EBC nie ruszył stóp. QE wygaśnie w tym roku

Europejski Bank Centralny zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, utrzymując ujemną stopę depozytową. W mocy pozostały też kluczowe ustalenia, jakie zapadły podczas czerwcowego posiedzenia Rady Prezesów.

(fot. Jan Pietruszka / YAY Foto)

„Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc.” – zakomunikował EBC.

Szans na rychłą normalizację ceny pieniądza w strefie euro praktycznie nie ma. „Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie" – czytamy w lipcowym komunikacie EBC.

Bez zmian pozostały także decyzje z czerwca, gdy kierownictwo EBC zdecydowało się ograniczyć skalę QE do 15 mld euro miesięcznie i zakończyć program skupu obligacji wraz z grudniem 2018 roku.

"Rada Prezesów będzie kontynuować zakupy netto w ramach programu skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie do końca września 2018. Na okres po wrześniu 2018 Rada przewiduje, że – o ile przyjęte przez nią średniookresowe perspektywy inflacji znajdą potwierdzenie w aktualnych danych – do końca grudnia 2018 będzie prowadzić zakupy aktywów netto na obniżonym poziomie 15 mld euro miesięcznie, a następnie je zakończy" - informuje EBC.

„Roczna stopa inflacji zapewne utrzyma się blisko obecnych poziomów do końca roku. Stopa inflacji podniosła się z niskich poziomów (...) Niepewność wobec perspektyw inflacji ustępuje” – powiedział podczas konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi. Szef EBC wysłał więc rynkowi sygnał, że kierowana przez niego instytucja przyjęła do wiadomości fakt, że presja inflacyjna w strefie euro uległa nasileniu.

Rynek początkowo zareagował na słowa Draghiego delikatnym umocnieniem euro wobec dolara. Kurs EUR/USD o 14:39 wzrósł do ok. 1,1726 wobec 1,1712 przed rozpoczęciem konferencji prezesa EBC. Ale już o 15:33 euro kosztowało już tylko 1,1677 USD, a więc o 0,3% niż przed wystąpieniem Mario Draghiego.

„Nie dyskutowaliśmy dzisiaj o polityce reinwestycji (kapitału i odsetek z obligacji – przyp. red.)” – powiedział Mario Draghi. Taka wypowiedź może oznaczać, że perspektywa ewentualnej normalizacji bilansu EBC w ogóle nie leży w kręgu zainteresowania decydentów.

„Wojny handlowe stworzyłyby zupełnie inny klimat, który musielibyśmy wziąć pod uwagę. W tym także pośrednie efekty wpływające na nastroje w biznesie i poziom inwestycji” – odparł Draghi zapytany o wpływ sporów handlowych na politykę monetarną EBC.

Szef EBC wyjaśnił też pewne rozbieżności, które pojawiły się w tłumaczeniach komunikatu Rady Prezesów. Wątpliwości dotyczyły głównie interpretacji sformułowania określającego termin możliwej podwyżki stóp procentowych (tzw. forward guidance). W niektórych tłumaczeniach pojawiły się sformułowania, które można było zinterpretować jako skrócenie obietnicy utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych („do lata 2019” czy „do końca lata 2019”). Mario Draghi skwitował to krótko: Rada uzgadnia tylko i wyłącznie treść komunikatu w języku angielskim.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 the_mind_renewed

Zwalczanie QE to jest jak próba napompowania opony samochodowej, która ma dziurawą ścianę boczną. Możesz próbować, nawet z najbardziej wydajnymi sprężarkami, ale ta opona nigdy już nie będzie nadawała się do użytku.

! Odpowiedz
2 2 wektorwg

Nie opłaca się inwestować w złoto
https://gornictwo.wnp.pl/glodujacy-gornicy-w-kopalni-zlota-w-rosji-trafili-do-szpitala,327649_1_0_0.html

! Odpowiedz
1 2 the_mind_renewed odpowiada wektorwg

Dzięki za info, już ja mi dam Głodówki!

! Odpowiedz
3 8 the_mind_renewed

QE wróci jak Herpes.

! Odpowiedz
5 1 the_mind_renewed

Najbardziej popularny komentarz w światowych mediach o tym wydarzeniu mówi nam: Hang these bitches.

! Odpowiedz
3 20 the_mind_renewed

Myślę, że euro jest jedną z nielicznych, naprawdę nowych rzeczy na świecie w ostatnich latach. Nigdy w historii, zgodnie z moją wiedzą, nie było podobnego przypadku, w których jeden bank centralny kontrolował politykę monetarną politycznie niepodległych państw.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,36% 3,7967
2019-07-16 19:06:00
EUR/PLN -0,07% 4,2574
2019-07-16 19:06:00
EUR/USD -0,42% 1,1214
2019-07-16 19:06:00
CHF/PLN -0,03% 3,8421
2019-07-16 19:06:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil