REKLAMA

ETPCz piętnuje Turcję za zablokowanie YouTube'a

2015-12-01 12:46
publikacja
2015-12-01 12:46
ETPCz piętnuje Turcję za zablokowanie YouTube'a
ETPCz piętnuje Turcję za zablokowanie YouTube'a
/ youtube.com

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że tureckie władze naruszyły swobodę wypowiedzi blokując od maja 2008 roku do października 2010 roku dostęp w Turcji do serwisu YouTube.

Władze zablokowały YouTube'a na podstawie tureckiego ustawodawstwa twierdząc, że kilkanaście zamieszczonych tam filmów znieważa pamięć twórcy nowoczesnej Turcji Mustafy Kemala Ataturka, założyciela świeckiej Republiki, prezydenta kraju w latach 1923-38.

Sprawę do trybunału w Strasburgu wniosło trzech wykładowców prawa z Izmiru, Stambułu i Ankary, którzy poczuli się poszkodowani jako użytkownicy YouTube'a i bezskutecznie próbowali uchylić zakaz przed tureckimi sądami.

Uznali, że decyzja władz jest zamachem na gwarantowaną w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka swobodę wypowiedzi, która obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

Trybunał zgodził się z ich argumentacją.

"Blokada sprowadza się do ingerencji władzy publicznej w korzystanie z prawa gwarantowanego w art. 10 - głosi wyrok. - YouTube to ważne źródło informacji i jego zablokowanie sprawia, że niedostępne stają się informacje, do których brakuje dostępu w inny sposób. Ponadto ta platforma umożliwia pojawienie się dziennikarstwa obywatelskiego, co pozwala na rozpowszechnianie informacji politycznych ignorowanych przez media tradycyjne". (PAP)

kot/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~af
Art 2 tej samej Konwencji mówi: "może podlegać takim wymogom formalnym, warunkom, ograniczeniom i sankcjom, jakie są przewidziane przez ustawę i niezbędne w społeczeństwie demokratycznym w interesie bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego, ze względu na konieczność Art 2 tej samej Konwencji mówi: "może podlegać takim wymogom formalnym, warunkom, ograniczeniom i sankcjom, jakie są przewidziane przez ustawę i niezbędne w społeczeństwie demokratycznym w interesie bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego, ze względu na konieczność zapobieżenia zakłóceniu porządku lub przestępstwu, z uwagi na ochronę zdrowia i moralności, ochronę dobrego imienia i praw innych osób oraz ze względu na zapobieżenie ujawnieniu informacji tajnych lub na zagwarantowanie powagi i bezstronności władzy sądowej".
I sprawa jest prosta - mogli ograniczyć między innymi dla ochrony dobrego imienia :) Furtka zawsze się znajdzie :)
~wg
A czy zgodnie z tym art 10 Konwencji, gwarantuje wolność głoszenia poglądów??? bo sama wolność posiadania poglądów i ich otrzymywania to chyba zbyt mało :)
~zez
Na co komu takie trybunaly ktore nie moga nalozyc zadnych kar ani sakcji a jedyne co potrafia to "piętnować"?
~glos_rozsadku
żeby ciocia i szwagier mieli prace.
~rtg
dostaną pieniądze od UE to odblokują YouTube
~Alex
Zrobili to już ponad 5 lat temu.
~hehe odpowiada ~Alex
to ile dostali ?
~Alex odpowiada ~hehe
Allah jeden raczy wiedzieć.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki