EuroPKB: Polska tymczasowym liderem wzrostu w UE

Polska gospodarka rośnie najszybciej w UE, jeśli pod uwagę wziąć tylko te kraje, dla których Eurostat podał już stosowne dane.

W drugim kwartale dynamika PKB w strefie euro i całej UE utrzymała się na stabilnym kursie. Jak wynika z danych Eurostatu, w obu obszarach dynamika wzrostu wyniosła 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 2,2 proc. w ujęciu rocznym.

Wyniki kwartalne stanowią powtórkę z pierwszego kwartału, z kolei w ujęciu rocznym strefa euro (2,5 proc.) nieznacznie wyprzedziła wówczas całą Unię (2,4 proc.), więc możemy mówić o lekkim osłabieniu.

Polska na czele

Czołówkę państw o największym wzroście gospodarczym w drugim kwartale ponownie zdominowały kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Listę otwiera Polska, która jako jedyna może pochwalić się wzrostem na poziomie 5 proc.

(Eurostat)

Istotna uwaga – w krajowym przekazie najczęściej na pierwszy plan wychodzi obliczana przez GUS dynamika niewyrównana sezonowo (ta wyniosła 5,1 proc.), z kolei Eurostat do porównań bierze dynamikę wyrównaną sezonowo (czyli 5 proc.). O danych GUS pisaliśmy dziś w artykule „Wzrost PKB w drugim kwartale: piątka z przodu utrzymana”.

Drugi miejsce przypadło Węgrom (4,4 proc.), a trzecie ex aequo Łotwie i Rumunii (4,2 proc.). Unijną stawkę zamykają natomiast Dania (0,8 proc.), Włochy (1,1 proc.) oraz Wielka Brytania i Belgia (1,3 proc.).

Warto pamiętać, że Eurostat wciąż nie podał danych dla kilku krajów. Wciąż oczekujemy na raporty z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii, które mogą zmienić sytuację w tabeli - np. w pierwszym kwartale irlandzki wzrost sięgnął 10 proc., a luksemburski wyniósł 5,1 proc. Na uzupełnienie tych danych poczekać musimy do finalnego raportu, który opublikowany zostanie 7 września.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ernst

OK, ale wzrost w oparciu głównie o konsumpcję to jednak trochę wydmuszka.

! Odpowiedz
7 44 silvio_gesell

Do końca roku będzie 4,5%

! Odpowiedz
78 56 jkendy

Żeby ostudzić trochę atmosferę to pamiętajcie ze brytyjskie 1,3% to w wartościach bezwzględnych jest więcej niż polskie 5%.

! Odpowiedz
10 14 b43

Żeby nie stawiać całej matematyki na głowie, gdyby istniały tylko 2 gospodarki, Polski i Wielkiej Brytanii, Polska cały czas rozwijała by się w tempie 5%, a Wielka Brytania w tempie 1,3%, to... w którymś momencie cała gospodarka brytyjska stała by się gospodarką Polski :) Czysta magia procentu składanego. ;)

! Odpowiedz
10 78 sonmi451

W roku 2000 dystans do Włoch wynosił 20 lat. Obecnie jest to 5-6. Podobnie z Hiszpanią. Portugalię chyba właśnie teraz wyprzedzamy.
Jeśli chodzi o Włochy, które mają olbrzymie zadłużenie i słabe perspektywy myślę, że możemy dogonić do końca przyszłej perspektywy UE. Hiszpanię o 4 lata później, bo rozwija się szybciej.

Potem jest dłuższa przerwa i... kulejąca Francja, która do 2006 roku była na poziomie.....Włoch.

Źródło: IMF, PKB per capita (ppp)

WIĘCEJ NA : TEMIDA CONTRA SM

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 34 glos_rozsadku

tylko, że to nie świadczy o tym jacy my jesteśmy super tylko jacy oni słabi.

! Odpowiedz
38 3 ajwaj odpowiada glos_rozsadku

wlasnie, zawsze sie znajdzie menel, co jest gorszy
a porównujac m.in. z Azja (BEZ dlugów) po wywieszeniu tam kompradorów jest cienko,
Za dlugi-kredyty na pokolenia cós zrobic nie zawsze ma sens :) Czasem lepiej ta kase przebalowac za naszego zycia

! Odpowiedz
88 61 doradca-praktyk

Brawo POLSKA! To my nadajemy ton rozwoju Europie. Mamy zdolnych przedsiębiorców i pracowitych pracowników. W dodatku ten rząd nie okrada obywateli, co zwiększa konsumpcję wewnętrzną.

! Odpowiedz
44 65 glos_rozsadku

mnie okradł.

! Odpowiedz
49 76 glos_rozsadku odpowiada glos_rozsadku

bo zadłużył Polskę wbrew mojej woli i moje podatki dał na 500+

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil