REKLAMA

Dolar w górę, złoto w dół, S&P500 w bok. Fed podniesie stopy mimo niskiej inflacji?

2017-09-26 23:07
publikacja
2017-09-26 23:07
Dolar w górę, złoto w dół, S&P500 w bok. Fed podniesie stopy mimo niskiej inflacji?
Dolar w górę, złoto w dół, S&P500 w bok. Fed podniesie stopy mimo niskiej inflacji?
fot. Pete Marovich / / Bloomberg

Gwoździem wtorkowego programu było przemówienie Janet Yellen. Szefowa Rezerwy Federalnej powiedziała coś, czego chyba mało kto się po niej spodziewał. Skutkiem było umocnienie dolara, spadek cen złota i płaska sesja na Wall Street.

To były zaskakująco szczere jak na bakiera centralnego wypowiedzi. Janet Yellen przyznała, że Fed mógł nie zrozumieć natury czynników, które utrzymują inflację CPI (przynajmniej tą oficjalnie raportowaną) poniżej 2%. I że czynniki te utrzymają się w dłuższym okresie, utrudniając „stabilizację” inflacji wokół 2-procentowego celu.

Niemniej jednak „nierozsądnym byłoby utrzymywanie polityki monetarnej bez zmian dopóki inflacja nie wróci do 2-proc. celu.” - powiedziała Yellen. Oznacza to tyle, że Fed może podnosić stopy procentowe, nawet jeśli inflacja będzie utrzymywała się poniżej celu. To spora zmiana, bo do tej pory szefowie banków centralnych udawali, że zerowe (lub wręcz ujemne) stopy procentowe zawsze są „smaczne i zdrowe” i że rzekomo nie mają istotnych negatywnych konsekwencji.

Słowa Janet Yellen przyczyniły się do wzrostu oczekiwań na wzrost stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rynek kontraktów terminowych wycenia szanse grudniowej podwyżki stóp w Fedzie już na 78% wobec ok. 40% miesiąc temu.

W konsekwencji dolar umocnił się względem euro – kurs EUR/USD spadł poniżej 1,18 i znalazł się na najniższym poziomie od miesiąca. Aprecjacja dolara uderzyła w notowania złota – królewski metal został przeceniony o 1,3%, wymazując poniedziałkową zwyżkę i powracając poniżej 1.300 USD/oz.

Za to na Wall Street działo się niewiele. Na początku sesji nowojorskie indeksy usiłowały kontynuować natarcie na północ, ale słowa Janet Yellen zatrzymały giełdowe byki. W samej końcówce handlu przeważyły niedźwiedzie, spychając Dow Jonesa i S&P500 nieznacznie pod kreskę. Ten pierwszy stracił 0,23%, a drugi 0,30%. Na plusie uchował się Nasdaq, który zamknął dzień wzrostem o 0,15%.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (5)

dodaj komentarz
warszawyak
Dokładnie , światem rządzi finansiera !!! Mimo złych inwestycji na początku tego wieku , rządy na usługach banksterów uruchomili drukarki zalewając konta banków pieniądzem bez pokrycia !!! Banki te działając spekulacyjne ( bo tylko w ten sposób mogą zarabiać mając olbrzymie koszty ) na siłę starają się wcisnąć kredyt !!!
sauron999
Zawsze mnie bawi jak np. W Polsacie. 'Zum na Giełdę' 'komentatorzy' próbują wyjaśnić wzrosty lub spadki....słownictwo, luzik,ach,och,ech....hehe...a tam w biurach gdzieś wysoko siedzą ludziki z funduszy spekukacyjnych i tyle.... heh
open_mind
Tak - Cały system finansowy świata jest oparty na kredycie - jak kredyt „zamarznie” to mamy upadek całego świata jak kiedyś Rzymu tylko teraz globalnie. Przecież nikt właściwie dzisiaj w świecie nie zarabia sprzedając dobra jak żywność i wyroby przemysłowe, jedynie zarabiają ci co sprzedają kredyt. Lepszy przepis Tak - Cały system finansowy świata jest oparty na kredycie - jak kredyt „zamarznie” to mamy upadek całego świata jak kiedyś Rzymu tylko teraz globalnie. Przecież nikt właściwie dzisiaj w świecie nie zarabia sprzedając dobra jak żywność i wyroby przemysłowe, jedynie zarabiają ci co sprzedają kredyt. Lepszy przepis na katastrofę nie można sobie wyobrazić.
open_mind
„Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu” Piszą piszą tylko moderka usuwa. Bo prawda jest tak straszna dla świata że moderacja usuwa, zresztą się nie dziwię, nikt nie chce być odpowiedzialnym za przekazanie ludziom tej strasznej ukrywanej rzeczywistości - prawdy ukrywanej przez elity.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki