REKLAMA

Ekspert: Wyzwaniem jest łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy

2023-05-26 06:17
publikacja
2023-05-26 06:17

Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami; dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy – powiedziała PAP radca prawny Monika Jurkiewicz. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy - dodała.

Ekspert: Wyzwaniem jest łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy
Ekspert: Wyzwaniem jest łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy
fot. Lukas Coch / / Reuters

"To właśnie stawia kobiety przed trudnym wyzwaniem łączenia pracy z wychowaniem dziecka, ale też przed koniecznością bycia +na bieżąco+ z nieustannie zmieniającą się sytuacją zawodową" – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że bywają to naprawdę skomplikowane organizacyjnie i zawodowo wyzwania. "Z pewnością ułatwieniem dla mam są zmiany, jakie weszły w życie 26 kwietnia 2023 r. w ramach nowelizacji przepisów Kodeksu pracy, czyli nowelizacji nazywanej skrótowo work – life balance" – wspomniała.

Pracownik też rodzic. Najważniejsze zmiany dla zatrudnionych matek i ojców w pigułce

Polski Kodeks pracy został dostosowany do przepisów Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to wyższy zasiłek macierzyński na poziomie 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, dłuższy urlop rodzicielski oraz skrócenie czasu, w który można wykorzystać urlop ojcowski. Przeanalizowaliśmy zmiany w zasiłkach dla rodziców, które weszły w życie od 26 kwietnia 2023 roku.

Jurkiewicz zwróciła uwagę na zmiany, które są najkorzystniejsze dla mam. Zarówno dla tych powracających na rynek pracy po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz dla tych, które chcą łączyć pracę z wychowaniem dziecka.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Wprowadzenie nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego dla ojców w wymiarze 9 tygodni z pewnością przyczyni się do wyrównania obowiązków pomiędzy rodzicami i spowoduje, że mamom łatwiej będzie godzić pracę z rodzicielstwem" – stwierdziła.

Zaznaczyła także, że zwiększenie zakresu ochrony w związku z macierzyństwem niewątpliwie przyczyni się do większego bezpieczeństwa mam korzystających z uprawnień rodzicielskich.

Wspomniała także o wprowadzeniu tzw. elastycznej organizacji pracy, o którą każda mama może wnioskować.

Ponadto wymieniła zwiększenie ochrony, jeśli chodzi o pracę w godzinach nadliczbowych, a także zwiększenie ochrony dla pracowników po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu wychowawczego polegające na konieczności dopuszczenia ich do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe - na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które obowiązywałyby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.

Przypomniała, że nie można zapominać o świadczeniach, jakie mogą otrzymywać mamy w związku z urodzeniem, czy dalej wychowywaniem dziecka.

"Z pewnością mamy - czy ściślej mówiąc rodzice - mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Mogą liczyć nie tylko na 500 plus, lecz także na becikowe, kosiniakowe, świadczenie +za życiem+, zasiłek macierzyński, 12 tysięcy na dziecko, dobry start, ulgę podatkową na dziecko, zasiłek rodzinny, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dodatek z tytułu urodzenia dziecka, zasiłek wychowawczy, kartę dużej rodziny czy dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki do dziecka" – wymieniła Jurkiewicz.

Zaznaczyła, że nie są to wszystkie świadczenia na dziecko obowiązujące w 2023 roku.

"Rodzice mają obecnie szereg ułatwień zarówno prawnych jak i finansowych, aby móc sprostać wyzwaniom związanych z wychowaniem dzieci" – podsumowała Jurkiewicz.

Monika Jurkiewicz jest radcą prawnym, specjalistą i praktykiem prawa pracy, ochrony danych osobowych oraz odpowiedzialności za produkt. Jest członkiem European Employment Lawyers Association.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki