REKLAMA
DZIEŃ UE

Euro najtańsze od wybuchu wojny. Kurs dolara nie pogłębił tegorocznego dołka

Krzysztof Kolany2023-05-09 09:58główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-09 09:58

Kurs euro osiągnął najniższy poziom od 23 lutego 2022 roku, schodząc do poziomów przedwojennych. Nowego dołka nie ustanowiły za to notowania dolara, który w ostatnich 24 godzinach umocnił się względem europejskiej waluty.

Euro najtańsze od wybuchu wojny. Kurs dolara nie pogłębił tegorocznego dołka
Euro najtańsze od wybuchu wojny. Kurs dolara nie pogłębił tegorocznego dołka
fot. Konektus Photo / / Shutterstock

We wtorek nad ranem kurs euro osiągnął poziom 4,5515 zł i w ten sposób wyznaczył nowe tegoroczne minimum, równocześnie naruszając lokalne minima z końcówki maja 2022 roku. Po raz ostatni tańsze euro widzieliśmy przed wybuchem wojny na Ukrainie.

Teraz w grze jest scenariusz zejścia kursu euro do strefy 4,48-4,50 zł wyznaczany przez lokalne minima z lutego ’22. Od Wielkanocy kurs EUR/PLN obniżył się już o 10 groszy, zaskakując przy tym zdecydowaną większość analityków. Jeszcze pod koniec kwietnia rynkowy konsensus zakładał, że do końca 2023 roku złoty się nie umocni i że zakończymy go z euro po ok. 4,70 zł.

Reklama

- Według naszej oceny brak jest obecnie nowych, pozytywnych impulsów płynących zarówno z rynku lokalnego czy otoczenia globalnego, uzasadniających dalsze umocnienie złotego w najbliższych dniach. Zdecydowanie większe jest prawdopodobieństwo zapoczątkowania korekty spadkowej na złotym pod wpływem mocniejszych od oczekiwań i wspierających dolara danych inflacyjnych z USA (środa) czy bardziej gołębiego przekazu prezesa NBP podczas konferencji komentującej decyzję RPP (czwartek). Stąd do końca tygodnia oczekujemy odbicia kursu EUR/PLN w kierunku 4,60 - napisali w Dzienniku Rynkowym ekonomiści PKO BP.

Delikatny zwrot „na południe” zaobserwowaliśmy już na parze euro-dolar, która we wtorek rano notowana była na poniżej 1,10 euro za dolara. W rezultacie kurs dolara na polskim rynku nie pogłębił tegorocznego minimum, rosnąc do 4,1544 zł.

Bez większych zmian pozostała sytuacja na rynku franka szwajcarskiego. Kurs CHF/PLN kształtował się na poziomie 4,6549 zł. Od listopada na parze frank-złoty mamy do czynienia z konsolidacją w zakresie 4,65-4,85 zł.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki