REKLAMA

"FT": gospodarka Rosji trzyma się lepiej, niż się spodziewano, ale sankcje ją zadławią

2022-08-19 21:22
publikacja
2022-08-19 21:22
"FT": gospodarka Rosji trzyma się lepiej, niż się spodziewano, ale sankcje ją zadławią
"FT": gospodarka Rosji trzyma się lepiej, niż się spodziewano, ale sankcje ją zadławią
fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / / Reuters

Po niemal sześciu miesiącach od inwazji na Ukrainę rosyjska gospodarka, mimo najostrzejszych jak dotychczas sankcji, trzyma się lepiej, niż można było się spodziewać, ale nie znaczy to, że te sankcje nie działają - pisze w piątek dziennik "Financial Times".

Jak wskazuje "FT", od czasu upadku Związku Sowieckiego Rosja nie stanęła w obliczu wstrząsu gospodarczego na taką skalę. Wylicza, że połowa jej rezerw walutowych o wartości 640 mld dolarów jest zamrożona, kilka czołowych banków odcięto od międzynarodowego systemu płatności, rosyjska ropa naftowa jest sprzedawana z rabatem ok. 20 dolarów za baryłkę, a ok. 1000 zachodnich firm, które według jednego z szacunków wytwarzały 40 proc. PKB Rosji, ograniczyło działalność.

"A jednak sześć miesięcy po tym, jak agresja Władimira Putina wywołała najostrzejsze zachodnie sankcje wobec Moskwy, gospodarka Rosji trzyma się lepiej, niż wielu się spodziewało" - pisze "FT", dodając, że sankcje nie osłabiły jeszcze zdolności Moskwy do dalszej walki.

Gazeta wyjaśnia, że szybkie posunięcia rosyjskiego banku centralnego, który wprowadził kontrolę kapitału i gwałtownie podniósł stopy procentowe, ustabilizowały rubla, wyższe ceny ropy na świecie zrównoważyły "rosyjski rabat", a rosnąca sprzedaż do Chin, Indii i Turcji pomogła zrównoważyć spadający eksport do UE. Dodaje, że wiele wycofujących się zachodnich firm nie odeszło całkowicie lub sprzedało je lokalnym nabywcom, więc aktywa nadal działają, a zwiększony handel z dużymi rynkami wschodzącymi, zwłaszcza z Turcją, zapewnił kolejną poduszkę. W efekcie rosyjski bank centralny przewiduje obecnie, że PKB skurczy się w tym roku o uciążliwe, ale nie katastrofalne 4-6 proc., a MFW przewiduje spadek o 6 proc., podczas gdy w kwietniu mówił o 8,5 proc.

Biorąc pod uwagę, że mieszkańcy Europy - mniej przyzwyczajeni do trudów niż Rosjanie i bardziej skłonni do wychodzenia na ulice - stają w obliczu bezprecedensowych podwyżek rachunków za ogrzewanie, Putin może uważać, że Rosja jest lepiej przygotowana do wytrzymania gospodarczego bólu niż wiele krajów zachodnich - pisze "FT", ale podkreśla: "Byłby w błędzie. Sankcje nigdy nie miały doprowadzić do natychmiastowego załamania rosyjskiej gospodarki. Z czasem jednak zachodnie środki stają się coraz ciaśniejszą pętlą, a koszty dla Rosji będą się kumulować".

Dziennik przekonuje, że zachodnie demokracje będą musiały wytrwać: nadal muszą zrobić więcej, by zmniejszyć dochody Rosji z energii, a jednocześnie tak zmodyfikować przygotowywane w UE embargo na ropę, aby nie zaszkodziło ono bardziej demokratycznemu światu niż Moskwie. Muszą lepiej przygotować swoje społeczeństwa, poprzez komunikaty i bezpośrednie wsparcie, na wzrost cen energii, a także zintensyfikować działania mające na celu zniechęcenie Pekinu, Delhi i Ankary do pomagania Moskwie w znoszeniu sankcji.

Według "FT" największe skutki dla Rosji może mieć nie tyle utrata zachodnich rynków energetycznych, co zachodnich technologii i komponentów, których Pekin lub inni nie są w stanie całkowicie zastąpić, a to osłabi gospodarkę, w tym także kompleks wojskowo-przemysłowy.

"Istnieją podobieństwa z ograniczeniami eksportu zaawansowanych technologii do Związku Sowieckiego po jego inwazji na Afganistan w 1979 roku. Zahamowało to wzrost gospodarczy Związku Sowieckiego i pogłębiło jego zacofanie technologiczne, co w połączeniu ze spadającymi cenami energii wywołało głęboki kryzys pod koniec lat 80. Sankcje być może nie zmniejszyły jeszcze zdolności Putina do prowadzenia wojny na Ukrainie. Ale poprzez ich nałożenie prezydent Rosji mógł zdegradować swoją zdolność do prowadzenia długiej kampanii lub do rozpoczęcia podobnej wojny konwencjonalnej na dużą skalę w przyszłości" - konkluduje "Financial Times".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (46)

dodaj komentarz
xqwztsa
Nicki trolli się zmieniają, ale pisać sprytniej nie potrafią i za łatwo ich poznać. ^^ To nie jest bankier.pl tylko troller.ru.
darius19
powtornie przypomne ruskim trollom: to Rosja napadla na Ukraine - a nie odwrotnie
to Rosja jest agresorem, to Putin nasladuje Hitlera
i zadne pomowienia, insynuacje itp.. tego nie zmienia
darius19
widze trolli Putlera "trolley","endes".... Zaden nie napisze ze to Putin to szambo zgotowal a Rosja - kraj bandycki - napada na slabszych sasiadow. Trza pomagac sasiadom ktorych napadli bandyci
trolley
Czy ci się podoba czy nie są granice pomocy. A tak w ogóle idź zebrać na amerykańskie fora. Chyba nie muszę tłumaczyć czemu.
endes
Spać dziadku bo już po Wuadomosciach TVP
prs odpowiada (usunięty)
Na Wolyniu rusy robily - jak widac nadal robia, ty teraz tez to robisz - podpuszczali narody przeciwko sobie.

Z tego slyna rusole - z bezmyslnosci, z braku pomyslunku.

Dlatego ze zawsze bali sie wladzy, zawsze byli pod butem - cara, stalina, wladzy - nigdy nie byli, nie sa, i nie beda wolni.
Nie wiedza co to znaczy..
xqwztsa odpowiada (usunięty)
Akurat ja znałem osobę uratowaną z Wołynia przez Ukraińca. Wywoził dzieci ratując ich przed UPA. Dziecko jesteś i mało wiesz. Gdybyś był starszy i mądrzejszy to może kilkanaście lat temu byś podpytał. Może obok ciebie też mieszkał ktoś z Wołynia. Pogadałbyś i nie pisałbyś bredni uroczystym tonem.
trolley
Szwajcarzy, SZWAJCARZY k! każą swojej ludności gromadzić drewno kominkowe i świeczki. Dalej udawajmy że się nic wielkiego nie dzieje.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki