biedoty. Urzędnicza kasta bez jakiejkolwiek odpowedzialności pastwi sie nad biedotą, bo więcej nie potrafi, czerpie zyski z przestępstw
wyrwin666
Likwidacja podatku dochodowego oraz odbiurokratyzowanie Państwa. Żeby wszystko dzięki takiemu ruchowi zaczęło się "spinać" likwidacja świadczeń socjalnych i zasiłków dla bezrobotnych.
karbinadel
Polaków najbardziej boli rozbuchana do granic absurdu biurokracja, której największy wzrost nastąpił za rządów PiS. Jak również zmiany przepisów co kwartał, i coraz bardziej odczuwalne ograniczanie wolności gospodarczej
sauk
Pomysł jest jeden, znany od dawna i sprawdzony. Nazywa się wysoka kwota wolna od podatku. Pomaga zarabiającym mniej, tym zarabiającym dużo nie robi różnicy. Promuje uczciwie pracujących, nie wspomaga darmozjadów.
carlito1
Myślę, że moje pomysły ograniczenia ilości urzedasów. Jasne przepisy, liniowy VAT max 17% rezygnacja z pit.( Urzedasy na bruk:)) uproszczenie księgowości, rezygnacja z jpk dla małych, kas dla malutkich, zwiększenie płatności gotówką do 100.000zl. usunięcia blokady konta bankowego wg. Widzimisię urzedasa, rozpatrywanie Myślę, że moje pomysły ograniczenia ilości urzedasów. Jasne przepisy, liniowy VAT max 17% rezygnacja z pit.( Urzedasy na bruk:)) uproszczenie księgowości, rezygnacja z jpk dla małych, kas dla malutkich, zwiększenie płatności gotówką do 100.000zl. usunięcia blokady konta bankowego wg. Widzimisię urzedasa, rozpatrywanie spraw max 30dni. (Bez możliwości ciągnięcia w nieskończoność no. Stosowaniem tzw. dostarczenia brakujących dokumentów w 30 dniu....

Błąd Urzędnika = odpowiedzialność !!! Karna, finansowa!!!!

I wiele wiele innych pomysłów

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki