REKLAMA

Fed podzielony, ale stopy wciąż bez zmian

2016-09-21 20:00
publikacja
2016-09-21 20:00
YAY Foto

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzymał bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,25-0,50%. Decyzja ta wywołała podział w ramach Komitetu: za podwyżką zagłosowało trzech jego przedstawicieli. Prawdopodobnie nastąpi ona dopiero w grudniu.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. Rynek terminowy wyceniał prawdopodobieństwo podwyżki na zaledwie 18%. Ale po raz pierwszy od grudnia 2014 przeciwko większości (i prezesowi) zagłosowało aż trzech (z dziesięciu) członków FOMC. Za podwyżką o 25 pb. optowali Esther L. George, Loretta J. Mester oraz Eric Rosengren. W lipcu za podwyżką zagłosowała jedynie pani Esther George.

Stopa funduszy federalnych (w %) / Fed z St. Louis

Decyzja była zgodna oczekiwaniami ekonomistów. Rynek terminowy wyceniał prawdopodobieństwo podwyżki na zaledwie 18%.

„Komitet sądzi, że kwestia podwyżki stopy funduszy federalnych uległa wzmocnieniu, ale nie została przesądzona” – to chyba kluczowa fraza wrześniowego komunikatu FOMC. Kierownictwo Fedu dodało, że chce poczekać na kolejne dowody potwierdzające poprawę kondycji rynku pracy i powrót inflacji do 2%.

Pozostała część komunikatu uległa niewielkim zmianom względem lipca. Oceniając stan gospodarki, Komitet odnotował przyspieszenie wzrostu gospodarczego i dalszą poprawę na rynku pracy. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, zauważono rosnącą konsumpcję oraz słabość inwestycji. Nie pojawiło się za to spostrzeżenie, że inflacja bazowa CPI już przekracza 2%.

W grudniu 2015 roku Rezerwa Federalna dokonała pierwszej od 2006 roku podwyżki stopy funduszy federalnych, po 7  latach zrywając z polityką zerowych stóp procentowych. Choć z projekcji członków FOMC wynikały trzy bądź cztery podwyżki w 2016 roku, póki co nie doczekaliśmy nawet jednej.

Jak co kwartał wraz z komunikatem FOMC opublikowano projekcje makroekonomiczne członków Komitetu.  Najważniejsza z nich była projekcja dotycząca pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych (tzw. fedokropki). Tylko 3 z 17 fedowskich decydentów nie chciałoby podnieść stóp do końca roku. W czerwcu, co do zasadności podwyżki panowała pełna zgoda.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z września 2016 r. / Rezerwa Federalna

Na koniec 2017 roku większość członków FOMC (zarówno tych mających prawo głosu jak i niegłosujących) widziałoby stopy nie niższe niż 1,125% (środek przedziału 1,00-1,25%).  Oznaczałoby to zaledwie dwie podwyżki w przyszłym roku (i jedną w 2016 r.). W czerwcu „fedokropki” sygnalizowały o jedną podwyżkę (o 25 pb.) więcej.

Coraz niżej osuwa się też mediana pożądanego poziomu stóp w „długim terminie”, która we wrześniu 2016 r. spadła do zaledwie 3%. Jeszcze w czerwcu było to 3,25%, a dwa lata temu 3,75%.

W tym roku FOMC zbiera się jeszcze dwukrotnie: 1-2 listopada oraz 13-14 grudnia.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~Alex
W listopadzie przyjdzie Trump i caly ten FED pozamiata.
~Andy
Gospodarstwa w US sa najbardziej zadluzone od czasu kryzysu, znow na kartach kredytowych. To jest zaklete kolo, powrocili do pozyczania bo tani kredyt a teraz jak podniosa stopy to odsetki beda wieksze I wielu Amerykanow znow czekaja problemy, moze bankructwa. Tym razem moze byc banka samochodowa choc zadluzenie z tego tytulu to Gospodarstwa w US sa najbardziej zadluzone od czasu kryzysu, znow na kartach kredytowych. To jest zaklete kolo, powrocili do pozyczania bo tani kredyt a teraz jak podniosa stopy to odsetki beda wieksze I wielu Amerykanow znow czekaja problemy, moze bankructwa. Tym razem moze byc banka samochodowa choc zadluzenie z tego tytulu to tylko billion (1000 miliardow) $$$, duzo mniej niz przy kryzysie nieruchomosci. Podwyzka stop do 3% spowoduje kryzys
~RPawłowski
Wielkie BUUUUM znowu odłożone. Będzie jeszcze większe BUUUUUUUM!!!
~zjedz_je_równo
Z tymi podwyżkami to zachowujecie się jak wiejski synoptyk - w myśl zasady, że skoro przez dwa tygodnie nie padało, to w trzecim na pewno będzie. I co? I g.!
~man
podwyzki stop w usa to bajki dla naiwniakow dodatkowo wspierane przez banksterow.niebedzie zadnych podwyzek bo usa na to nie stac- sa zbyt zadluzeni. co wiecej moga byc tylko obnizki stop. usa drukuje dolary ktore powoduja ze gospodarka jest ciagle. na sterydach ale kupowac te dolary ma juz caly swiat aby nie bylo hiperinflacji.tak podwyzki stop w usa to bajki dla naiwniakow dodatkowo wspierane przez banksterow.niebedzie zadnych podwyzek bo usa na to nie stac- sa zbyt zadluzeni. co wiecej moga byc tylko obnizki stop. usa drukuje dolary ktore powoduja ze gospodarka jest ciagle. na sterydach ale kupowac te dolary ma juz caly swiat aby nie bylo hiperinflacji.tak to wyglada. usa oszukuje caly swiat a naiwniacy daja sie na to nabrac.
~Michał_
Panowie zazdrości my takiego poziomu Ameryce i tyle, bo po nas się już depta jak na deptaku i sRa na nasz rynek finansowy dobrej nocy
~poldek
Na longer run średnia to 2,875%, połowa decydentów widziałaby bowiem 2,75% i mniej, a połowa 3% i więcej. Mediana jest w przypadku remisu dominantą, choć wyraźnie widać duże skupienie na 2,75% i 2,5%, w przeciwieństwie, do dwóch samotnych wilków gdzieś w chmurach. Bardziej prawdopodobne więc będzie 2,75%, do tego Na longer run średnia to 2,875%, połowa decydentów widziałaby bowiem 2,75% i mniej, a połowa 3% i więcej. Mediana jest w przypadku remisu dominantą, choć wyraźnie widać duże skupienie na 2,75% i 2,5%, w przeciwieństwie, do dwóch samotnych wilków gdzieś w chmurach. Bardziej prawdopodobne więc będzie 2,75%, do tego tendencja malejąca.
~Reporter
Hahaha: Na pytanie w CNBC do jednego fircyka dlaczego pomimo to market dzisiaj rośnie. On przebił wszystkich i powiedział że „inwestorzy” po prostu nie wierzą że Fed nie podniesie ! A ja wiem że Markiet w USA jest sterowany za jednego biurka i ma rosnąć aby FED mógł spokojnie wprowadzić ujemne stopy procentowe natomiast Hahaha: Na pytanie w CNBC do jednego fircyka dlaczego pomimo to market dzisiaj rośnie. On przebił wszystkich i powiedział że „inwestorzy” po prostu nie wierzą że Fed nie podniesie ! A ja wiem że Markiet w USA jest sterowany za jednego biurka i ma rosnąć aby FED mógł spokojnie wprowadzić ujemne stopy procentowe natomiast reszta „inwestorów” Ma ganiać za trę-dem sterowanym jak stado hien, to może też coś zyskają. Tak rynki jeszcze urosną złoto będzie balansować w granicy 1300?$ i to wszystko do momentu aż się wymknie ten bałagan spod kontroli. Przypominam że obecnie całemu światu ta sytuacja odpowiada i nikt nie chce Armagedonu.
~KIMDZONGTUSK
nie całemu światu, tylko banksterom. Polityka banków centralnych szkodzi realnej gospodarce na co mamy dowody z ostatnich mniej więcej 7 lat; ale generalnie zgoda
~KIMDZONGTUSK
" trwa sesja pytań i odpowiedzi. W jednej z nich pojawiło się stwierdzenie, że Fed jest generalnie zadowolony z kondycji gospodarki i solidnego wzrostu zatrudnienia." buhahahahaha ale ściema, jest super tylko jakoś stóp podnieśc nie mogę :-)))) ściema na maksa . no ale to fed

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki