REKLAMA

Do Finlandii dotarło blisko 50 kg podejrzanej wołowiny z Polski; zostanie zutylizowana

2019-01-31 19:19
publikacja
2019-01-31 19:19
Do Finlandii dotarło blisko 50 kg podejrzanej wołowiny z Polski; zostanie zutylizowana
Do Finlandii dotarło blisko 50 kg podejrzanej wołowiny z Polski; zostanie zutylizowana
/ YAY Foto

Fińska - inspekcja weterynaryjna podała, że do Finlandii przywieziono 46 kg mrożonej wołowiny, pochodzącej z polskiej ubojni, której cofnięto zgodę na działalność; mięso nie zostało przekazane do obrotu handlowego.

Jak poinformował fiński Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Ruokavirasto), cała partia wołowiny, która dotarła do Finlandii, zostanie poddana utylizacji. Podkreślono, że do kraju miała też trafić inna, mniejsza partia podejrzanego mięsa, ale została zawrócona w drodze do Finlandii.

Urząd podał także, że cały czas wyjaśnia z polskimi władzami wcześniej przekazane przeze nie informacje, że do Finlandii miało dotrzeć około ćwierć tony podejrzanego mięsa.

Według Ruokavirasto, Polska poprzez unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Środkach Żywienia Zwierząt (RASFF) zgłosiła, że wołowina, pochodząca z podejrzewanej o przestępczą działalność ubojni, została przekazana do polskiego zakładu rozbioru mięsa, z którego następnie wyprowadzono produkty mięsne do innych krajów UE, w tym do Finlandii (ok. 250 kg).

O wyemitowanym w ubiegłym tygodniu przez TVN24 reportażu Superwizjera, ujawniającym niezgodny z przepisami proceder uboju oraz dalszy obrót mięsem chorych nieprzebadanych krów przez jedną z polskich rzeźni, szeroko informowały fińskie media. Wskazywały, że dla Finlandii Polska jest - po Niemczech - głównym dostawcą mięsa.

Według danych fińskiego Urzędu Celnego (Tulli) w okresie styczeń-październik 2018 r. do Finlandii sprowadzono łącznie ok. 11,5 tys. ton wołowiny, z czego ok. 4 tys. ton z Polski.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek, że rzeźnia z powiatu Ostrów Mazowiecka, w której dokonywano nielegalnego uboju, została zamknięta. Przekazał również, że mięso z nielegalnego uboju trafiło do 10 krajów (Finlandii, Węgier, Estonii, Rumunii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Słowacji) oraz do ponad 20 punktów w Polsce. Wyjaśnił, że łącznie z nielegalnego uboju pochodziło ok. 9,5 tony mięsa, z czego 2,7 ton sprzedano za granicę.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ jo/ mal/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki