REKLAMA

Fed napędził wzrosty na Wall Street

2016-09-22 22:05
publikacja
2016-09-22 22:05
Fed napędził wzrosty na Wall Street
Fed napędził wzrosty na Wall Street
fot. Joshua Roberts / / FORUM

Inwestorzy z Wall Street nie kupili „jastrzębiego” pohukiwania Fedu. Zaczęli za to intensywnie kupować zarówno akcje jak i obligacje. W czwartek nowojorskie indeksy kontynuowały rozpoczęty w środę ruch w górę.

Brak podwyżki stóp procentowych w USA, którym straszono rynki od połowy sierpnia, bardzo ucieszył nowojorskich inwestorów. Choć sam komunikat Fedu niemal zapowiadał podwyżkę „już” w grudniu, to reakcja Wall Street przypominała zachowanie dzieci, które właśnie otrzymały bożonarodzeniowe prezenty. W roli św. Mikołaja wystąpiła prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

Rezerwa Federalna robi, co tylko może, aby tylko nie przestraszyć graczy z nowojorskich parkietów. Nie dość, że po raz kolejny nie odważyła się na drugą w ciągu dekady (!) podwyżkę stóp, to jeszcze obniżyła oczekiwany poziom kosztów kredytu w „długim terminie”. Nawet jeśli w grudniu stopa funduszy federalnych drgnie w górę o 25 pb., będzie to ledwie cień poprzednich cykli, gdy w ciągu kilku kwartałów Fed potrafił podnieść stopy o 200-300 pb.

Reakcja głównych segmentów rynku finansowego była zgodna. W dół poszły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych (ich ceny wzrosły), dolar osłabił się względem euro, a złoto podrożało drugi dzień z rzędu.

Kolejne odwleczenie normalizacji polityki pieniężnej w USA w dość oczywisty sposób przełożyło się na wyższe wyceny akcji. W końcu to przede wszystkim rekordowo niskie stopy procentowe w ostatnich latach napędzały hossę na Wall Street.

W czwartek S&P500 zyskał 0,65%, notując najsilniejszą dwudniową zwyżkę od dwóch miesięcy. Dow Jones zyskał niemal sto punktów, czyli 0,54%. Nasdaq po zwyżce o 0,84% drugi raz z rzędu ustanowił historyczne maksimum.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~RICO
Grają pod "zwyrodniały rynek banksterów" !
~KIMDZONGTUSK
najważniejsze, że rynki są zadowolone !!!! najmniej w polityce banków centralnych chodzi o realną gospodarkę; babcia zrobiła błąd nie podnosząc stóp, rynek był już na to gotowy tak niedlugo znowu się pojawi niepewność, spekulacje....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki