REKLAMA

Drugi dzień zamieszek w Paryżu w związku z zastrzeleniem trzech Kurdów

2022-12-24 17:09
publikacja
2022-12-24 17:09

W sobotę po pokojowej demonstracji Kurdów w Paryżu, oddających hołd trzem ofiarom piątkowej strzelaniny w 10. dzielnicy Paryża, doszło do zamieszek i starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Drugi dzień zamieszek w Paryżu w związku z zastrzeleniem trzech Kurdów
Drugi dzień zamieszek w Paryżu w związku z zastrzeleniem trzech Kurdów
fot. SARAH MEYSSONNIER / / Reuters

Mniejszość kurdyjska domaga się uznania zabójstwa trzech przedstawicieli tej społeczności w piątek za akt terroru. Jednak zarówno francuscy politycy, jak i prokuratura określa atak jako rasistowski.

W południe setki osób zgromadziły się na Placu Republiki w Paryżu, aby oddać hołd ofiarom i zaprotestować przeciwko przemocy wobec Kurdów. Demonstracja został zorganizowana przez Kurdyjską Radę Demokratyczną we Francji. Demonstranci nieśli flagi PKK (Partii Pracującej Kurdystanu) oraz transparenty wyrażające poparcie dla Kurdów.

Pokojowe zgromadzenie przerodziło się jednak w zamieszki i starcia z policją. Manifestanci podpalili kilka samochodów, śmietników. Budowano również płonące barykady na ulicach. Policja użyła gazu łzawiącego. Stacje metra Bastille, Chemin-Vert i Sebastien-Froissant zostały zamknięte z przyczyn bezpieczeństwa. Ambasada oraz konsulaty Turcji są obecnie chronione przez francuską policję i żandarmerię.

Rzecznik Kurdyjskiej Rady Demokratycznej we Francji Berivan Firat oskarżył w stacji BFM TV o sprowokowanie zamieszek podżegaczy, który "przejeżdżali pojazdem z turecką flagą, robiąc tzw. znak Szarych Wilków (zdelegalizowana we Francji skrajnie prawicowa organizacja turecka - PAP), czym sprowokowali młodych ludzi".

W piątek w jednym z centrów kultury kurdyjskiej w Paryżu 69-letni francuski obywatel zabił trzech przedstawicieli mniejszości kurdyjskiej i zranił trzy inne osoby.

Prokuratura przedłużyła w sobotę areszt podejrzanego, ogłaszając, że w śledztwie dodano rasistowski motyw zabójstwa. Dochodzenie koncentrują się obecnie na oskarżeniu o zabójstwa, usiłowanie zabójstwa, przemocy z użyciem broni oraz naruszeniach przepisów dotyczących broni. „Dodanie rasistowskiego motywu zbrodni nie zmienia maksymalnego wymiaru kary za te czyny, jaką jest kara dożywotniego pozbawienia wolności – podała prokuratura.

69-letni mężczyzna, podejrzany o zabicie trzech osób w piątek w pobliżu kurdyjskiego centrum kultury w Paryżu, podczas aresztowania powiedział policjantowi, że jest rasistą - podała w sobotę agencja AFP.

Jak pisze AFP, powołując się na anonimowe źródło, podejrzany został zatrzymany z "pojemnikiem" zawierającym "dwa lub trzy magazynki i pudełko nabojów kalibru 45 mm, w których znajdowało się co najmniej 25 pocisków".

„Jesteśmy pogrążeni w żałobie i źli” – przekazał rzecznik organizacji kurdyjskich Agit Polat. „Staraliśmy się zaalarmować władze i poinformować, że mamy bardzo poważne obawy dotyczące naszego bezpieczeństwa, w związku z bardzo napiętą atmosferą panującą obecnie w Turcji i wokół ruchu kurdyjskiego, a z drugiej strony zbliżającą się 10. rocznicą zabójstwa 3 kurdyjskich aktywistek w Paryżu w kurdyjskim centrum kulturalnym" - wyjaśnił.

Trzy działaczki kurdyjskie, Sakine Cansiz, Fidana Dogana i Leyla Saylemez, zostały zastrzelone na początku stycznia 2013 r. O ich zamordowanie oskarżono obywatela Turcji, który zmarł na raka przed zakończeniem procesu, ale podejrzenia padły również na tureckie służby specjalne - przypomina agencja AP.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
and00
Mieli Kurdów, teraz mają Kurdystan u siebie
Ciekawy zwyczaj, Kurdowie i arabowie jak się cieszą, albo jak są źli muszą podpalać samochody
Ciekawe skąd ta tradycja się wzięła
przemek_opinia
Jak to szło? Nowoczesna, postępowa Europa, a Polska ciemnogród.
Przecież Paryż to ciągłe pole bitwy. Stan antyterrorystyczny, żołnierze na ulicach od 8 lat, żółte kamizelki, arabowie na sylwestra palą auta, podczas MŚ w piłce nożnej jak Maroko wygrywało mecze marokańczycy palili auta i rabowali - Paryż za lewactwa jak cała Europa
Jak to szło? Nowoczesna, postępowa Europa, a Polska ciemnogród.
Przecież Paryż to ciągłe pole bitwy. Stan antyterrorystyczny, żołnierze na ulicach od 8 lat, żółte kamizelki, arabowie na sylwestra palą auta, podczas MŚ w piłce nożnej jak Maroko wygrywało mecze marokańczycy palili auta i rabowali - Paryż za lewactwa jak cała Europa upada. I o to chodzi globalistom. Ale Wy i tak nie otworzycie oczu, bo Wam Tusk powie co macie myśleć.
innowierca
ale przeciez system opieki socjalnej w krajach typu Francja, Niemcy, Holandia, UK zostal przygotowany i skonstruowany dokladnie i celowo, zeby cale nacje przybywajace z innych kontynentow mogly zupelnie za darmo rozmnazac sie i funkcjonowac. Wymyslono to tak, ze rodza dzieci tylko dla zasilkow i zeby przeskoczyc z mieszkania socjalnego ale przeciez system opieki socjalnej w krajach typu Francja, Niemcy, Holandia, UK zostal przygotowany i skonstruowany dokladnie i celowo, zeby cale nacje przybywajace z innych kontynentow mogly zupelnie za darmo rozmnazac sie i funkcjonowac. Wymyslono to tak, ze rodza dzieci tylko dla zasilkow i zeby przeskoczyc z mieszkania socjalnego w bloku, na darmowy dom, to wymagane jest 3 dziecko. To proceder.
innowierca odpowiada innowierca
zeby usprawiedliwic ten konstrukt, lewicowi socjalisci-globalisci maja nawet pisarzy typu Yuval Noah Harari ktory w wydanej kilka lat temu "historii ludzkosci" dowodzi, ze
ludzie rasy czarnoskorej byli izolowani, zatrzymywani w rozwoju i dlatego dzisiaj "jest jak jest" i to nie ich wina. Zabawne, bo jego teoria
zeby usprawiedliwic ten konstrukt, lewicowi socjalisci-globalisci maja nawet pisarzy typu Yuval Noah Harari ktory w wydanej kilka lat temu "historii ludzkosci" dowodzi, ze
ludzie rasy czarnoskorej byli izolowani, zatrzymywani w rozwoju i dlatego dzisiaj "jest jak jest" i to nie ich wina. Zabawne, bo jego teoria upadla juz kilka ladnych lat wczesniej zanim napisal swoja ksiazke. A mianowicie w 2004 roku po przystapieniu Polski do struktor EU i wielu innych krajow Europy Wschodniej. Kiedy ludzie z tych regionow pojechali za praca do krajow zachodnich, dosc szybko zaczeli byc konkurencja na rynku pracy i zaczeli "przeskakiwac" tych "mocno opalonych" w tworzeniu biznesu, pomimo, ze tubylcy juz w drugim pokoleniu otrzymali wyksztalcenie w danym kraju i mowili plynnie w jego jezyku. Przyjezdni byli poziom nizej, jezeli chodzi o szanse w rozwoju i dorabianiu sie ::)) to jakbys startowal z poziomu niewolnika :)
andregru
Arabowie już w latach 80-siątych przez rodowitych francuzów byli traktowani jako wielodzietne pijawki żyjące z socjalu.
zoomek
To ciekawe. Od tylu lat nic z tym syfem nie zrobili.
eunuchy_z_ue
wszyscy biali nienawidzą imigrantów - w spokojnej kiedyś Szwecji zabili w tym roku 60 osób w strzelaninach!!! a zamachów bombowych było ponad 200 !!! czy jesteście sobie to wyobrazić? tam przed rządami lewactwa ludzie nie zamykali domów i samochodów
zoomek
Ale zobacz jaki biznes na kłódkach i zamkach i drzwiach antywłamaniowych. "Czeba" widzieć plusy.

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki