REKLAMA

Dolar stracił po Fedzie. Złoto zyskało

2016-09-22 08:56
publikacja
2016-09-22 08:56
United States government work

Mimo trzech głosów za podwyżką stóp procentowych po środowej decyzji Fedu notowania eurodolara ruszyły w górę, ciągnąc za sobą kurs złota. Dolarowi nie pomógł nawet wzrost oczekiwań na podwyżkę w grudniu.

W czwartek o 8:30 euro wyceniano na 1,1225 dolara, czyli o 0,3% wyżej niż na zamknięciu środowych notowań. Przed wieczorną publikacją komunikatu FOMC kurs EUR/USD wynosił ok. 1,1159. Zatem od tego momentu euro zyskało względem dolara przeszło pół procent.

/ Bankier.pl

Słabnący dolar oraz brak podwyżki stóp w USA sprawiły, że dolarowa cena złota wzrosła z 1.325 do 1.333 USD za uncję w czwartek rano. W ten sposób kurs żółtego metalu doszlusował do 200-sesyjnej średniej kroczącej, poniżej której znalazł się miesiąc temu.

/ Bankier.pl

Reakcja rynków na wrześniowy komunikat z Rezerwy Federalnej jest dość zastanawiająca. Z jednej strony brak i tak mało prawdopodobnej podwyżki osłabił dolara oraz wzmocnił złoto i wyprowadził Nasdaq na nowy rekord wszech czasów.

Z drugiej strony zarówno treść komunikatu FOMC (w którym można doszukać się zapowiedzi podwyżki w bliżej nieokreślonym czasie), jak i aż trzy głosy (z dziesięciu) za podwyżką we wrześniu sugerują, że Fed jest gotowy podnieść stopy w grudniu. Implikowane z kontraktów terminowych prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki wzrosło z ok. 54% do przeszło 58% - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

Stopa funduszy federalnych (w %). / Rezerwa Federalna

Jednakże reakcja rynku może sugerować, że inwestorzy tracą wiarę w jakiekolwiek „jastrzębie” zapowiedzi banku centralnego Stanów Zjednoczonych. To nie dziwi tych, którzy obserwowali środową konferencję prasową Janet Yellen. Szefowa Fedu nie potrafiła przekonująco wytłumaczyć, dlaczego gospodarka USA z jednej strony jest w świetnej formie, ale z drugiej jest za wcześnie na drugą w ciągu dekady podwyżkę stóp. Pani Yellen kilkukrotnie użyła określenia „przegrzana” odnośnie do gospodarki USA, co przy dynamice PKB zbliżonej do 1% zakrawa na kpinę.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z września 2016 r. / Rezerwa Federalna

Równocześnie członkowie FOMC po raz kolejny obniżyli swoje oczekiwania względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych w „dłuższym terminie”. Obecnie jest to zaledwie 3% - czyli poziom bardzo niski jak na historyczne standardy. Być może to właśnie ta subtelna różnica w rozkładzie „fedokropek” doprowadziła do tak jednoznacznie „antydolarowej” reakcji rynków.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~xd
jakie wzrosty na złocie teraz spekulacje są wzrosty były i mozna bedzie powiedzieć o nich jak złoto wzrośnie wyżej do 1400 a teraz idzie i się cofa to nie wzrosty przed kazdym ważnym posiedzeniem FED czy innych banków centralnych złoto spada a póżniej 2 % wzrostów a na drógi dzień spadek to co to za wzrosty , banki jakie wzrosty na złocie teraz spekulacje są wzrosty były i mozna bedzie powiedzieć o nich jak złoto wzrośnie wyżej do 1400 a teraz idzie i się cofa to nie wzrosty przed kazdym ważnym posiedzeniem FED czy innych banków centralnych złoto spada a póżniej 2 % wzrostów a na drógi dzień spadek to co to za wzrosty , banki centralne nie robią nic to i złoto się buja
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Michał_
Zakupy jakie zakupy czas robić bo to szerokie pojęcie jaśniej proszę
~Michał_
Kto nie kupił na long ten tylko może popatrzeć jak bańka rośnie tylko jak walnie to fajnie nie będzie
~Marvin
No to popłynąłem na dolarach, trzeba chyba pozbyć się tej waluty. Perspektywy wzrostu dolara w stosunku do pln MIZERNE. Nie podwyższenie stóp procentowych to decyzja polityczna, większość FED to demokracji, a nie można zaszkodzić teraz Hilarii w wyborach.
~Olo
Matko.moje 9koła. Już 0.08 w piach
~czlowiek
Nie na temat ,gdybym ja wygrala w RMF FM pol miliona zl.TO polowe dla redaktorki tak od serca ,pewnie nikt w to nie wierzy ,A widzicie sa jeszcze inni ludzie ,No i tak nie wierzycie trudno..........
~cotamdolar
Stowarzyszenie Oburzeni, złożyło do prokuratury rejonowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy. Do wniosku dołączony jest też wniosek o tymczasowy areszt dla HGW.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki